Mobiltelefonos applikációt fejleszt az SZTE Mezőgazdasági Kara az egyetem Informatikai Intézetével közösen a tejtermelés hatékonyabbá tétele érdekében. A Buu elnevezésű fejlesztés segítségével például könnyebben eldönthető lesz, hogy az adott telepen az adott tehenet érdemes-e tovább tartani. Az SZTE Tangazdaság Kft. tejelő szarvasmarha telepén egy újfajta fejőrendszert is üzembe helyeztek. A technológia lényege, hogy a rendszer a borjú szopását utánozva a tehenek számára természetszerűbbé teszi a fejést.
A versenyképesebb tejtermelés lehetőségeit vizsgálják az SZTE Mezőgazdasági Karán. A korszerű tejtermelés érdekében a kar kutatói és tudományos diákkörös hallgatói olyan kérdésekre keresik a választ, hogy meddig érdemes a termelést fokozni és mikor szükséges a gyengébben termelő állatot „nyugdíjazni”. Cél az adott állomány összetételének javítása. Miként jósolható egy adott tehén tartásának profitabilitása az országos, illetve a helyi statisztikai adatok ismeretében? Mindezek megválaszolásához – más kutatócsoportokkal együttműködve – informatikai módszereket és gazdasági optimalizáló modelleket dolgoznak ki – tudtuk meg Mikó Józsefné Dr. Jónás Edittől, az Állattudományi és Vadgazdálkodási Intézet főiskolai docensétől.
A tejtermelés hatékonyabbá tétele érdekében a Mezőgazdasági Kar a TTIK Számítógépes Optimalizálás Tanszékének munkatársai, Dr. Csendes Tibor egyetemi tanár és Dr. Bánhelyi Balázs egyetemi adjunktus, valamint Mester Abigél gazdaságinformatikus hallgató egy sztochasztikus optimalizációs rendszert fejleszt. A Buu névre keresztelt mobiltelefonos alkalmazás a rendelkezésre álló statisztikai információ birtokában 100 szimulációt futtat le az adott tehén várható életútjáról. A cél a várható profit maximalizálása. A megoldás könnyebben eldönthetővé teszi, hogy az adott telepen egy állatot érdemes-e tovább tartani. A rendszer annak esélyét is megmutatja, hogy veszteséges lehet-e egy döntés a tehén tartásáról vagy eladásáról. A tesztelés során kapott eredmények ökonómiai elemzését az MGK Gazdálkodási és Vidékfejlesztési Intézete végzi.
A karon folyó kutatások részeként újfajta fejőrendszert is üzembe helyeztek az SZTE Tangazdaság Kft. tejelő szarvasmarha telepén, Hódmezővásárhelyen. A technológia lényege, hogy a berendezés a borjú szopását utánozva a tehenek számára természetszerűbbé teszi a fejést. Ez fontos szempont, hiszen a gazdaságos tejtermelés alapja az egészséges, jó közérzetű állomány. A fő cél elkerülni a tőgygyulladást, ezáltal gazdaságosabbá téve a termelést. A jövőben a fejlesztők és kutatók együtt vizsgálják a szarvasmarhák termelési paramétereit és egészségi állapotát.
SZTEinfo
További részletek a Szegedi Egyetem magazin lapcsaládhoz tartozó Szegedi Egyetem Magazin 2017. számában.
További cikkek a Szegedi Egyetem Magazin 2017. számából:
A PhD a negyedik gyermekem
Tévhitek a gyógynövényekről
Digitális örökkévalóság versus világvége
Fajmentő program indul a SZTE Füvészkertjében
Közérthetően a túlsúlyról
Forradalmasíthatja az energiatárolást az SZTE új kutatási projektje
Megérteni a memória működését
Szeptembertől SSC kurzus a szegedi GTK-n
Versenyzőt és embert formálni - Interjú Sík Márton olimpikonnal
A Monguz Információtechnológiai Kft. kapta az SZTE Alma Mater díjat
Duális képzésről állapodott meg az SZTE és a Coca Cola
Díjazott orvosok párban a családban és a munkában
A szájüregi rák korai felismerését kutatják
Antibiotikumot fejlesztenek szegedi kutatók – megpróbálják „becsapni” a géneket
Ritka betegségek kutatására nyert támogatást a szegedi egyetem
Molekuláris orvostudományi kiválósági központ alakul Szegeden
„A pedagógia legfontosabb princípiumát találtam meg a zenében” – rockkurzus a Szegedi Tudományegyetemen
Baracskai Judit szerepálmai
A szabadság volt az útravaló
Sija Éva: "A mozgás az örök fiatalság egyik titka"
Zeneszerző a felhők felett
Lencsevégre kapott biciklik
Öregdiákjaink sikertörténete - Wodala Márk, az Oscar-gála szinkrontolmácsa
A hónap Alma Mater tagja januárban: Menyhei Szabolcs
Vacsora Zsuzsival – almások Szeged legfrissebb kultzenekarában