Bezár

Sajtóarchívum

Sajtóközlemény - 1,1 milliárd forintos fejlesztés valósult meg a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ sugárterápiás ellátásának fejlesztésével

Sajtóközlemény - 1,1 milliárd forintos fejlesztés valósult meg a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ sugárterápiás ellátásának fejlesztésével

2015. december 03.
5 perc

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában 2015 decemberében befejeződik az a több mint 1,1 milliárd forintból megvalósuló beruházás, melynek eredményeként elérhetővé válnak a legkorszerűbb daganatdiagnosztikai eszközök a régióban élők számára. A fejlesztésnek köszönhetően komplex egészségügyi infrastruktúra szolgálja majd a daganatos betegek gyógyítását, kialakításra került egy új, 6 ágyas osztály, korszerűbb lett a betegadminisztrációs rendszer, és 5 új géppel gyarapodott az eszközpark.

A sajtóközlemény itt letölthető

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso2015. december 3-án rendezték meg a Struktúraváltás támogatása az onkológiai centrum fejlesztésével a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban” projekt ünnepélyes záró rendezvényét.


Prof. Dr. Nagy Katalin, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese a rendezvényen hangsúlyozta, hogy az onkológiai ellátás régióközpont szintű fejlesztésével megfelelő kapacitású, fenntartható módon üzemeltethető minőségi betegellátást és hatékony daganatdiagnosztikát lehetővé tevő korszerű egészségügyi infrastruktúra kialakítása volt a beruházás célja.


Dr. Haidekker Bence, az AEEK igazgatója elmondta, hogy az új eszközök segítségével nő a gyógyulási esély és javul a minőség. A jelenlegi legkorszerűbb technika alkalmazásával csökken a gyógyulási idő és a rosszindulatú daganatok okozta halálozási arány, így hozzájárul a régióban lakó emberek életminőségének és munkaképességének javulásához.


Prof. Dr. Facskó Andrea, a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke kiemelte, hogy az onkológia az orvostudomány egyik leginkább technológia- és költségigényes, ugyanakkor legdinamikusabban fejlődő ága. A most beszerzett high-tech berendezésekkel és az általuk elérhető új módszerekkel magas minőségű ellátást fognak tudni nyújtani a klinika naprakész ismeretekkel és jelentős tapasztalattal rendelkező szakemberei.


Prof. Dr. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet tanszékvezetője elmondta, hogy a projekt keretében létrejött egy új, Nukleáris Medicina Osztály. Az osztályon 3 kórteremet alakítottak ki. A 6 ágyas osztály a II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ épületében kapott helyet, csaknem 600 négyzetméteren. A részleg alkalmas a legkorszerűbb radioizotópos kezelések elvégzésére.


Az új osztályon folyó sugárterápiás ellátást szolgálják azok a berendezések, amelyeket a projekt keretében szereztek be. A területen folyó tudományos kutatásoknak köszönhetően a daganatkezelési protokollok és ezek hátterét biztosító technika folyamatosan fejlődik és megújul. Ma már olyan korszerű gépek is léteznek, amelyek a sugárzást teljesen pontosan a daganatra irányítják, és a besugárzás mennyiségét is tökéletesen lehet szabályozni. Ezzel csökkenthetőek a káros mellékhatások és növelhető a kezelés hatékonysága. Annak érdekében tehát, hogy a régió betegei is a leghatékonyabb körülmények között gyógyulhassanak, beszereztek egy nagyteljesítményű duál-energiás[i] lineáris gyorsítót, amely képvezérelt, így nagyon pontos célzásra alkalmas eszköz. Lehetővé teszi például a koponyán és az agyon belüli pontos tájékozódást, rendelkezik a besugárzási mező valós időben történő képi ellenőrzését szolgáló eszközzel, ezáltal nagydózisú, mindig a megfelelő helyen és mértékben alkalmazott besugárzásra képes. Továbbá a légzéskapuzás által vezérelt besugárzás minimálisra csökkenti a hibalehetőséget.


A projekt keretében az osztály egy új HDR afterloading készülékke[ii] is gazdagodott. E technika lényege, hogy a kezelendő testüregbe, vagy magába a daganatba, esetleg a műtéttel eltávolított daganat helyére vékony csöveket vezetnek, melyeket egy számítógép által vezérelt berendezéshez csatlakoztatnak. Ez a berendezés rendelkezik olyan egységekkel, amelyek összehangolják a működését a CT-vel és az MR-rel, valamint van benne egy besugárzás tervező rendszer is.


A betegadminisztrációs rendszer is megújul az eljárások helyes elvégzését ellenőrző szoftver beszerezésével, mellyel követhetővé és bármikor megtekinthetővé válik minden a beteggel történt esemény. Valójában e számítógépes rendszerek által válik teljessé a sugárterápiás lánc. A fejlesztés révén a betegek egészséges szöveteinek megóvása és a mellékhatások csökkentése mellett hatékonyabb daganatterápiára lesz lehetőség.


A projekt keretében biztosított gépek és technikai eszközök sorát egy színes megjelenítésű, teljesen digitális ultrahang készülék zárja, mellyel teljessé válik a pajzsmirigy jó és rosszindulatú daganatainak regionális ellátása.


A gépek tesztüzeme, használatuk betanítása folyamatban van, a betegek előreláthatóan 2016. januárjában találkozhatnak kezeléseik során az új eszközökkel.


Prof. Dr. Kahán Zsuzsanna, az Onkoterápiás Klinika vezetője elmondta, hogy a projekt harmadik területe a Patológiai Intézet molekuláris patológiai laboratóriumának fejlesztése volt. Számukra egy új 8-kapillárisos genetikai analizátort, valamint a daganatok meghatározásában nélkülözhetetlen immunfestő automatát szereztek be. E berendezések által a molekuláris daganatdiagnosztika képessé válik az egyes daganattípusok pontosabb leírására, amely elősegíti a személyre szabott, ezáltal hatékonyabb kezelést.


A projekt szükségességét alátámasztja, hogy a régió egyike az ország kedvezőtlen demográfiai adottságú térségeinek: a rossz születési és halálozási arányszámoknak köszönhető, hogy a térség társadalma elöregszik. A daganatos megbetegedések itt is, mint az országban általában a második leggyakoribb haláloknak számítanak, mintegy 25%-ot tesznek ki. A daganatos megbetegedések okozta elhalálozások száma a környezeti hatásoknak, az egészségtelen életmódnak köszönhetően folyamatosan növekszik. Ezzel párhuzamosan az is megfigyelhető, hogy mivel a társadalom életkora is nő, a daganatos betegségek esetszáma is növekszik. 2012-ben például 12%-kal több daganatos megbetegedést kezeltek a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban mint 2008-ban, miközben az ország egész területét tekintve kisebb mértékben nőtt a megbetegedések száma. Ebből az adatból következtethetünk arra is, hogy az intézmény már most is nagyobb területet lát el, mint a dél-alföldi régió.

 

Projektazonosító szám: TIOP-2.2.6-12/1A-2013-0003

A projekt teljes költségvetése: 1.108.484.693 Ft

Támogatás intenzitása: 100%

Projektmegvalósítás vége: 2015.12.31.

 

További információ: Kurucz Zsuzsa kurucz.zsuzsa@newsbreakers.hu, +36-70-601-8587

 



TOVÁBBI SZAKMAI INFORMÁCIÓ

[i] Duál energiás lineráris gyorsító szakmai paraméterei: duál-energiás lineáris gyorsítót, amely fel van szerelve nagy felbontású integrált MLC-vel kraniális és extrakraniális sztereotaxia megvalósításához, rendelkezik fedélzeti MV és kV alapú képalkotóval az IGRT (képvezérelt sugárterápia) megvalósítása érdekében. Rendelkezik olyan (EPID) eszközzel, mely alkalmas akár extrém nagy dózisteljesítményű dinamikus rotációs intenzitás-modulált ívbesugárzásra (RapidArc), amely szintén kiinduló technikai feltétele a sztereotaxiának.

 

[ii] A brachyterápia fejlesztése új HDR afterloading készülékkel és hozzá tartozó CT/MR kompatibilis applikátorokkal és besugárzás-tervező rendszer brachyterápiás moduljának beszerzésével.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek