A Szegedi Tudományegyetemen tartották a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia nyitányát, egyben itt kezdődött el az állam- és jogtudományi szekció munkája is. A 2013. március 25-i megnyitó ünnepséggel Szegeden induló tudományos seregszemle április 16-án Kecskeméten zárul.
Hungarikumnak, a világon egyedülálló tehetséggondozó és kutatói utánpótlás nevelő módszernek nevezte a tudományos diákköri mozgalmat köszöntőjében a Szegedi Tudományegyetem rektora, Szabó Gábor. Elmondta, örül annak, hogy az idei OTDK 16 szekciója közül 4 programjait az SZTE szervezhette meg.
Korszerűség, nyitottság, értékőrzés, minőség, tudás – összegezte Klinghammer István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára a magyar egyetemeket összekötő Pázmány-féle örökséget. Beszédében kiemelte az elitképzés és tudás fontosságát. Hozzátette: a világon mindenütt van különbség egyetem és egyetem között, tehát szükség van a minőségi elven alapuló szelektív fejlesztésre.
A magyar felsőoktatás hatékonyan működik, az értelmiségnek van utánpótlása. Nem indokolt a jogászképzés visszafejlesztése – jelentette ki Mezey Barna. A Magyar Rektori Konferencia elnöke beszédében kiemelte: az egyetemek feladata a tehetségkeresés, a tehetségmentés. Ha nincsenek egyetemek, nincs tudományos világ sem.
Az OTDK az ország legnagyobb színvonalas tudományos rendezvénysorozata – állapította meg Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke. Az idei OTDK a 31. a sorban, a mostani 16 szekcióban csaknem 5 ezer dolgozatot mutatnak be, amelyeket az intézményi versenyeken 13 ezer pályázat közül választottak ki. A verseny értékei megőrzése mellett a megújulásra is képes: 4 magyar nyelvű külhoni felsőoktatási intézmény legjobb hallgatói is részt vesznek, 120 dolgozattal az idei megmérettetésen.
A tehetséggondozás fontosságát Máthé Gábor, az OTDT Állam- és Jogtudományi Szakmai Bizottsága elnöke azzal is jelezte, hogy elárulta: a fél évszázaddal ezelőtt ugyancsak Szegeden rendezett Jogász Diákköri Konferencián még csak 29 dolgozatot neveztek – az idei OTDK állam és jogtudományi szekciójában 299 pályázat szerzője verseng.
Házigazdaként záróbeszédében Szabó Imre, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja Szent-Györgyi Albert szavait idézve emlékeztetett az egyetem feladatára: gyűjteni a tudást, továbbfejleszteni azt és átadni, miközben – a Nobel-díjas tudós a Szegedi Tudományegyetem további küldetéseként jelölte meg, hogy – a nagy magyar Alföldnek szellemi központja legyen. E gondolat jegyében arra hívta föl a fiatalokat, hogy az OTDK-val legyenek a magyar ifjúság tudományos központjai.
Az OTDK 16 szekciója közül 4 – az állam- és jogtudományi, a biológiai, az orvos- és egészségtudományi, a testnevelés- és sporttudományi szekciónak – rendezője az SZTE. A Szegeden április 2-án folytatódó programba bekapcsolódik 2 Nobel-díjas tudós is.
További információért forduljon bizalommal Újszászi Ilonához, az SZTE szóvivőjéhez, mobil: +36703338654!