Imelda Green’s néven ismerhetjük meg Sebők Orsolya munkáit. Az alkotó az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános Iskola, majd az SZTE Ságvári Gyakorló Gimnázium elvégzése után a BME Építészmérnöki Karán tanult, befejezte a Corvin Rajziskola grafikus és illusztrációs képzését is, 2018 óta pedig szabadúszóként illusztrációkészítéssel foglalkozik. Az illusztrátort a könyvekről és a karantén-létről is kérdeztük az SZTE könyves beszélgetés-sorozatában.
Miért érdemes a Szegedi Tudományegyetem informatikus szakjaira jelentkezniük a lányoknak is? E kérdésre kértünk választ az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar „Lányok napja” programját szervező oktatótól, az SZTE TTIK Informatikai Intézet egyik női doktoranduszától és az oktatási ügyekért felelős adjunktustól. A számokat böngészve kiderült: míg az SZTE hallgatói között 56 százalék a nők aránya, addig az SZTE Természettudományi és Informatikai Karon 35%.
A Szegedi Tudományegyetem büszkeségei közé tartozik a Szegedi Női Vízilabda Egyesület. A csapat az OB I bajnokságban bizonyít hétről-hétre. Az edzések és a mérkőzések mellett az egyetemi tanulmányok is kiemelten fontosak a játékosnak. A koronavírus helyzet miatt az uszoda zárva van, így otthon edzenek a csapattagok.
Irodalom és kultúra egyszerre volt jelen a JATE Klub színpadán 2019. október 16-án, csak nem a megszokott módon. A Kávészünet zenekar szólaltatta meg a klasszikus és kortárs költők műveit egy dinamikus koncerten. Popovics Györgyöt, a zenekar frontemberét kérdeztük karrierről, sikerről, kultúraterjesztésről.
Miért érdemes minősíteni az oktatókat? Mert a felsőoktatásban is meghatározó a szerepe annak, hogy kialakuljon egy összkép az egyetemen tanítók teljesítményéről. A Szegedi Tudományegyetemen a hallgatóknak 40 éve adott a lehetőségük arra, hogy értékeljék a tanáraik tevékenységét. Alább néhány régi és új elismerésre is fölhívjuk a figyelmet.
Hetente új pszichoaktív anyag jön be az országba - hallhattuk az SZTE ÁJTK Bűnügyi Tudományok Intézete által szervezett kerekasztal beszélgetésen, melynek témája a designer drogok és büntetőjogi megítélésük.
Fejlődni, megismerni egy új országot, kultúrát, szakmai nyelvet tanulni, vagy éppen világot látni? Ráadásul mindezt az egyetem alatt? Az ERASMUS ösztöndíjnak köszönhetően Klucsai Nóra, az SZTE ÁJTK végzős jogász hallgatója mindezt megvalósította Belgiumban, amíg egy fél évet kint tanult. Élményeiről és tapasztalatairól kérdeztük a fiatal jogász hallgatót.
Az Időfutár színdarabot Szegeden a Kisszínházban tűzték műsorra, többek között 2020 márciusában is. A darab azonban nem előzmény nélküli. Ezzel a címmel legelőször egy sikeres hangjáték, majd egy hét kötetes könyvsorozat jelent meg. Az olvasmány befejező része 2019 novemberében került a könyvesboltok polcaira. Honnan jött az időutazás ötlete? Többek között ezt is megkérdeztük a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium egykori diákjától, Gimesi Dóra írónőtől.
Akciókamerát és laptopot vett START ösztöndíjából Patócs Amanda és Kalmár Orsolya. Az SZTE elsőéves hallgatói azért kapták a támogatást mert első helyen jelentkeztek a Szegedi Tudományegyetemre, és a választott szakra felvételt is nyertek.
„Összlétszám meghatározása a populáció rekonstrukcióval.” E témát kifejtő dolgozatával vett részt az SZTE Mezőgazdasági Kar képviseletében az Országos Tudományos Diákköri Konferencián Kondász Andrea Zita. Az új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját elnyert tehetséget kutatómunkájáról kérdeztük.
A társulat célja az egyetemisták megszólítása, hogy minél inkább közelebb kerüljenek a színház világához. Olyan műveket szeretnének színpadra állítani, amelyekkel minden kategóriában versenyre tudnak kelni, így a klasszikustól kezdve az eddig nem próbált monokomédiáig színes repertoárral készültek az évadra.
Tran Do Tuong Huan, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának frissen végzett mechatronikai mérnöke szakdolgozatában robotikával foglalkozott és meg is építette saját robotját. Az interaktív fejlesztéssel az SZTE MK standjánál az Educatio kiállítás látogatói is találkozhattak. Hallgatótársunkat tanulmányairól és a robotépítésről kérdeztük.
CEEPUS csereprogrammal öt nap alatt körbejárták és megismerték a macedón kultúrát és oktatást a Mérnöki Kar hallgatói és oktatói. A szakmai kiránduláson két csoportban; egy-egy oktató és négy-négy diák vett részt. Szkopjei élményeikről, tapasztalataikról két hallgatótársunkat, Nyerges Lillát és Matusek Krisztinát kérdeztük.
Bizonyára Te is gondolkodtál már azon, hogy adhat-e többet az egyetem a tanulásnál? A választ az SZTE+ programban találod, amely lehetőséget ad arra, hogy élmény legyen az egyetemista élet. Hatala Dórát az Általános Orvostudományi Kar hallgatóját a program kihívásairól és személyes élményeiről kérdeztük.
Az áramot termelő biciklit a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar Műszaki Intézetének két tanszéki mérnöke, Bálint Ádám és Mészáros Attila készítette. A tervezésről, kivitelezésről kérdeztük az alkotókat.
Imád tanítani, kutat és egész nap pörög Samodai Bence, aki a legnagyobb szenvedélyéről, a zenéről mesélt a Bartók Béla Művészeti karon.
Dalra fakadt az Országos Diákköri Konferencián tartott előadás közben Zöldi Nikolett. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar hallgatója első helyezést ért el az OTDK-n Goethe verseinek megzenésítéseit vizsgáló dolgozatával. Hallgatótársunkat kutatásáról és terveiről is kérdeztük.
Speth Evelin a Szegedi Tudományegyetem sport- és rekreációszervezés szakos hallgatója, a PC Trade Szeged KKSE balátlövője már gyerek kora óta a kézilabdának él. A sport és az egyetemi tanulmányok nagy elhivatottságot igényelnek, sokan nehezen tudják összeegyeztetni a kettőt. Többek között erről is kérdeztük az SZTE tehetséges hallgatóját.
Öt nyarat töltött Amerikában, gyermektáborokban Sovány Attila, az SZTE ÁJTK végzős jogász hallgatója. A tábori munka után mindig maradt ideje utazni is, így a nyári munka alatt megismert barátokkal bejárták már többek között New Yorkot, a Grand Canyont, tavaly pedig Mexikóba és a Karibi-térségbe is eljutottak.
A tudományos kutatások mellett az ismeretterjesztés, a kikapcsolódási lehetőségek biztosítása és a gyakorlati tapasztalatok átadása is kiemelt célja a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének. Az egyetem zöld szigete – a növényfajmegmentő projekt mellett – változatos rendezvényekkel és kertészkedős programsorozattal várja a látogatókat.
Az egyetemi évek alatt befektetett munkát az SZTE busásan honorálja ösztöndíjakkal, a különböző verseny- és vállalati gyakorlat lehetőségekkel, illetve azzal, hogy a begyűjtött tapasztalatok révén a diplomás jól fizető munkát talál – véli Gyurkó Csilla (képünkön). Az SZTE Mérnöki Kar mechatronikai mérnök alapszakján diplomázó fiatal kétszer nyerte el az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatását.
Szabadon választható kurzusként 2017 tavasza óta minden szemeszterben felvehetik az SZTE hallgatói a Közösségi önkéntesség nevezetű tárgyat. Az egyetemi berkekben egyedülálló kurzus szemeszterzáró foglalkozásán jártunk.
Gyorsasági görkorcsolyázó Gardi Dominika. Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar hallgatójával beszélgetve megtudtuk: gyógypedagógusi tanulmányai mellett naponta kétszer edz, tagja a magyar válogatottnak és külföldre jár nemzetközi megmérettetésekre, ahol rendre fantasztikus eredményeket ér el.
Miért fájhat a derekunk, ha nincsen semmilyen kimutatható oka? Hogyan függhet össze a rekeszizom tréningezése a derékfájdalom megszűnésével? Ezekre a kérdésekre kaptunk választ az ÚNKP ösztöndíjas Finta Reginától.
Hogyan változik a lakosság véleménye egy sportesemény alatt? Milyen társadalmi hozadéka van egy nemzetközi sporteseménynek? Polcsik Balázs, az SZTE JGYPK Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjasa többek között ezeket a kérdéseket járta körül nyertes pályázatában. A fiatal kutatót tapasztalatairól és eredményeiről kérdeztük.
Hogy néz ki egy öko- és innovatív börtön, mi a célja? – ezt a témát járta körül OTDK dolgozatában Balaton Anna, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar végzett hallgatója. Országos szinten első díjjal elismert munkájában egy magyarországi zöld börtön tervét dolgozta ki.
Első helyezést ért az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Chen Xi, az SZTE hallgatója. A kínai hallgató már öt éve tanul a szegedi egyetemen, az alapszakos tanulmányai során szerzett élményei hatására már mesterszakos a Gazdaságtudományi Karon. A tehetséges fiatalt az egyetemisták pénzügyi szokásait vizsgáló kutatásról és az OTDK-s élményekről kérdeztük.
Védőnőből egészségfejlesztés- és könyvtárpedagógia-tanár lett, jelenleg pedig egészségfejlesztőként dolgozik. Dinnyés Katalin, a JGYPK ÚNKP-ösztöndíjas hallgatójának életében mindig fontos szerepet töltött be az egészség, így nem csoda, hogy következő lépésként a doktori képzést tűzte ki célul, ahol az iskolai egészségfejlesztéssel szeretne foglalkozni.
Czékus Ábel az SZTE GTK-n szerezte alapszakos diplomáját, azóta pedig már a közgazdasági doktori iskolát is elvégezte. A tehetség elnyerte az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíjat kutatási témájával, melyben az uniós tagállamok társasági adóztatásának azon folyamatait tárja fel, amelyek esetlegesen veszélyeztetik a belső piac integritását.
Az egyetemi drámaíró pályázat első helyezettje, Kormányos Ákos, a pszichológia mellett esett szerelembe a drámaírással. Műveiben azokkal a témákkal foglalkozik, amelyek az átlagember mindennapjait is érintik, mostanában pedig a szexualitásról és a test felfogásáról ír leginkább. Az SZTE tehetséges hallgatójával alkotói tevékenységéről beszélgettünk.
Hogyan segítik a hungarikumok és a gasztrorendezvények egy adott település turizmusát? – erre a kérdésre is választ ad Tóth Bettina kétszeres Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíjas PhD hallgató. A magyar fiatalok körében végzett kutatásából az is kiderül: a fiatalok 80 százaléka úgy gondolja, hogy a Magyarországhoz való kötődésükben szerepük van a hungarikumoknak.
A Belgrádban megrendezett uszonyosúszó egyetemi világbajnokságon képviselték hazánkat a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. Az SZTE-s csapat a 4X100 m-es váltóban ezüstérmet szerzett.
A rövidpályás gyorskorcsolyázók váltójában országos rekorddal a negyedik helyen végzett a phjongcshangi téli olimpián a magyar női csapat. A váltó SZTE-s tagját, Kónya Zsófia pszichológia szakos hallgatót a mezőnyről és terveiről kérdeztük.
Az egyéves spanyolországi Erasmus ösztöndíjnak köszönhetően lettek az Erasmus Student Network mentorai a Prekajac testvérek. Az egypetéjű ikrek, Petra és Ella az SZTE-n tanuló spanyol hallgatóknak nyújt segítséget a mindennapokban.