Bezár

SZTE Magazin

Klinika Magazin

1 2 

nyito_implant_Rajztabla_1

2021. szeptember 13.
2 perc

A Szegedi Tudományegyetem és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet együttműködésében 2021. szeptember 8-án megtörtént az első két Cochlear OSIA2 hallásjavító implantációs műtét egy felnőtt és egy gyermek beteg esetében.

HP

2021. augusztus 05.
7 perc

A kutatási eredményeket mihamarabb hasznosítsák a betegellátásban! Ez a transzlációs orvostudomány (TM) lényege. A Szegedi Tudományegyetemről indult új TM-modellről Prof. Dr. Hegyi Pétert, az SZTE, a PTE és az SE kötelékében is dolgozó kutatóorvost, a rangos Nature Medicine című szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzőjét kérdeztük.

IMG_9371

2020. október 13.
9 perc

A Szegedi Tudományegyetem Neurológiai Klinika docense, dr. Zádori Dénes kapta idén az országos Szent-Györgyi Albert orvosi díj különdíját. A betegellátás, az oktatás és a kutatás területén is komoly részt vállaló, 38 éves neurológus fontosnak tartja, hogy a megfelelő innovatív szemléletmód elsajátítása érdekében minél több gyakorló orvos végezzen tudományos munkát.

SBO_Toreki_annamaria_20200918_BA

2020. szeptember 21.
4 perc

A Nők Magyarországért díj egyetlen egyetemi jelöltje dr. Töreki Annamária adjunktus, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ SBO közel 200 egészségügyi dolgozójának szakpszichológusa, aki a tavaszi járványhelyzet idején nyújtott példaértékű és kimagasló segítséget a frontvonalban dolgozó munkatársainak. A jelöltekről kizárólag a közönség dönt a szeptember 30-ig tartó szavazással.

nyito_Bella_Zsolt

2020. július 20.
8 perc

A Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa, dr. Bella Zsolt allergológus, klinikai immunológus tölti be júniustól a Szeged Első Lions Club elnöki tisztét. Az új vezető szeretné, ha az önzetlen segítségnyújtásra fogékony egyetemisták minél nagyobb számban bekapcsolódnának a klub jószolgálati munkájába.

Nyito_HK_IMG_0419-001

2020. június 12.
4 perc

A rákgyógyítás nemzetközi innovációs prioritása a képi diagnosztikára és az onkológiai hatékonyság növelésére irányuló fejlesztés. Ebbe a vonulatba tartozik a sugárterápia hatékonyságát és a rákból gyógyultak számát növelő, mesterséges intelligencia által támogatott kutatási, termékfejlesztési és oktatási programban együttműködő SZTE és a GE Healthcare Magyarország Kft. MR-alapú szoftver- és hardverfejlesztési projektje.

cigar-cigarette-smoke-macro-70088

2020. június 04.
5 perc

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2019-ben a Dohányzásmentes Világnapon a dohány tüdőre gyakorolt ​​negatív hatásaira, a daganatos és a krónikus légzőszervi betegségekre hívta fel a figyelmet. Fontos szerepet kap a megelőzés, melynek egyik kiemelt eleme a dohányzásról való leszokás egészségügyi előnyeinek ismertetése. Az SZTE oktatói és hallgatói által létrehozott és működtetett CigiSzünet nevű, országosan is egyedülálló Facebook-oldal például ebben is segít.

alvas_nyito

2020. június 01.
3 perc

Az egészséges és boldog élet kulcsa a jó alvás. Ez az Alvás Világnapja jelszava. De hogyan aludjuk magunkat egészségesre?

fogagybetegseg_nyito

2020. május 28.
4 perc

Alattomos a fogágybetegség – orvosi szakszóval –, a parodontitis. Nem könnyű ugyanis felfedezni, holott az egészségügyi probléma a fogak elvesztésével is végződhet, vagy súlyos betegségek kialakulásához vezethet. A Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar specialistáit kérdeztük a fogágybetegség kialakulásáról, megelőzésének és kezelésének módszereiről, illetve a következményeiről.

antibiotikum_nyito

2020. május 25.
3 perc

Gyógyszer helyett úgynevezett természetes antibiotikumokat favorizál a bulvármédia és az internetes egészségügyi portálok jelentős része, kihangsúlyozva, hogy a szintetikus anyagokkal szemben jóval egészségesebbek a növények. Ezzel szemben az igazság az, hogy szűkebb értelemben az antibiotikumok gomba-eredetű természetes anyagok, az antibiotikumnak kikiáltott növények pedig nem alkalmasak bakteriális fertőzések kezelésére.

hibrid_muto_nyito

2020. május 21.
6 perc

Új szintre emelkedett az agyi pacemakerterápia az SZTE Idegsebészeti Klinikán január 22-én elvégzett műtétnek köszönhetően. A világon ötödikként, Közép-Kelet-Európában pedig elsőként Szegeden ültették be azt a navigációs alapú mély agyi stimulációs implantátumot egy Parkinson-kóros beteg agyába, amely – az eddig elérhető hasonló rendszerektől eltérően – nemcsak stimulálni képes az agy megfelelő részeit, hanem az aktivitásokat regisztrálni is. A mindebből következő plusz információk jóvoltából új korszak kezdődött a terápia történetében.

Migren_nyito

2020. május 18.
4 perc

Bármilyen meglepő, egy migrénes roham kialakulásában akár pár falat csokoládé is ludas lehet, de nem minden esetben és nem mindenkinél. Mint ahogy dr. Szok Délia, az SZTE SZAKK Neurológiai Klinika egyetemi docense elárulja, a migrént provokáló ételek és italok figyelembe vétele mellett nagyon fontos a szakemberrel történő konzultáció.

Zolnay_Kriszta_nyito

2020. május 14.
6 perc

Változóban van Magyarországon, de Európában is a patikák funkciója és a gyógyszerészek szerepe. Az orvos-patikus családból induló, a szegedi egyetemen gyógyszerész diplomát szerző, az itteni Kígyó Patika tulajdonosaként ismert, a Londonban évekig gyógyszerképviseleti céget vezető, Budapesten a Richter Nyrt. igazgatósági tagjaként dolgozó szakembert, dr. Zolnay Krisztát kértük tapasztalatai összegzésére.

kekfeny_nyito

2020. május 11.
5 perc

Megdöbbentő, hogy mennyire nem vesszük komolyan az infokommunikációs eszközök monitorjából és a LED-es égőkből kibocsátott nagy energiájú kék fény szemre gyakorolt káros hatásairól szóló figyelmeztetéseket. A magyar lakosság jelentős részét érintő problémára dr. Tóth-Molnár Edit, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szemészeti Klinikájának igazgatója hívta fel a figyelmet.

Zene_nyito

2020. május 07.
6 perc

A zene és a lélek kapcsolatának vizsgálata nem új keletű gondolat, a zeneterápia gyógyító hatásának alkalmazása a legmodernebb medicinás eszköztár részét képezi. Dr. Janka Zoltán, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Pszichiátriai Klinika professzor emeritusza – aki maga is nagy zenerajongó – azt mondja, még a stroke utáni rehabilitációban is segíthet a muzsika.

leguti_fertozes_nyito

2020. május 04.
5 perc

Dr. Bella Zsolt, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika osztályvezető adjunktusa első hallásra meglepő jelenségre hívja fel a figyelmet: hétvégenként a klinika ambulanciáit felkeresők közel fele teljesen indokolatlanul jelenik meg a rendelésen. Azt javasolja, hogy a felső légúti fertőzések kezdeti tüneteinek jelentkezésekor először a patikában kapható készítményeket használják a betegek, és ha azok pár nap múlva nem hatnak, akkor a háziorvoshoz forduljanak ellátásért. A klinika csak ez után következhet.

Tomi_nyito

2020. április 28.
9 perc

Grevletyi Tomi az ország legfiatalabb vesetranszplantáltja.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikája és a Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztálya, valamint az édesanya, Sipos Bernadett közös sikere Grevletyi Tomika gyógyulási története. A kisfiú két és fél éves korában kapott új vesét, ezért az ország legfiatalabb vesetranszplantáltja lett, majd a transzplantációt követő limfómából is kigyógyult. Amióta koraszülöttként a világra jött – az életéért küzd.

sebkezeles

2020. április 27.
4 perc

Az Amerikai Egyesült Államok Szabadalmi Hivatala után az Európai Szabadalmi Hivatal is a szabadalmi oltalom megadási szándékáról tájékoztatott a Dr. Erős Gábor vezette kutatócsoport sebgyógyulást támogató készítményére. Az SZTE ÁOK Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika kutatói által kifejlesztett készítmény a cukorbetegség szövődményeként kialakuló fekélyek és sebek gyorsabb gyógyulására lesz majd alkalmazható.

Egeszseges_taplalkozas_nyito

2020. április 07.
3 perc

Gyakran az egészséghez kapcsolják az alternatív életmódot. A vegetarianizmus előszobájának tekinthető-e a böjtölés? A húsvét előtti – 2020-ban február 26. és április 9. között esedékes – nagyböjt idején pro és kontra érveket gyűjtöttünk a vega életmódról.

IMG_6349

2020. március 27.
10 perc

Dr. Katona Márta, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika Batthyány-Strattmann László-díjas professzora, az újszülött intenzív osztály – hivatalos nevén a Perinatális Intenzív Centrum (PIC) – egykori vezetője, gyermekkardiológus, több ezer újszülött és szívbeteg kisgyermek gyógyítója ebben az évben megkapta Szeged város díszpolgári címét.

flavonoidok_nyito

2020. március 12.
3 perc

Sok helyen olvasható, hogy a flavonoidok igazi csodaszerek, s „bombaként” hatnak a szervezetre: megelőzik a rákot, lassítják az öregedést, sőt mi több, fogyasztásukkal a hosszú élet titkához is közelebb jutunk. Ez túl szép, hogy mind igaz legyen. Valójában mik és mit tudnak a flavonoidok?

kirakatnezo_betegseg

2020. február 28.
3 perc

Paradox módon sokszor éppen a mozgásszegény életmódból adódóan nem derül ki időben – a korai stádiumban – az alsó végtagi érszűkület: az érintett beteg nem veszi észre, hogy korlátozott a járóképessége, hiszen nem gyalogol (biciklizik, fut, sétál) eleget. Ez azért veszélyes, mert e „kirakatnéző betegség” nem gyógyítható, csupán kezelhető, és ennek sikeressége a korai felismerésen múlik. Elhanyagolt, előrehaladott esetekben ez az „alsó végtagi érszűkület” akár lábamputációval is végződhet – tudtuk meg dr. Palásthy Zsolt érsebésztől, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sebészeti Klinika adjunktusától.

stroke_nyito

2020. február 18.
5 perc

Egy 39 éves szegedi férfi 2018 nyarán stroke-ot kapott. Az egykori válogatott sportolónak azóta sokat javult az állapota, életmódot váltott, a példájával azonban szeretne figyelmeztetni, hogy a túlhajszolt, stresszes életmódra, a napi tizenkét órás munkára a szervezet előbb finoman – fejfájással –, majd pedig brutálisan – agyérinfarktussal – válaszol, helyesebben mondva: tiltakozik. Ha nem figyelünk, az életünkkel játszunk!

okos_sport_nyito

2020. február 10.
5 perc

A „betegség előszobájába” sodródott, anyagcserezavaroktól szenvedő embereknek „okos sporttal” segít a szegedi egyetem fizioterápiás tanszékén indított program. Az első csoport utolsó foglalkozásán a résztvevők megfogadták: a 12 hetes vizsgálat- és edzés-sorozat lezárult, de ők „mozgásban maradnak”.

gyimesi_erno_nyito

2020. február 06.
5 perc

A csoki is „vitamin” – tudtuk meg dr. Gyimes Ernőtől. Az SZTE Mérnöki Kar élelmiszertudományokkal foglalkozó docensét kértük föl, hogy – Agatha Christie kedvenc detektívje, Poirot szerepkörébe lépve – derítse föl a vitaminok titkait. A szegedi egyetemi laboratóriumbeli „boszorkánykonyhában” megvizsgált vitaminokról megtudtuk: a táplálkozással bevitt formájuk meghosszabbítja az életet, míg a hiányuk halálos lehet.

szivinfarktus-1

2020. február 03.
2 perc

Sikeresen zárult a Pharmahungary 2000 Kísérletes és Klinikai Kutatásfejlesztési Kft., a Szegedi Tudományegyetem és az indiai Ashok & Rita Patel Institute of Integrated Study and Research in Biotechnology & Allied Sciences közös kutatása, amelynek célja a szívizom infarktus és az annak következtében kialakuló szívelégtelenség terápiájának előmozdítása volt mátrix-metalloproteináz (MMP) gátló molekulák fejlesztésével.

Csupor_Dezso_nyito

2020. január 30.
3 perc

Az elmúlt évtizedek legnagyobb hatású tudományos blöffjének, divatos tévhitének a szervezet és a vér elsavasodása elleni küzdelem „forradalmian új megoldását”, a lúgosítást tartja Csupor Dezső, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar docense. A sokakat megtévesztő módszer nemhogy teljesen értelmetlen és hatástalan, de szélsőséges esetben még halált is okozhat.

IMG_9559

2019. november 29.
10 perc

Dr. Janka Zoltán Batthyány-Strattmann László-díjas pszichiáter, az MTA doktora, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Pszichiátriai Klinikájának egyetemi tanára, professzor emeritus az Egyetem Napján Klebelsberg Kuno-díjban részesült.

2019. november 22.
2 perc

Túlsúlyos gyermekek életmódváltásának hatásait kutatják az SZTE Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Klinikán.

baby-lying-on-white-fur-with-brown-blanket-1973270

2019. november 20.
3 perc

Az egészséges gyermekvállalást és az egészséges gyermekek megszületését célozza meg az az európai uniós támogatású projekt, amelynek szakmai vezetője dr. Nagy Nikoletta, az SZTE Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) Orvosi Genetikai Intézet adjunktusa.

IMG_3359
2019. november 15.
3 perc

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ klinikáin folyó magas szintű betegellátás színvonalát tovább emeli, a 21. századi elvárásoknak megfelelő, innovatív, forradalmian újszerű orvosszakmai lehetőséget biztosít a Szegedi Tudományegyetem több beruházása, fejlesztése és kutatási projektje.

smiling-woman-looking-upright-standing-against-yellow-wall-1536619

2019. október 31.
7 perc

Egy kiadós nevetés ellazítja az egész testet, az izmokat, a feszültség csökken – igazi stresszoldó fegyver. Hogy mindez hogyan hat az agyra és a lélekre, a SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ neurológusától és pszichiáterétől kérdeztük, akik egyetértettek abban, hogy a jókedv, a pozitív életszemlélet és a nevetés jótékony hatása egészségünk egyik kulcskérdése. És ez nem tréfadolog!

IMG_6486

2019. szeptember 30.
9 perc

Dr. Piros Györgyit belgyógyász-kardiológust, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ osztályvezető főorvosát és testvérét, Piros Ildikót, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt páros interjúnkban a szívről kérdeztük. Arról a szívről, amit sokat emlegetünk, de alig ismerünk.

1 2 

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek