2018-1.3.1-VKE-2018-00014

NKFI Alapbol megvalosulo projekt logo

A projekt címe: Új szemléletű diagnosztikai eljárás, kiegészítő takarmányok és mérőrendszer kidolgozása a szaporodásbiológiai folyamatok és az ehhez kapcsolódó fiziológiás változások megfigyeléséhez a termelési mutatók javítása érdekében az állattenyésztésben

A projekt azonosító száma: 2018-1.3.1-VKE-2018-00014

A (fő)kedvezményezett neve: UBM Feed Kft.

Konzorciumi partnerek:

ADEXGO Kft.

A szerződött támogatás összege: 604 126 340 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 64,275859%

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Összesen (Ft)

UBM Feed Kft.

245 505 846 Ft

269 209 617 Ft

514 715 463 Ft

207 838 948 Ft

207 838 948 Ft

ADEXGO Kft.

150 781 546 Ft

66 560 224 Ft

217 341 770 Ft

A projekt megvalósítás időszaka: 2019.01.01. – 2021.12.31.

Projektmenedzser: Novkovné Szász Katalin

Pénzügyi vezető: Pitóné Tordai Gyöngyi

Szakmai vezető: Dr. Gáspár Róbert

A projekt tartalmának bemutatása:

A Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések pályázati felhívásra az UBM Feed Kft., az ADEXGO Kft. és a Szegedi Tudományegyetem 2018.02.28. napján 2018-1.3.1-VKE-2018-00014 azonosító számon pályázatot nyújtottak be „Új szemléletű diagnosztikai eljárás, kiegészítő takarmányok és mérőrendszer kidolgozása a szaporodásbiológiai folyamatok és az ehhez kapcsolódó fiziológiás változások megfigyeléséhez az állattenyésztésben” címmel. Támogató (Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal) 2018.09.18. napján kelt döntése alapján Kedvezményezettek a Pályázatban részletezett projektjavaslat megvalósítására 604.126.340 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesülnek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.

A projekt célja egy tudományosan megalapozott diagnosztikai eljárás kidolgozása az állattenyésztés számára, illetve ehhez kapcsolódóan kiegészítő takarmányok fejlesztése, és azok fiziológiai hatásának diagnosztikai vizsgálata. A kidolgozásra kerülő mérési technológia előnye, hogy nem invazív, így a haszonállatokon semmilyen kockázattal járó beavatkozásra nincs szükség a mérőrendszer felhelyezéséhez. Az ivarzás (ösztrusz) során a nemi hormonok hatására elinduló élettani folyamatok megváltoztatják a zsigeri simaizomzat, elsősorban a méh aktivitását, ami a mioelektromos hullámok mérésével azonosítható lehet. A célállatokon végzett vizsgálatokat megelőzően, illetve azokkal párhuzamosan laborállatokon (patkány) teszteljük a vizsgálati módszert, és a kulcsfontosságú paramétereket molekuláris, biokémiai, szöveti és élőállat vizsgálatokban, modern képalkotó eljárás alkalmazásával határozzuk meg.

A diagnosztikai eljárást, speciális zsírsavakat tartalmazó takarmányozás egészíti ki, amelynek célja, hogy növelje a megtermékenyülés valószínűségét és azt követően védje az anyaállatot, valamint a magzatokat. A többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFAs) tudatos megválasztásával javítható a méh visszaalakulásának folyamata és a vemhesség anyai szervezet részéről történő felismerése, vagyis csökkenthető a korai embrióelhalás mértéke. A fejlesztendő kiegészítő takarmányok olyan n-6/n-3 zsírsavprofillal, és egyéb élettanilag fontos hatóanyagokkal rendelkeznek, amelyek igazodnak a kocák szaporodásbiológiai szakaszainak eltérő igényeihez. E célok elérése érdekében a mioelektromos hullámok mérésével párhuzamosan folyamatosan (holteres módon) rögzítjük és értékeljük az alapvető élettani paramétereket (pl. szívfrekvencia, testhőmérséklet, vérnyomás) is. Ezen kívül a sertések ivarzásának és komplex egészségi állapotának monitorozására alkalmas nem-invazív gyorsvizsgálati módszertant dolgozunk ki, melyben jelentős feladatot kapnak olyan technikák, mint pl. a közeli infravörös spektroszkópia (NIRS) eljárás és az elektronikus szenzoros vizsgálatok.

A mérő- és kiértékelő rendszer kiegészítő takarmányokkal történő kombinált használata a hazai sertéstartó gazdaságok számára jelenthet versenyelőnyt.

Az Egyetem neve:
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis