2019. augusztus 1-jétől újabb három évig látja el a Szegedi Tudományegyetem kancellári teendőit Dr. Fendler Judit. A több milliárd forint nagyságrendben megvalósuló egyetemi fejlesztések folytatódnak, így a Szegedi Tudományegyetem továbbra is méltó helye a világszínvonalú oktató, kutató és gyógyító munkának.
Dr. Fendler Judit 2016 augusztusa óta irányítja kancellárként a Szegedi Tudományegyetemet. Az elmúlt 3 évben jelentős változásokat vitt véghez az intézmény szervezeti átalakításában, melynek köszönhetően a gazdálkodás és a működés transzparenssé, centralizálttá és lényegesen hatékonyabbá vált. Az elmúlt évek feszes gazdálkodásának köszönhetően nullszaldóval zárta a 2018-as évet a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja: a 2016 év végi 3,5 és a 2017. évi 2 milliárd forint összegű adósságot hatékony gazdálkodással, szervezetfejlesztési intézkedésekkel csökkentette az intézmény.
A fejlesztések prioritásként az oktatás mellett a kutatást, az egészségügyi ellátást, valamint a társadalmi szerepvállalást is magába foglaló harmadik missziós tevékenység fejlesztését jelölte ki a kancellár. Az egyetemi saját forrásokból, kormányzati és uniós támogatásból elindult több tíz milliárdos fejlesztések közül csak néhányat sorolunk fel, a Zeneművészeti Kar, valamint az Állam-és Jogtudományi Kar épületét, a Gyerekklinikát, a Fül-orr-gége Klinikát és a sebészeti klinika egykori épületének a felújításával létrejövő orvosi és egészségtudományi képzést szolgáló Elméleti Tömböt. A klinikai fejlesztések folytatásaként elindul a Fejközpont és az Élettudományi Központ építésének az előkészítése, ami új lehetőségeket nyit a szegedi egészségtudományi és az informatikai képzésnek. Az ELI-ALPS lézeres kutatóközpont köré települő SZTE Science Park közel 85 hektár területen, egyedülálló módon fogja elősegíteni a kutatási és fejlesztési erőforrások koncentrációját.
– A kancellári megbízatást pályafutásom csúcsát jelentő szolgálatnak tekintem. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a QS világrangsora szerinti legjobb magyar egyetemen folytathatom a megkezdett munkát, melynek eredményei az előttem álló három évben, 2022-ig érnek be. A több mint 50 milliárd forint támogatottságú uniós pályázatok egy része ugyan már lezárult, de számos kormányzati beruházás és infrastrukturális fejlesztés megvalósítása áll előttünk. Úgy gondolom, a szegedi egyetem teljes vertikumát érintő beruházások és szervezetfejlesztési törekvések hosszú távon meghatározzák az egyetem és a régió jövőjét – fogalmazott Dr. Fendler Judit.
Hozzátette: A Szegedi Tudományegyetem 10 éven belül az ország legkiválóbb felsőoktatási intézményévé kíván válni, ehhez a Klebelsberg Kunó által megkezdett egyetemi építkezéseket és fejlesztéseket folytatni kell. Mai áron megközelítőleg 80 milliárd forintos beruházásnak számítana a Klebelsberg Kunó nevéhez köthető, 1926-1930 közötti gyors ütemű egyetemi építkezés. A tavalyi évben már megkezdett és a jövőben megvalósuló egyetemi fejlesztések sorát Klebelsberg 2 tervnek is nevezhetjük, hiszen a fejlesztések összértéke nagyságrendileg megegyezik a Klebelsberg által véghezvitt beruházásokkal.