Július 4-én lakossági fórumot tart az ELI-ALPS projektet megvalósító ELI-HU Nonprofit Kft. a Szegeden épülő lézeres kutatóközpont városra és a régióra gyakorolt várható hatásairól. A délután fél 4-kor kezdődő, a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalának Dísztermében megrendezésre kerülő eseményre szeretettel várják az érdeklődőket.
Az ELI-ALPS jelenleg zajló második előkészítési projektje közel 2 milliárd Ft támogatási uniós támogatásból valósul meg az Új Széchenyi terv keretében. A hazai innovációs projektet, annak rendkívüli jelentősége miatt közvetlenül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felügyeli. Mint ismeretes, a szegedi lézeres kutatóközpont a tervek szerint két ütemben, az Európai Unió Strukturális Alapjainak társfinanszírozásával épül.
Az ELI-HU Nonprofit Kft. lakossági fórumának célja, hogy tájékoztassa a Szeged-Öthalomban épülő ELI lézeres kutatóközpont beruházásban közvetlenül érintett lakosságot a projekt helyzetéről és várható hatásairól. Ezért 2013. július 4-én csütörtökön 15.30-as kezdettel lakossági fórumot tart az SZTE Rektori Hivatal Dísztermében.
Az eseményen Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója tájékoztatást nyújt az ELI-ALPS projekt státuszáról, a beruházás várható munkaerőigényéről és a régióra gyakorolt várható gazdaságélénkítő hatásairól.
Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora pedig a projekt oktatást érintő várható hatásairól tart tájékoztatót. Az ELI-ALPS általános, Magyarországot érintő hatásairól Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára fog beszélni.
Az érdeklődő lakosságot szeretettel várják a fórumra!
***
Az ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Purse Source) projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása, amelyben mind a lézerimpulzusok, mind pedig a segítségükkel előállított további fényforrások a nemzetközi kutatók rendelkezésére állnak. A szegedi intézet a világ legnagyobb csúcsintenzitású impulzusait előállító
intézmények közül kitűnik az egy másodperc alatt előállított legtöbb, és egyúttal
időben legrövidebb impulzusaival. A berendezés várhatóan nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai-, orvosi- és anyagtudományok terén is kiemelkedő kutatási eredmények elérését teszi elérhetővé.
Az ELI lézeres kutatóközpont a tervek szerint 2015-re épül fel. Eddigre már elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is és 2016-tól indulhat a kutatói munka. A nemzetközi kutató és tudós csoport munkáját segíti, hogy a lézertechnológia fejlesztése tovább folytatódik egészen 2018-ig, ezzel is megteremtve a lehetőséget a nemzetközi jelentőségű kutatási eredmények megalapozására.
***
Az ELI-ALPS projektet nyomon követheti a facebook-on is:
http://www.facebook.com/EliAlpsLezerkozpontSzeged
Interjú:
Lehrner Lóránt
További információ:
Dányi Andrea, + 36 30 513 66 01
A hivatalos meghívó itt letölthető