Az 1956. évi forradalom- és szabadságharc 60. évfordulójának méltó megünneplésére készül a Szegedi Tudományegyetem. Az emlékünnep kapcsán megalakuló SZTE-s bizottság első ülésén született döntés szerint az egyetem – többek között – konferenciákkal, egykori és mai hallgatók találkozóival, vers- és fotópályázattal, illetve a történelmi és egyéb helyszíneken tartott megemlékezésekkel tiszteleg 1956 hősei előtt. A 60 éves évfordulóra való tekintettel a Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny idei témája is ’56-hoz kapcsolódik.
A Szegedi Tudományegyetem tisztes öröksége, hogy 1956. október 16-án itt, a Bölcsészettudományi Kar Auditórium Maximumában alakult meg az egyetemisták független és demokratikus szervezete, a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (MEFESZ). A szegedi hallgatók tanulmányi és politikai követeléseiket október 16-ai és 20-ai nagygyűlésünkön fogalmazták meg – így jutottak el az orosz nyelvtanulás fakultatívvá tételének igényétől a szovjet csapatok hazánkból történő kivonásának követeléséig. A következő napokban a szegedi MEFESZ-küldöttek ismertették követeléseiket a magyarországi egyetemeken, melyek diáksága szintén csatlakozott a MEFESZ-hez, így a szövetség országos szervezetté vált. A szegedi pontokat a fiatalság magáévá tette, és az 1956. október 23-tól országossá szélesedő forradalom és szabadságharc zászlajára tűzte – emlékeztetett Kiss Tamás, a MEFESZ alapító elnöke.
Egyedülálló, hogy az akkori rektor, Baróti Dezső és jeles professzorok aláírásával a szegedi egyetem 1956. november 3-án felhívást intézett a világ valamennyi egyeteméhez. E segélykiáltást az egyetem korábbi rektora, a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert segített megjelentetni a New York Times-ban is. De az is egyedülálló, amilyen súlyos megtorlásban részesültek a szegedi egyetemi polgárok a forradalom leverését követően – hangsúlyozta Kiss Tamás az SZTE 1956. Emlékbizottság alakuló ülésén.
Az SZTE 1956. Emlékbizottság az egyetem rektora felkérésére, Kiss Tamás elnökletével, a szegedi egyetem egykori és mai oktatóiból, hallgatóiból, illetve a téma kutatóiból állt össze. A bizottság feladata, hogy előkészítse az 1956. évi forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának méltó egyetemi megünneplését – hangsúlyozta Szabó Gábor rektor.
A Szegedi Tudományegyetem – többek között – konferenciákkal, egykori és mai hallgatók találkozóival, vers- és fotópályázattal, illetve 2016. október 16-án az SZTE BTK Auditorium Maximumban, a MEFESZ emlékműnél és a Tanulmányi- és Információs Központban rendezendő megemlékezésekkel és ünnepségekkel tiszteleg 1956 hősei előtt. A jubileumi napokat követően a 2016. novemberében az ötödik alkalommal megrendezendő Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny is „Szent-Györgyi és 1956 – a magyar tudományosság kirajzása 1956-ban” címet kapta. Az SZTE így is hangsúlyozza: a szegedi egyetemen ringott az 1956-os forradalom bölcsője.
A bizottság tagjai: Kiss Tamás, Jancsák Csaba, Balogh Elemér, Dux László, Dömötör Máté, Haág Zalán, Martinek Tamás, Miklós Péter, Péter László, Tajti Gabriella és Török Márk.