Egyetemi együttműködésben fejleszt okosváros és okosfalu technológiákat és szolgáltatásokat a Sagemcom. A Széchenyi 2020 keretében megvalósuló, 2,481 milliárd forint összköltségű K+F projektben, az energiagazdálkodás olyan eszközeit fejlesztik ki, amelyek lehetővé teszik a termelés és fogyasztás precíz előrejelzését, valamint az energiatermelés és -elosztás rugalmas adaptálását. Mindezek segítségével javulni fog a városi infrastruktúrában megjelenő mérési és elosztási hatékonyság és a korlátozott elektromos áramhoz hozzáférő települések energiaellátottsága is. A projektet a Sagemcom Magyarország Kft., a Szegedi Tudományegyetem, a Pannon Egyetem és a YAZOO-Systems Kft. a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával, a „K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések” címmel kiírt pályázaton elnyert, Európai Regionális Fejlesztési Alapból és a központi költségvetési előirányzat által finanszírozott 1,634 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás felhasználásával valósítja meg.
A konzorcium koordinálása mellett a Sagemcom feladatai közé tartozik a lokális termelés hardverelemeinek, az energiatermelő és -elosztó rendszer központi szoftvereinek, valamint a multi-domain környezetet támogató big data módszereknek a kidolgozása. A cég olyan technológiákat fejleszt ki az áramtermeléshez, a hatékony hálózati működés biztosításához és az energia tárolását végző berendezések kialakításához, amelyek lehetővé teszik a szélsőséges viszonyok közötti működést.
A Szegedi Tudományegyetem a korábbi eredményeire támaszkodva a hatékonyabb energia-felhasználású szoftverek készítéséhez szükséges módszereket vizsgálja. Továbbá a nem-funkcionális szoftverminőségi jellemzők és sérülékenységek mérési és javítási lehetőségeinek kutatása és támogató módszerek kidolgozása a feladata a projektben előálló beágyazott rendszerekhez és osztott architektúrájú szerver alkalmazásokhoz kapcsolódóan. Mesterséges intelligencia kompetenciáira támaszkodva részt vesz a rendszerfelügyeleti módszerek kidolgozásában is.
Kutatási tevékenységei során a Pannon Egyetem kidolgoz egy off-grid energiaellátó rendszerek tervezését segítő módszert, illetve kifejleszt egy energiaelosztást végző irányító rendszert, amely a felhasználóknál felszerelt okos mérőeszközöktől érkező adatok alapján optimalizálja az energiafogyasztást és képes előre jelezni egy-egy régió energiafogyasztását is.
A Yazoo-Systems a hardverelemek teljes körű kivitelezésével járul hozzá a projekthez. A cég szakemberei végzik az energiatermelés és -elosztás központi egységéhez kapcsolódó vezérlő kialakítását; egy extrém alacsony veszteséggel működő, gyártásra kész átalakító és elosztó egység elkészítését; valamint a mérőórákhoz tartozó kijelző és programpanel kialakítását.
A projekt tervezett időtartama 3 év (várható befejezési ideje: 2020.09.30.), amely során Szegeden egy Sagemcom K+F központ jön létre és 12 új munkahelyet teremtenek.