Túlsúlyos gyermekek életmódváltásának hatásait kutatják az SZTE Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Klinikán.
– Az elhízás nem betegség, hanem állapot – szögezi le dr. Kalmár Tibor, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Klinika tudományos főmunkatársa. Most megvalósuló pilot projektjük lényege: azt vizsgálják, hogy a túlsúlyos gyermekek életmódváltásának hatására milyen visszafordítható, illetve visszafordíthatatlan kardiovaszkuláris elváltozások történnek a gyerekek szervezetében. Ezzel egy időben az életmód sikeres korrigálását befolyásoló szociológiai, társadalmi és gazdasági tényezőket is összegzik.
A kutatásban három szegedi általános iskola 7–12 éves diákjai és a gyerekek szülei vesznek részt. Az önkéntesen jelentkező – elsősorban túlsúlyos – gyerekeknél genetikai vizsgálatokat is végeznek majd vérből.
A kutatók azt már eddig is tudták, hogy a mikrobiom – a bennünk élő sok milliárd bacilus összessége – az étkezési szokások módosulásával változik, de a folyamat nem teljesen ismert. A kutatás révén a szakértők nagyobb felbontású, részletgazdag információt kaphatnak, amely segíthet a túlsúly kialakulásának és gyógyításának megértésében.
A programba bekapcsolódó túlsúlyos gyermekek és szüleik számára dietetikus állít össze személyre szabott étrendet.
A kutatók tisztában vannak azzal, hogy a túlsúly leadásához nincs egyetlen, általános megoldás, és abban bíznak, hogy eredményeik irányt mutatnak a későbbiekre nézve arról, hogy miként alakíthatók ki egyedi, személyre szabott programok.
* Ennek az EFOP 3.6.1 projektnek az elnevezése: „Az obezitás következtében kialakuló kardiovasculáris szövődmények prevenciója gyermekkorban. Az életmódváltás szerepe és komplex biológiai hatásainak vizsgálata intelligens élettani technológiák, valamint egészségügyi, egészségnevelési és egészségfejlesztési módszerek multidiszciplináris alkalmazásával”
Szöveg: Antal Éva
További részletek: a Szegedi Egyetem Magazin lapcsaládhoz tartozó Szegedi Egyetem Magazin 2019-es számában, amely letölthető az SZTE Hírportál SZEM aloldaláról.
További cikkek a Szegedi Egyetem Magazin 2019-i számából:
Tudományos park épül az ELI körül
Európából Európába a legjobb hazai universitas
Világszínvonalú orvosi technika és kutatás
Szelénnel és Omega-3 zsírsavval dúsított élelmiszerek
Ösztöndíjözön a tanulásért és a munkáért
Tudomány és kikapcsolódás a Füvészkertben
Klebelsberg útja a szegedi nagytájtól a dómig
A mezőgazdaság fejlődésével párhuzamosan újul meg az SZTE MGK
Érték, család, kiválóság, tradíció az SZTE ÁJTK új dékánja, Görög Márta iránytűjében
Kiemelkedően fontosnak tartja az egészségmegőrzést az ÚNKP-ösztöndíjas Dinnyés Katalin
A zenei és a vizuális alkotók bölcsőhelye lesz az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar