Az Egyetem fenntartója:
Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány
A projekt címe: Navigációval személyre szabott helyreállító implantátumok az egészséges társadalomért
A projekt azonosító száma: GINOP-2.2.1-15-2016-00004
A (fő)kedvezményezett neve: Sanatmetal Ortopédiai és Traumatológiai Eszközöket Gyártó Korlátolt Felelősségű Társaság
Konzorciumi partnerek:
Dicomlab Kutatásfejlesztési és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Szegedi Tudományegyetem
A szerződött támogatás összege: 627 470 630 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 69,59%
Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:
Konzorciumi tag neve |
Megítélt támogatás (Ft) |
Önerő (Ft) |
Összesen (Ft) |
Dicomlab Kutatás-Fejlesztési és Korlátolt Felelősségű Társaság |
45 863 159 Ft |
17 746 221 Ft |
63 609 380 Ft |
Sanatmetal Ortopédiai és Traumatológiai Eszközöket Gyártó Korlátolt Felelősségű Társaság |
294 302 358 Ft |
257 154 155 Ft |
551 456 513 Ft |
Szegedi Tudományegyetem |
287 305 113 Ft |
0 Ft |
287 305 113 Ft |
A projekt megvalósítás időszaka: 2016.09.29. - 2019.02.28.
Projektmenedzser: Jancsó László
Pénzügyi vezető: Walter Erika
Szakmai vezető: Prof. Dr. Varga Endre
A projekt tartalmának bemutatása:
A projekt a Sanatmetal Kft., a Szegedi Tudományegyetem, és a dicomLAB Kft. hatékony együttműködésével valósult meg. A konzorciumi partnerek mindegyike nemzetközi szinten is elismert kutatóhely, illetve vállalkozás, akik az együttműködés során jól tudták alkalmazni a rendelkezésre álló orvostudományi és műszaki tudományi hátteret, a felhalmozott innovatőri tudást, a magas színvonalú technológiai hátteret, valamint a hazai- és nemzetközi piaci ismereteket. A projekt révén hazánkban elérhetővé válik egy nagyon korszerű személyre szabott műtéti tervezést, illetve személyre szabott műtéti navigációs segédeszközök létrehozását lehetővé tevő rendszer, a hozzá tartozó világszínvonalú váll- és térdízületi protetikai elemekkel és lábsebészeti implantátumokkal. A rendszer használata megbízható támogatást nyújt az operatőrök számára, pontosabban tervezhetővé és pontosabban elvégezhetővé teszi a csontsebészeti műtéteket, amely alacsonyabb kockázatot, gyorsabb felépülési időt, valamint a szövődmények csökkenését jelenti a betegek számára.
Projekt összefoglaló
A projekt célja olyan komplex, műtéti tervező - és navigációs eszköz-gyártó rendszerek, illetve ezzel kompatibilis implantátumok és műtőeszközök létrehozása, amelyek műtéti eredmények biztosítása érdekében lehetővé teszik a személyre szabott intraoperatív műtéti navigációt a vállízületi protetika, térdízületi protetika, valamint a lábsebészet területein.
A projekt során létrehozott műszaki megoldáshoz hasonló lehetőségek a piacon csak nagyon korlátozottan elérhetőek. A vállízületi protézis beültetés területén személyre szabott megoldásoknál ez különösen igaz, egyelőre kevés konkurens cégnél érhető el specifikus implantátumhoz kötötten. A térdízületi portézis beültetés területén valamivel szélesebb a kínálat, a világcégek közül két cég kínál bizonyos szűkített piacaikon személyre szabott megoldásokat. A bütyök deformitás kezelése területén ezt a lehetőség egyelőre nem ismert sem a piacon, sem az általunk elérhető szakirodalomban, így itt potenciális versenytárs nem található. Ezek mellett fontos piacot befolyásoló tényező, hogy a 2000-es évek elején megjelenő számítógépes műtéti navigációk a nagy várakozás ellenére nem tudtak elterjedni, amelynek a legfőbb oka a nagyon magas beruházási költség, illetve az elsajátítandó speciális szaktudás és gyakorlat, amely a rendszer helyes és biztonságos működtetéshez szükséges.
A projekt sikeres megvalósításához 30 hónap szükséges, amely során 6 részfeladatot valósítanak meg a pályázati partnerek. A feladatok egymásra épülnek, a konzorciumi tagok mindegyike részt vállal különböző intenzitásokkal minden tervezett feladatban.
A projekt megvalósításának alappillérei a Szegedi Tudományegyetem által biztosított orvostudományi és műszaki tudományi háttér, valamint a Sanatmetal Kft. és a DicomLAB Kft. vállalkozásoknál felhalmozott innovatőri tudás, a hazai- és nemzetközi piaci ismeretek birtoklása, és a rendelkezésre álló magas színvonalú technológiai háttér. A DicomLAB Kft. szoftverfejlesztői tapasztalata, valamint az SZTE TTIK Képfeldolgozás és Számítógépes Grafika Tanszék orvosi képfeldolgozás területén rendelkezésre álló szakmai potenciálja alkalmas a műtéti tervező rendszerek szoftverfejlesztői és azzal kapcsolatos kutatási feladatainak elvégzésére. A DicomLAB Kft. ezen felül stabil hátteret képes nyújtani a ”rapid prototyping”, három dimenziós nyomtatás tekintetében. A orvosi eszközök tervezésében, modellkísérletek végrehajtásában, valamint klinika értékelések elvégzéséhez orvosszakmai hátteret az SZTE ÁOK Traumatológiai Klinika, Ortopédiai Klinika orvosai adnak. A klinikai kipróbálás hátterét az SZTE központi műtőblokkja biztosítja. A konzorciumvezető vállalkozás részéről a tervezési feladatok elvégzése képzett és tapasztalt K+F vezetők és fejlesztőmérnökök irányításával történik. A tervezéshez megfelelő számú humán erőforrás, számítógépes tervezői munkahely, és parametrikus tervezőrendszer rendelkezésre áll. A projekt előrehaladásának monitorozását standardizált belső eljárások alapján a projekt vezetők végzik. A prototípus gyártás tervezéséhez, az ehhez szükséges előgyártmányok, készülékek és szerszámok megtervezéséhez, a CNC programok elkészítéséhez és validálásához, a gyártási folyamat támogatásához képzett technológusok, technikusi személyzet, és erre kiépített infrastruktúra rendelkezésre állnak. A kísérleti darabok, prototípus kísérleti sorozatok legyártása a vállalkozás külön prototípus üzemében történik.