Sajtóarchívum

Munkanélküliekkel a munkanélküliség ellen

2009. június 25.

Az agrárgazdaságban foglalkoztatnák a munkanélkülieket elképzelt rendszerükben a Szegedi Tudományegyetem hallgatói, akik a legjobb európai eredményt érték el a június 20-23. között Budapesten megrendezett nemzetközi agrárgazdasági világfórum esettanulmány versenyén. A bronzérmes szegedi csapatnak a döntőben egy teljesen új irányzat, a metropolitan agriculture témakörben kellett szervezeti, pénzügyi és marketing ötleteket kidolgozni.

Bronzérmes helyet szerzett a Szegedi Tudományegyetem csapata a 2009. június 20-23. között Budapesten megrendezett XIX. Agrárgazdasági Világfórum és Tudományos Szimpózium versenyén. A nemzetközi megmérettetésen a szegedi hallgatókat mindössze két amerikai egyetem hallgatói előzték meg, így Jani Renáta, Balogh Ádám, Rózsavölgyi Árpád és Sprok Marcell a legjobb európai eredményt érték el.

A döntőben a hallgatóknak egy teljesen új irányzat, a metropolitan agriculture témakörhöz tartozó esettanulmányt kellett kidolgozni. A feladat során egy olyan komplex rendszert kellett megálmodniuk, amely az agrárgazdaság szempontjából adhat választ a fenntarthatóság, a munkanélküliség és az elvárosiasodás kérdéseire.

A leleményes diákok létrehoztak egy elméletben jól működő rendszert: a munkanélkülieket és a társadalom szélére sodródottakat vezették vissza a társadalom körforgásába. Elképzelésük szerint a foglalkoztatás nélküliek a nagyvárosok környékén kapnának munkát az agrárgazdaságban, így a munkájuk által az általuk generált állami költségek - mint például a munkanélküli segély – csökken, a profit pedig nő, hiszen a dolgozó ember a keresletet is ösztönzi.

„Ezen a rendszeren belül alakítottunk ki egy úgynevezett Koordinációs Rendszert, melyet már eleve egykori munkanélküliek irányítanának, és melynek feladata a rendszeren belüli szervezés, elosztás és kiválasztás problémáinak kezelése. A munkanélkülieken kívül a helyi cégek, a helyi farmerek támogatását is célul tűztük ki, melynek köszönhetően egy, helyben generált egészséges körforgás alakulna ki a helyi piacon” – tette hozzá Rózsavölgyi Árpád, az SZTE Mérnöki Kar gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök hallgatója.

A bronzérmes hallgatók: Jani Renáta (SZTE Mérnöki Kar), Balogh Ádám (SZTE Gazdaságtudományi Kar), Rózsavölgyi Árpád (SZTE Mérnöki Kar), Sprok Marcell (SZTE Mérnöki Kar)

Felkészítő tanár: Dr. Panyor Ágota, SZTE Mérnöki Kar

További információ:

Keczer Gabriella, sajtószóvivő Szegedi Tudományegyetem Tel.: 62-544070/4070mellék
Bittner Péter Privy Council Communications Tel.: 06-20-665-0386