Egy család vagyunk - Alkossunk JGYPK feliratot! Ezzel a jelmondattal várták ma, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karon a hallgatókat, oktatókat, dolgozókat. A Hattyas soron több, mint százan álltak össze az élőképre.
A Magyar Fogorvosok Egyesülete 2022. május 5-7 között rendezi az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban a "Perspektívák a ParoImplantológiában és a Komprehenzív Fogászatban" című konferenciáját, számos nemzetközi szaktekintély részvételével. A konferencián való részvétel az SZTE fogorvoshallgatóinak ingyenes.
Fejfájás, magas vagy épp alacsony vérnyomás, kedvetlenség, passzivitás, ízületi fájdalmak, gyomor, epe vagy épp vesegörcs – kellemetlenségek, amelyek mind-mind a szeszélyes időjárásnak, a frontoknak köszönhetők.
Elindult a 2022/2023-as tanév I. félévére vonatkozó rendszeres szociális ösztöndíj és városi tanulóbérlet pályázat, valamint a kollégiumi jelentkezés. Részletek a cikkünkben.
Május 1-jén, vasárnap ismét megnyitotta kapuit az SZTE Füvészkert lepkekertje, mely Közép- és Dél-Amerika trópusi tájaira repít. A növényi sokféleség mellett az állatvilág repülő ékszereit, trópusi pillangókat is megcsodálhatnak a látogatók.
2022. május 2-án a magyar nyelv és irodalom tantárggyal vette kezdetét az érettségi szezon. Sisák Gábort, a Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola szaktanárát kérdezte az MTI a vizsgafeladatokról.
A Szegedi Tudományegyetem alapításának 440. és Szegedre költözésének 100. évfordulóját ünnepeljük ebben a tanévben. A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézete, ebből az alkalomból centenáriumi rendezvényt szervezett. A múlt eseményeit összegző emlékkönyvet is bemutattak és a jövő reménységeit is megismerhettük, hiszen díjazták a Tudományos Diákköri Konferencia döntőseit.
A Magyar Diplomáciai Akadémia pályázatot hirdet a diplomáciai pálya iránt érdeklődők számára Diplomataképző Programjára, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakmai együttműködésének keretében valósít meg.
2022 áprilisában hat díjat kapott Karikó Katalin, aki a modern koronavírus-elleni vakcinák gyors kifejlesztését felfedezéseivel megalapozta. A csodálatos mRNS-molekula terápiás célú használatával foglalkozó tudós, az SZTE kutatóprofesszora elismerés-sorozata folytatódik.
A Szegedi Tudományegyetem adott otthont 2022. április 28-án a Magyar Rektori Konferencia Honvédelmi Képzési Munkacsoport ülésének. A munkacsoport elnökét és tagjait Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora, Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese és Prof. Dr. Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese fogadta. A megbeszélés fő témája a honvédelmi alapismeretek szabadon választható kurzus további népszerűsítésének lehetőségei voltak.
Az „immunizációs világhét” alkalmából készült UNICEF-videóban Karikó Katalinnak külön is megköszönik az mRNS-alapú vakcinákat. A Covid-19 elleni modern védőoltások elkészítéséhez hozzájárult az SZTE kutatóprofesszora, aki ezért – amerikai munkatársával, Drew Weissmannal együtt – megkapja a „Ross-díj a molekuláris orvoslásban” kitüntetést is. Ezzel Karikó Katalin utóbbi másfél évben elnyert különböző elismeréseinek száma közelít a kilencvenhez.
A Szegedi Tudományegyetem hármas missziójának – oktatás, kutatás, gyógyítás – fontos alkotóelemei az egészség megőrzése és a sport. Az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolában is évtizedek óta nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy diákjaik ne csak szellemileg, de fizikailag is kiemelkedő formában legyenek. A 10. évfolyamos tanulók számára szervezett, kötelező sítábor, az országban is egyedülálló.
23. alkalommal rendezték, meg a Játszunk fizikát nevű versenyt, amit általános és középiskolás diákok számára hirdetett az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Csongrád-Csanád megyei Csoportja és a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézete.
Édesanya, feleség, informatikus, kutató: G.-Tóth Boglárka, az SZTE TTIK Informatikai Intézet Számítógépes Optimalizálás Tanszék tudományos főmunkatársa kétségkívül különleges, és egy a nők körében még mindig nem annyira elterjedt hivatást választott. Jelenleg azon dolgozik, hogy megszerezze nagydoktori fokozatát és átadja az ennek kapcsán folytatott, kutatásában szerzett gyakorlati tapasztalatokat és elméleti tudást a hallgatóknak.
Olimpiai érmesek, akrobatikus kosárlabda bemutató és repülőgép-szimulátor is várta a 30. Trapp Nap résztvevőit. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelési és Sporttudományi Intézete által szervezett rendezvényen a sporté, az egészségmegőrzésé és a jókedvé volt a főszerep. Az esemény megvalósítása, hagyományosan a végzős sport- és rekreációszervező hallgatók vizsgafeladata.
A Stanford Drug Discovery Symposium nyitó napján, 2022. április 25-én emelte magasba Karikó Katalin a legújabb kitüntetését. A Lifetime Achievement Award ceremónia részeként az SZTE kutatóprofesszora előadást tartott a több mint ötezer érdeklődőt vonzó virtuális konferencián. Az ingyenes program résztvevői ma is „cseveghetnek” a világhírű magyar biokémikussal.
Az SZTE TTIK Bolyai Intézete, a tavasz beköszöntével megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt. Hagyományosan a tavaszi zsongás idején, az Egyetemi Tavasz keretei között fogadták az érdeklődőket, akik egy teljes délelőtt során pillanthattak be a matematika rejtélyeibe, az Aradi vértanúk terén.
2022. április 12-14. között rendezték meg a XXVII. Országos Ajtonyi István Irányítástechnikai Programozó Versenyt, melynek ezúttal a Kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont.
A Szegedi Tudományegyetem a (CWUR) 2022/2023-as toplistáján kimagasló helyen szerepel. Az idén közel 20 000 vizsgált intézmény közül a legjobb 3,5%-ba került, a világ egyetemei között. A vizsgált felsőoktatási intézmények közül a legjobb kétezer egyetemet rangsorolják, ahol a Szegedi Tudományegyetem idén világviszonylatban a 679. helyen áll. Az SZTE, a rangsor alapján, a hazai egyetemek között dobogós.
A 25 éves múlttal rendelkező Zsoldos Péter-díjat, amellyel az adott év legjobb sci-fi és fantasy könyveit díjazzák idén Baráth Katalin, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Tanszék tanársegédje vehette át.
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézete fotókiállítást szervezett Li Gábor természetfotós „Nyitott szemmel” című tárlatából. A képeket 2022. április 21. és május 20. között, minden hétköznap 8 és 18 óra között a Biológia Intézet első emeletén lehet megtekinteni.
A Szegedi Tudományegyetem Földrajzi és Földtudományi Intézete, a Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszéke, a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya, valamint Kirgizisztán Magyarországi Nagykövetsége, 2022. április 22-én, 10 órakor egyedülálló kiállítást adott át, Prinz Gyula fényképfelvételeiből és panorámarajzaiból. A geográfus, az SZTE egykori nemzetközi hírű díszdoktora és tanszékvezető professzora, 1906 és 1909 évi Belső-Ázsiai kutatóútjai során készültek a képek. Az ünnepségen részt vett Almazbek Asanbaev, a Kirgiz Köztársaság magyarországi nagykövetségének vezető tanácsosa.
A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége - KÓTA és a Szeged Városi Kórusegyesület ünnepi kórushangversenyt szervez 2022. április 25-én, hétfőn, 18:00 órakor a Szegedi Nemzeti Színházban. A programon az SZTE BBMK oktatójának Prof. Dr. Tóth Péter Pünkösdi kantáta című, erre az alkalomra komponált darabjának ősbemutatóján túl, a Szegedi Tudományegyetem több kórusa és énekkara is képviselteti magát.
Munkaidejükben egyetemistákat oktatnak, gyógyíthatatlan betegségek ellenszerét keresik, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Mire cserélik a fehér köpenyt munka után? Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem oktatói, kutatói? Rovatunkban ezt a témát járjuk körül. Ezúttal Prof. Dr. Hodúr Cecília, a Szegedi Tudományegyetem Biológiai Rendszerek Műszaki Intézetének egyetemi tanárával beszélgettünk.
„Mentsünk meg együtt legalább 300 életet” – erre buzdítanak minden egyetemi polgárt a Nagy SZTE Véradás szervezői. A XIII. alkalommal megrendezett eseménynek a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központ ad otthont, 2022. április 27-én délelőtt 9:00 és délután 16:00 óra között.
Az SZTE Egyetemi Tavasz programsorozat részeként mától, péntekenként különleges estékre várják a látogatókat egészen május végéig a Szegedi Csillagvizsgálóban. A Föld Napján (04.22.) induló sorozatra, az SZTE polgárai számára a belépés ingyenes.
Titokzatos robotok, drónok, látványos bányarobbantás, stadion- és hídépítés, űrkutatás, high-tech laboratóriumok, mobil applikációk és környezetbarát energiaforrások a tudomány szolgálatában – április 28-án, a Lányok Napján 65 különböző program közül válogathatnak a felső tagozatos és középiskolás lányok annak érdekében, hogy intenzív élményeket és kézzelfogható tapasztalatokat szerezzenek a pályaválasztásukhoz.
2022. március 13-án második alkalommal rendezte meg a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet és a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola Konfuciusz Tanterem a „Kínai Nyelv Napja” konferenciát a kínai nyelvoktatásról.
A 17. Egyetemi Tavasz programjaként megrendezett klasszikus irodalmi körsétán résztvevők megismerhették azokat az irodalomtörténeti helyszíneket, ahol Ady Endre, Juhász Gyula, Kosztolányi Dezső, József Attila, de még maga Petőfi Sándor is megfordult. Az esemény során versbetétekkel és megmosolyogtató legendákkal is gazdagodhattak az érdeklődők.
2022. április 23-án alapításának 100. évfordulóját ünnepli az SZTE Füvészkert. Az intézmény a centenárium jegyében a Föld Napjához kapcsolódva egy Családi Nappal köti egybe az eseményt, melyre kicsiket és nagyokat egyaránt szórakoztató programokkal várnak.
Első helyezést ért el az SZTE Mérnöki Karának csapata az Edutus Egyetem által meghirdetett Edu Robotics Cup versenyen.
A Szegedi Tudományegyetem alapításának 440. és Szegedre költözésének 100. évfordulóját ünnepeljük ebben a tanévben. A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar fennállásának 60. évfordulójával is egybe esett az 2022-es ICOSTEE szakmai konferencia, amit március 24-én rendeztek meg. A konferencia célja, hogy összekapcsolja az agrár és műszaki témák iránt érdeklődő tudósokat, mérnököket, más területek szakértőivel. A konferencia sikerességét fémjelzi, hogy egy nap alatt 120 előadást tartottak.
Baba pelenkák, bébi ételek, nassolni valók, játékok, ruhaneműk – az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet Intenzív Osztálya is gyűjtést szervezett az orosz-ukrán háború, ukrán elszenvedőinek. A csomagok, a Dr. Kereskényi Sándor által vezetett, szegedi Honvéd Téri Református Egyházközösség jóvoltából kerülnek majd a húsvéti ünnepek után a megfelelő helyre.
Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar negyedik alkalommal rendezte meg a Herba Medica Tanulmányi Versenyt. Idén a határon túlról is érkeztek diákok a döntőre, amelyen a több mint 100 indulóból végül a legjobb 12 mérhette össze tudását.
A Szegedi Tudományegyetem Doktori Intézete és Doktorandusz Önkormányzata 2022. április 13-án először, hagyományteremtő jelleggel rendezte meg a Doktori Képzések Nyílt Napját. Az eseményt Prof. Dr. Kónya Zoltán, az SZTE és innovációs rektorhelyettese nyitotta meg.
10-12. évfolyamosok számára szervez tehetséggondozó tábort 2022. július 18-tól 24-ig az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium.
A szegedi transzplantációs centrum már évtizedek óta kiemelt szerepet tölt be a magyarországi szerv transzplantációban. 1962-ben Szegeden végezték el az első kelet-európai, a világon pedig a 38. vese transzplantációt. A centrum, szerénytelenség nélkül mondhatjuk: azóta is előkelő helyet foglal el az országban.
A Szegedi Tudományegyetem Informatikai Intézete 2022. 04. 08-án rendezte meg a VIII. Szegedi Innovatív Informatika Verseny döntőjét. A megmérettetés a fiatal feltalálók körében nagy sikert aratott, az idei eseményre rekordszámú, 30 csapat jelentkezett. A résztvevő középiskolás diákok műszaki informatikai és informatikai szekciókban mutathatták be megoldásaikat az őket foglalkoztató problémákkal kapcsolatban.
Jó pár éve az európai tavaszok elmaradhatatlan részévé vált a határokon és kultúrákon átívelő GeoNight rendezvénysorozat, amely az európai földrajzi társaságokat összefogó ernyőszervezet (EUGEO) vezetésével 2022-ben április 1-jén került megrendezésre. Az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézete 2018-ban csatlakozott először az akkor már európai szintű kezdeményezéshez.
2022-ben a Szegedi Tudományegyetem ad otthont a Pro Scientia Aranyérmesek Társasága tudományos konferenciájának. Az eseményre mától lehet regisztrálni.
A Szegedi Tudományegyetemnek van cheerleader és pompom csapata is. Mindkettő komoly sikereket ért el az elmúlt időszakban. Az SZTE Testkultúra Koncepciójának fontos eleme, a karokon átívelő, közösségi élmény megteremtése a sporteseményeken és versenyeken. A programba tökéletesen illeszkednek a SZOTE Cheerleaders és az SZTE-SZRSC PomPom Girls csapatok, amelyek erősítik az összetartozás érzését a hallgatók számára.
A Mathias Corvinus Collegium szegedi központja ingyenes, személyre szabott, színvonalas képzésekkel és térítésmentes belvárosi lakhatással várja azokat a hallgatókat, akik első vagy második egyetemi évüket a 2021/2022-es tanév tavaszi félévében fejezik be a Szegedi Tudományegyetemen. Április 24-ig lehet jelentkezni a különböző Iskolák ingyenes jogi, nemzetközi, közgazdasági, média, társadalom- és történelemtudomány, valamint pszichológia képzéseire.
A Szegedi Tudományegyetem Doktorandusz Önkormányzata és Doktori Intézete idén először hagyományteremtő jelleggel rendezi meg az SZTE Doktori Képzések Nyílt Napja rendezvényét 2022. április 13-án, szerdán a Rektori Hivatal Dugonics téri épületében.
Névadó és alapkőletételi ünnepség is része volt a „Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVIII. találkozója” program-sorozatának. A rendezvény fölött őrködő Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) tehetséges egyetemistákat befogadó kollégiumát a Nobel-díjas Bert Sakmannról, az SZTE díszdoktoráról nevezték el. A hamarosan új szárnnyal bővülő épületben tartott ünnepségen az elmúlt tíz év Szegedi Tudományegyetemhez is kötődő történéseiről, a kutatói utánpótlásról, a következő évtizedek reményeiről is szó esett.
„Szintetikus üzemanyagok előállítása és validálása nagyvállalati és egyetemi együttműködésben” valamint „Hidrogén energiaforrásként történő alkalmazása és széndioxid megkötésének kísérleti alkalmazása” címen kötött együttműködési megállapodást az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Szegedi Tudományegyetemmel, a győri, Széchenyi István Egyetemmel és az Audival 2022. április 7-én, Zalaegerszegen. Az SZTE-t Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke és Prof. Dr. Kónya Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese képviselte.
Előadásokat tartott, workshopokon vett részt, interjúkat adott és találkozott a Szegedi Tudományegyetem vezetőivel is Barbara Oakley, akinek a tanulást segítő Learning How to Learn című Coursera kurzusa, a világ legnépszerűbb tananyagainak egyike. Az amerikai mérnök professzor volt az SZTE által szervezett nemzetközi hét sztárkutatója. Programjaira az SZTE Nemzetközi- és Közkapcsolati Igazgatóságának munkatársai is elkísérték. Információk, fotók és viedó az összefoglalóban.
Szimultán laboratóriumi gyakorlat, ami egyben rekordkísérlet is: több mint 300 középiskolás kísérletezett a „genetikai ujjlenyomat” meghatározásával. Ez volt a leglátványosabb program a 2022. április 4-7. között megrendezett „Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVIII. találkozóján”. A Szegedi Tudományegyetemre felvételiző diákokat és mentoraikat kérdeztük.
2022. április 12-én, kedden este többek között ezt is megtudhatjuk dr. Szabó Éva, az SZTE BTK Pszichológiai Intézet vezetőjének nagyszerű lélektani előadásából, melyet a Mentor(h)áló vendégeként tart az IH Rendezvényközpontban.
A Canada Gairdner International Awards kitüntetéssel ismerték el az mRNS Covid-19-oltóanyagai mögött meghúzódó alaptechnológiák három kifejlesztőjét. Az SZTE professzora, Karikó Katalin mellett amerikai és kanadai kutatótársa, Drew Weissman és Pieter Cullis 2022. április 5-én interaktív online programon „találkozott” és beszélgetett a 2022-es Canada Gairdner Díjak nyerteseivel.
Gyümölcsöző a Szombathely-Szeged asztrofizikai együttműködés - a legújabb kutatási eredmény szerzői korábban mind az SZTE-n szerezték csillagász illetve fizikus diplomájukat, a szerzőlistán pedig jelenlegi SZTE-s hallgatóink is szerepelnek. Az 1968 óta fennálló európai csillagászati-asztrofizikai szaklap, az Astronomy & Astrophysics tette közzé azt a szakcikket, amelyben, a szombathelyi ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpontban dolgozó tudósok és a Szegedi Tudományegyetem csillagászai publikálták legújabb eredményeiket.