Bojtor Gellért nyerte az idei szabadfogású birkózó Magyar Egyetemi és Főiskolás Országos Bajnokságot (MEFOB), a 97 kilogrammos kategóriában. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar harmadéves, osztatlan testnevelés-angol szakos hallgatója a kötöttfogású szakágban is dobogóra állhatott, ott ezüstérmet nyert.
A hagyományoknak megfelelően átadták a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség (MEFS) éves rendes közgyűlésén, a szövetség által alapított díjakat. A Szegedi Tudományegyetem képviselői közül négyen vehettek át elismerést 2022. május 20-án, a Miskolci Egyetem díszaulájában.
A 17. Egyetemi Tavasz keretében megrendezett kortárs irodalmi körsétán kiderült, hogy Szeged irodalma nem ért véget a klasszikus korszakkal, napjainkban is mérvadó. A kortársak előszeretettel készítettek "rajzot" a város általuk kedvelt részleteiről. Az emléksétán az iskolák, szerkesztőségek, vendéglátóhelyek érintésével ismerhettük meg a versek és az írott emlékek keletkezéseit.
Sorozatban másodszor jutott az elit bajnokságban a rájátszásba a Naturtex-SZTE-Szedák férfi kosárlabda csapata. Az SZTE-s hallgatókat is a soraiban tudó együttes ezzel egyértelműen jelezte: a legjobbak közé tartozik.
Egy család vagyunk - Alkossunk JGYPK feliratot! Ezzel a jelmondattal várták ma, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karon a hallgatókat, oktatókat, dolgozókat. A Hattyas soron több, mint százan álltak össze az élőképre.
A Szegedi Tudományegyetem hármas missziójának – oktatás, kutatás, gyógyítás – fontos alkotóelemei az egészség megőrzése és a sport. Az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolában is évtizedek óta nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy diákjaik ne csak szellemileg, de fizikailag is kiemelkedő formában legyenek. A 10. évfolyamos tanulók számára szervezett, kötelező sítábor, az országban is egyedülálló.
Olimpiai érmesek, akrobatikus kosárlabda bemutató és repülőgép-szimulátor is várta a 30. Trapp Nap résztvevőit. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelési és Sporttudományi Intézete által szervezett rendezvényen a sporté, az egészségmegőrzésé és a jókedvé volt a főszerep. Az esemény megvalósítása, hagyományosan a végzős sport- és rekreációszervező hallgatók vizsgafeladata.
Munkaidejükben egyetemistákat oktatnak, gyógyíthatatlan betegségek ellenszerét keresik, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Mire cserélik a fehér köpenyt munka után? Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem oktatói, kutatói? Rovatunkban ezt a témát járjuk körül. Ezúttal Prof. Dr. Hodúr Cecília, a Szegedi Tudományegyetem Biológiai Rendszerek Műszaki Intézetének egyetemi tanárával beszélgettünk.
A Szegedi Tudományegyetemnek van cheerleader és pompom csapata is. Mindkettő komoly sikereket ért el az elmúlt időszakban. Az SZTE Testkultúra Koncepciójának fontos eleme, a karokon átívelő, közösségi élmény megteremtése a sporteseményeken és versenyeken. A programba tökéletesen illeszkednek a SZOTE Cheerleaders és az SZTE-SZRSC PomPom Girls csapatok, amelyek erősítik az összetartozás érzését a hallgatók számára.
A Mathias Corvinus Collegium szegedi központja ingyenes, személyre szabott, színvonalas képzésekkel és térítésmentes belvárosi lakhatással várja azokat a hallgatókat, akik első vagy második egyetemi évüket a 2021/2022-es tanév tavaszi félévében fejezik be a Szegedi Tudományegyetemen. Április 24-ig lehet jelentkezni a különböző Iskolák ingyenes jogi, nemzetközi, közgazdasági, média, társadalom- és történelemtudomány, valamint pszichológia képzéseire.
2022. április 4. és május 30. között, minden SZTE polgár teljesítheti a Szegedi Tudományegyetem legújabb mozgásra ösztönző kihívását, az SZTE Mozdulj Ki! 100-at. Azok a jelenlegi és volt hallgatók, dolgozók, oktatók, akik a program során 100 percet szánnak az egészségük megőrzésére, értékes nyereményekkel gazdagodhatnak és a környezetvédelemért is tesznek, hiszen összesítésben 100 óra elérése után az SZTE Füvészkertben egy különleges fát ültetnek a szervezők a program emlékére.
Az SZTE hallgatói közül Kónya Zsófia vehetett át Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából, a Parlament kupolacsarnokában.
Gödöllőn rendezték meg az EATON Magyar Egyetemi és Főiskolai Vízilabda Bajnokság selejtezőjét, amelyen a Szegedi Tudományegyetem férfi csapata mellett, másik 14 egyetemi együttes szállt harcba a továbbjutásért.
A magyar játékosok pályán töltött perceit figyelembe véve csak két csapat előzi meg a szegedieket. Ebben komoly szerepe van a Szegedi Tudományegyetem hallgatóinak, akik közül többen U-23-as válogatottak is. Jelenleg Balogh Szilárd, Keller Iván, Kerpel-Fronius Balázs, Polányi Kristóf és Tráser Nándor tagjai az élvonalbeli kosárlabda csapatnak az SZTE hallgatói közül.
A Szegedi Tudományegyetem csapata állhatott fel a dobogó legfelső fokára a XIII. Kárpát-medencei Egyetemek Kupájának röplabda tornáján, a férfiak mezőnyében, a női csapat pedig bronzérmes lett. A BEAC és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közös szervezésű eseményén, több sportágban is összemérhették tudásukat a budapesti és vidéki egyetemek mellett az Erdélyből, Vajdaságból, Kárpátaljáról és Felvidékről érkező hallgatók.
Interjúk, edzések és köszöntések váltják egymást Kónya Zsófia programjában. Az SZTE pszichológus hallgatója történelmet írt Pekingben, hiszen ő az első, a Szegedi Tudományegyetem 440 éve íródó története során, aki téli olimpián dobogóra állhatott, mégpedig a rövidpályás gyorskorcsolya vegyes váltóval. A bronzérem megszerzése óta eltelt időszakot már itthon értékelte az SZTE NKI sajtóosztályának.
Különleges programmal vezethették le a vizsgaidőszak feszültségét a hallgatók. Az SZTE Sportközpontjában speciális fényviszonyok (UV fény) mellett lehetett kipróbálni azokat a mozgásformákat, amelyek ettől a héttől akár kurzusként, ingyenesen felvehetők a kritérium testnevelés keretén belül.
Történelmi sikert értek el a magyar rövidpályás gyorskorcsolya vegyes váltó tagjai a Pekingi Téli Olimpián. Az ötkarikás játékok programjában debütáló számban állhattak dobogóra. A csapat tagja Kónya Zsófia is, az SZTE hallgatója, aki az egyetem sajtóosztályának adott exkluzív interjút a bronzérem megszerzése után.
Pszichológiát tanul a Szegedi Tudományegyetemen a válogatott rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki Pekingben már a harmadik olimpiáján képviseli Magyarországot, klubját és egyetemét. A téli ötkarikás játékok programjában most debütáló, vegyes váltó versenyszámban állhatott fel a dobogó harmadik fokára, így duplán is történelmet írt.
A zsűri idén is kiosztotta az SZTE Innovációs Díjakat. Sorozatunkban bemutatjuk a díjazottakat és projektjeiket. Gyenes Pétert a témavezetője, Dr. Szabó Tamás bíztatta, hogy az innovációs pályázaton induljon – a „Leginnovatívabb TDK munkáért járó díjban” részesült. Nagyon szeret főzni, ami a kísérletezés szempontjából egyfajta munkahelyi „ártalomnak” is mondható. Véleménye szerint a kémia és a gasztronómia dinamikusan fejlődő tudomány, rengeteg apró rejtéllyel.
Első és második helyen végzett a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar két csapata az EIT Food Solutions DIG-IT 7 hónapos programjában. A cél, valós élelmiszeripari problémák megoldása volt, a digitalizáció nyújtotta lehetőségekkel.
Ötletversenyen ismerkedtek egymással az SZTE hallgatói portói, párizsi, müncheni társaikkal a EUGLOH háromnapos rendezvényén, amelynek házigazdája a Szegedi Tudományegyetem volt. Az Innovation Days - AI in Health elnevezésű program az első olyan esemény, amelyen személyesen is találkozhattak a partneregyetemek hallgatói és oktatói.