Dr. Lázár Bence Andrásnak, az SZTE SZAOK Pszichiátriai Klinika szakorvosának első reakciója a meglepődés és az öröm volt. Ezt követte a felismerés, hogy igen megtisztelő gesztus ez a várostól. A Szeged kulturális életében végzett kimagasló teljesítményért és a város nemzetközi hírnevének öregbítéséért járó Szeged Kultúrájáért díjat, a Kölcsey-érmet vehette át.
Szeged kulturális életében tevékenykedik, a Fricsay Ferenc Városi Fúvószenekarral és 2005-óta az Universitas Szimfonikus Zenekar vezetője is. A Szeged kulturális életében végzett kimagasló teljesítményéért és a város nemzetközi hírnevének öregbítéséért járó Szeged Kultúrájáért díjat, Kölcsey-érmet vehetett át az idei évben Gyimóthi Zoltán, az SZTE alumnusa.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézete fotókiállítást szervezett. Dr. Honti Viktor természetfotós „Az Alföld madárvilága” című tárlata február 10-én nyitott meg az Intézet első emeletén, és április elsejéig látogatható minden hétköznap 8-18 óra között.
A Szegedi Tudományegyetem ebben a tanévben ünnepli Szegedre költözésének centenáriumát. Az elmúlt 100 év során számos egyedülálló könyv és eszköz került az intézmény birtokába és szolgálta a kutatást, oktatást. Közülük több is muzeális, egyedi és felbecsülhetetlen értékű. A Kiepert-glóbuszoknak is különleges a történetük.
Ováció, taps és dudazenekar köszöntötte a spanyolországi Oviedóban Karikó Katalint. A gesztus könnyekig meghatotta az Asztúria Hercegnője Díj átadó ceremóniájára érkező kutatót… A fél világ követi a hírvivő RNS-en alapuló technológia felfedezőjeként ünnepelt tudós, az SZTE alumnája posztjait. Például a 42. héten az Academia Europaea konferenciája előadójaként és spanyol iskolásokkal beszélgetve is a tudományt népszerűsítette.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc indító szikráját adó MEFESZ-nagygyűlés egykori résztvevői és a mai szegedi egyetemi polgárok együtt ünnepeltek a 65. évfordulón. A Szegedi Tudományegyetem konferenciával és koszorúzással tisztelgett azok előtt, akik „bátor lélekkel és éber értelemmel” haladtak a „nagy úton”, amelyre 1956. október 16-án, a MEFESZ megalakításával léptek.
Dante emberről szóló üzenete ma is időszerű. A 700 éve elhunyt költőóriásra emlékező, magyar és olasz városok érdeklődő közönségét megszólító, nagyszabású program-sorozat részleteiről az egyik „ötletgazdát”, Pál József professzort, a Szegedi Tudományegyetem irodalomtörténészét kérdeztük.
A Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Debreceni Egyetem pszichiátriai klinikái együtt rendezték meg a PsychArt24 művészeti maratont, amely szeptember 24-én délben indult és egészen másnap délig várta a résztvevőket a József Attila Tanulmányi és Információs Központban. Az eseményen készült művekből vándorkiállítást szerveznek, majd az alkotások árverésre kerülnek.
„SZTE 100 - Egy Sportos Nap” elnevezéssel rendezett egésznapos programot a Szegedi Tudományegyetem. Sportpályává alakult a Dugonics tér szeptember 22-én, az egyetem fennállásának 100. évéhez kapcsolódó mozgásos programok miatt, amelyeknek az SZTE Sportközpont és a Sportiroda volt a főszervezője, társszervezője pedig a Testnevelési és Sporttudományi Intézet.
1987-ben Szent-Györgyi Albert nevét vette fel a Szegedi Orvostudományegyetem. Már abban az évben, 1987 szeptemberében az első Szent-Györgyi Albert teniszversenyen az egyetem professzorai mérkőztek meg egymással. A versenyt a SZOTE testnevelési tanszékének akkori vezetője, Dr. Boros-Gyevi László szervezte, aki ebben az évben ismét életre keltette a hagyományt.
Dr. Szalai György fül-orr-gégész főorvos a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán szerzett diplomát. Az orvoslás mellett elismert festőművész, Hódmezővásárhelyen 1976-tól Fodor Józseftől tanult rajzolni, festeni. Az SZTE Tanulmányi és Információs Központ kiállítási terében szeptember 24-ig megtekinthető HULLÁM TRIÓ SZALAI 2021 VEGETATÍV „T” című kiállítása.
A „Kultúr-, művészetfilozófiai és esztétikai továbbgondolások” című jubileumi kötete bemutatójával várta az érdeklődőket Dr. habil. Máté Zsuzsanna esztéta és irodalmár, az SZTE JGYPK Művészeti Intézet Rajz-művészettörténet Tanszék tanára. A 92. Ünnepi Könyvhét SZTE-s programján, az MTA SZAB székházban, Dr. Pusztai Virág az SZTE JGYPK adjunktusa kérdezte a szerzőt.
A Balázs Béla-díjas és egykor Oscar-díjra is jelölt Gyöngyössy Imre idén lenne 90 éves. Ebből az alkalomból a Nemzeti Filmintézet a rendező felújított alkotásait országszerte bemutatja. A szegedi Belvárosi Moziban 2021. szeptember 9. és október 28. között összesen nyolc Gyöngyössy-filmet tűznek műsorra.
„Hiszem, hogy az olvasás terápiának is kiváló. Szerintem ráadásul az egyik leghatékonyabb módja a személyiségfejlesztésnek” – vallja Szabados Ágnes, az SZTE alumnája, az RTL Klub híradósa, riporter. A Nincs Időm Olvasni Kihívás alapítója, irodalomterapeuta, 2021. 09. 14-én a következő Alumni Uni – Tudásműhely előadás vendége lesz, melynek témája az önismeret és az irodalomterápia.
A 92. Ünnepi Könyvhét több programján is részt vettek a Szegedi Tudományegyetem földrajztudósai. Az eseményeken kiderült, hogy ha keressük a megoldásokat a klímaváltozás okozta környezeti kihívásokra, mint például az árvíz, belvíz, aszályveszély, akkor a földtudományokra és a földrajz által kínált komplex szemléletre a korábbinál is nagyobb szükség van a XXI. században.
„Nyomdaillatú” és SZÉP kötetet vehettünk kezünkbe az SZTE centenáriumi tanéve kezdetén és a 92. Ünnepi Könyvhét nyitó napján. 2021. szeptember 2-án mutatták be a „Cimelia – a Szegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtár kincsei” című kiadványt. A bibliotéka „önreklámjának” is felfogható kiadványról, a régmúltat őrző ritkaságokról a könyv alkotóit és a válogatást gondozó intézmény főigazgatóját kérdeztük.
Munkaidejükben egyetemistákat oktatnak, gyógyíthatatlan betegségek ellenszerét keresik, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem oktatói, kutatói? Rovatunkban ezt a témát járjuk körül. Ezúttal Dr. Földesi Imrével, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézet vezetőjével beszélgettünk.
A napi munkahelyi rohanás közben elfelejtünk inni. Nyáron, a kánikula megérkezésével erre még inkább oda kellene figyelnünk, hiszen ilyenkor több folyadékot veszít a szervezetünk. A Szegedi Tudományegyetem szakembere, Dr. Nagy-Grócz Gábor, az Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar dékánhelyettese, az Alkalmazott Orvostudományi Szakcsoport vezetője, megoldást kínál erre a problémára.
Nagy Péter, az SZTE ÁJTK korábbi hallgatója aktívan készül a tokiói olimpiára. Dr. Mezei Péter beszélgetett vele a COVID ideje alatt tapasztalt olimpiai felkészülés nehézségeiről, céljairól, a várható olimpiai körülményekről és a jövőbeli terveiről. A beszélgetés podcast formájában bárki számára elérhető.
Lezárult a 2021-es SZTE 100: a mintegy másfél hónapos egyéni verseny után, a Nyújtás a Weekendig című kihíváson az SZTE karjai és egységei mérhették össze erejüket. A legtöbb kilométert címvédőként a karok között az ÁOK, az egységek között az IKI gyűjtötte. A legaktívabb kar pedig az ÁJTK volt. Az SZTE 100 alumni és dolgozói verseny „legjeit” interjúsorozatban ismerhetik meg az érdeklődők.
Az SZTE Történelemtudományi Doktori Iskola olyan tudást biztosít a doktorandusz hallgatóknak, amelynek köszönhetően a korábbi tanulmányaikra épülő további hasznos ismereteket szerezhetnek, akár tudósok, kutatók, történészek vagy történelemtanárok is. A képzésről Kiss Gábor Ferenc főiskolai docenst kérdeztük, aki az SZTE JGYPK Alkalmazott Társadalomismereti és Kisebbségpolitikai Intézet Regionális Történeti és Honismereti Szakcsoport vezetője és az SZTE Történelemtudományi Doktori Iskola témavezetője.
Hogyan kötődött Ferenc József a Szegedi Tudományegyetemhez? Hányszor járt városunkban feleségével, Sisivel? Milyen ruhát viselt a császárnő meggyilkolása napján? - Ezekre a kérdésekre is választ kaptuk a Móra Múzeum Sisi kiállítása alkalmából Hegedűs Anitától, a múzeum PR referenséről.
2021 júniusában újraindult a szegedi Grand Caféban a méltán közkedvelt Ráolvasás elnevezésű kötetbemutató sorozat. A 2020 júliusától novemberig tartó kötetbemutató széria, neves írók és költők munkáit tartalmazza. Orcsik Rolandot, aki az SZTE BTK oktatója és költő, arra kértük: ajánljon nyári olvasmányt az SZTE íróvá, költővé lett „öregdiákjainak” művei közül. Íme, a „szépirodalmi hűsítő”.
Tudja-e, mi volt a kedvenc étele Ferenc Józsefnek, József Attilának, vagy Szent-Györgyi Albertnek? A Szegedi Tudományegyetem egykori névadói kedves ételei alapján összeállítottuk az „SZTE menü-sor” egy lehetséges változatát, aminek az elkészítéséhez tippeket is adunk.
Géczi János, az SZTE alumnusa, József Attila-díjas író és képzőművész, művelődéstörténész, egyetemi oktató már harminc éve foglalkozik a rózsa kultúrtörténetével. Tavaly az SZTE Füvészkert és Kulturális Iroda által szervezett Levendula és Rózsa Napokon tartott előadásán is számos érdekességet hallhattunk tőle az egyetemes szimbólumról. Most legújabb könyvéről, A rózsa labirintusáról kérdeztük, melyben képet kaphatunk arról, hogy a rózsa mint civilizációs növény hogyan épül be az emberiség megismerésének lehetséges útjai közé.
Az elmúlt hétvégén rendezték meg Szegeden a kajak-kenu Világkupát, amelyen a Szegedi Tudományegyetem hallgatói közül ketten is dobogóra állhattak. Nádas Bence aranyérmes lett a kajak egyesek 500 méteres versenyszámában, Molnár Csenge pedig bronzérmet nyert a kenu kettesek vegyes párosában a 200 méteres távon.
A Kossuth-, Bartók-Pásztory- és Liszt Ferenc-díjas, Érdemes Művész operaénekesnő szeptembertől a Szegedi Tudományegyetem új oktatójaként debütál a Bartók Béla Művészeti Kar Magánének Tanszékén. Az interjúban többek között beszámol szegedi élményeiről, operaénekesi tapasztalatairól és arról, hogy mi az a tudás, amit szeretne átadni jövőbeni tanítványainak.
Az Írónád díj és a Bornemisza Péter-díj elismeréseit 2021. március 26-án online formában adták át. A Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) idén azokat az alkotásokat díjazta, amelyek megjelenése a 2020-as évben az evangélikus egyház pozitív megítélését segítették elő. A zsűri Bornemisza Péter-különdíjban részesítette Samodai Bence János Bach, Vivaldi, Torelli, Martini, Purcell a Deák téri evangélikus templomban című online albumát.
A Naturtex-SZTE-Szedeák férfi kosárlabdacsapata mindhárom mérkőzését megnyerte a Paks ellen, ezzel a legjobb négy közé jutott a bajnokságban. A Szegedi Tudományegyetem hallgatóira és csapattársaikra az elődöntőben a Falco KC Szombathely együttese vár.
1995 óta április 23-a a könyvek és az olvasás ünnepe: az UNESCO erre a napra tette ugyanis a könyv és a szerzői jog világnapját. Szabados Ágnes, az SZTE alumnája és oktatója számos kezdeményezést keltett már életre, melyek célja az olvasás népszerűsítése.
Akár újabb hidegháborúhoz is vezethet az a harc, ami a fogyóban lévő erőforrásokért zajlik - többek között erre a következtetésre jutott könyve írása közben Dr. Rakonczai János, aki a címbéli kérdésre keresi a választ. Az SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézetének emeritus professzorát, a Föld Napján kérdeztük a globális problémákról és azok megoldási lehetőségeiről.
Ismét az olvasók véleményére kíváncsi az SZTE Klebelsberg Könyvtár. A 2021. április 12-étől induló olvasói elégedettségmérésben mindenki véleményére kíváncsiak. A felmérés célja, hogy a könyvtár az olvasók igényeire alakíthassa a szolgáltatásait.
Dr. Tomka Béla professzort a Klubrádió kérdezte a szuezi hajóválság és a világjárvány globális következményeiről. A Szegedi Tudományegyetem Jelenkortörténeti Tanszék vezetőjének gondolatait az MTA-SZTE-ELTE Globalizációtörténeti Kutatócsoport podcast csatornáján hallgathatják meg az érdeklődők.
A Gabonakutató Kft. professzora olyan új szelekciós módszertant dolgozott ki, amellyel lehetségessé vált az ellenállóbb növények azonosítása és nemesítése. Ez lehetővé tette olyan kérdések megválaszolását is, amelyre máshol nem találtak megoldást. A kutatás a hazai termelés jövedelmezőségét eredményezheti, és hatással lehet hazánk agrárexportjának növelésére, ezzel pedig a hazai életszínvonal emelkedésére is - tudtuk meg Mesterházy Ákostól.
Szirtes Edina Mókus, Erkel Ferenc-díjban részesült kiemelkedő zenei tevékenységéért. A hegedűművész, zeneszerző és énekesnő szorosan kötődik a város életéhez: a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karán végzett és állandó, visszatérő vendége az Őszi Kulturális Fesztiválnak. Az interjúban beszámol arról, mit jelent számára az állami kitüntetés, milyen formációi vannak most, és hogy mi az a meghatározó tudás, amit az SZTE adott neki.
A Szegedi Tudományegyetem 12 karán számtalan tudományterülettel foglalkoznak az egyetem oktatói, kutatói. Munkájuk legjavát minden évben bemutatják a Kutatók Éjszakáján. Sorozatunkban a 2020-as előadásokból válogatunk. Az SZTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola Modernkor Program hallgatója, Berczeli-Nemcsényi Alex előadását ajánljuk az érdeklődők figyelmébe.