GINOP-2.3.2-15-2016-00035

szechenyi2020-erfa

A projekt címe: Opportunista és felbukkanó gombafertőzések patomechanizmusa

A projekt azonosító száma: GINOP-2.3.2-15-2016-00035

A (fő)kedvezményezett neve: Szegedi Tudományegyetem

Konzorciumi partnerek: Szegedi Biológiai Kutatóközpont

A szerződött támogatás összege: 590 000 000 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 100%

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Összesen (Ft)

Szegedi Tudományegyetem

430 000 000 Ft

430 000 000 Ft

Szegedi

Biológiai Kutatóközpont

160 000 000 Ft

160 000 000 Ft

A projekt megvalósítás időszaka: 2017.01.01. - 2021.09.30.

Projektmenedzser: Balogh Szilvia Odett

Pénzügyi vezető: Magony Alexandra

Szakmai vezető: Prof. Dr. Papp Tamás

A projekt tartalmának bemutatása:

A projekt célja az SZTE és az SZBK élenjáró kutatásokat végző egységeinek összefogásával egy az opportunista és újonnan felbukkanó mikrobiális (élesztő és fonalas gomba) fertőzések komparatív mikrobiológiai, genomikai, immunológiai és élettani-mikrobiológiai vizsgálatára képes kiválósági központ létrehozása. Az „Opportunista Gombák Patomechanizmusai” kiválósági központ célja a különböző betegcsoportokat veszélyeztető gombafertőzések mechanizmusának megértése és új kezelési stratégiák tervezését segítő ismeretek szerzése. A projekt során továbbfejlesztett fertőzési modellek segítségével, nagy áteresztőképességű eljárások (transzkriptomika, proteomika, metabolomika) és rendszerbiológiai megközelítések alkalmazásával vizsgáljuk a gombák patogenitási folyamatait és a gazda fertőzésekre adott válaszreakcióit.

A vizsgálatok arra irányulnak, hogy:

• a gazda-patogén kölcsönhatások vizsgálatára alkalmas modellrendszereket dolgozzunk ki,
  • feltárjuk a mikroorganizmusok és az emberi gazdaszervezet közti interakció mechanizmusait,
  • azonosítsuk és értékeljük a potenciális virulencia faktorokat,
  • elemezzük a gazdaszervezet immunreakciójának mechanizmusait,
  • vizsgáljuk a gombaellenes szerekkel szembeni érzékenységet és a rezisztencia kialakulását,
  • terápiás stratégiákat dolgozzunk ki és teszteljünk a fertőzést okozó organizmusokkal szemben.

A projekt várható eredményei a gazda-patogén kölcsönhatások vizsgálatára alkalmas modellrendszerek és az ezek kidolgozása során létrehozott, jellemzett gombatörzsek és sejtvonalak, plazmidok, izolált gének, ellenanyagok, módszerek és adatsorok, melyek a Szeged Mikrobiológiai Gyűjteményben kerülnek hozzáférhető módon elhelyezésre. A mikroba-gazda interakciók mechanizmusát, a potenciális virulencia faktorok elemzését, az immunológiai folyamatokat feltáró és a gombaellenes hatású szerekkel kapcsolatos vizsgálatok eredményeit évente rangos nemzetközi szakfolyóiratokban publikáljuk, emellett a kutatási eredményeket hazai és nemzetközi konferenciákon is bemutatjuk. A projekt fontos célkitűzése kollaboráció kialakítása ilyen irányú vizsgálatokat végző nemzetközi kutatóhelyekkel és új közös projektek és pályázatok, valamint képzések inicializálása.

A projekt lebonyolításában az alábbi egyetemi egységek vesznek részt:

SZTE-TTIK Mikrobiológiai Tanszék

SZTE-TTIK Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék

SZTE-TTIK Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék

SZTE-TTIK Genetikai Tanszék

Az Egyetem neve:
Szegedi Tudományegyetem
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis