Bezár

Hírarchívum

Nyito_mRNA_Conference_Szeged

Hogyan várja egyetemünk az „mRNA Conference Szeged” vendégeit?

Hogyan várja egyetemünk az „mRNA Conference Szeged” vendégeit?

2024. november 05.
10 perc

Kivételessé teszi a Magyar Tudomány Ünnepe hónapjának rendezvény-sorozatát a hírvivő mRNS sztárkutatóinak 2024. november 7-8-i, a Szegedi Tudományegyetemen rendezett konferenciája. Miért? A kérdésre választ keresve szedtük csokorba a Novo Nordisk Alapítvány támogatását élvező „mRNA Conference Szeged” és a szimpóziummal kapcsolatos hírek néhány érdekességét.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Fordulatot hoz a Szegedi Tudományegyetemen folyó kutatások finanszírozásában és kiemelt témakörei listáján, hogy a világhírű mRNS-kutató, Karikó Katalin több tudományos díja jutalmát is alma materének adományozta.

 

MI AZ IDŐREND ÜZENETE?

Európa egyik leggazdagabb, az alapkutatások finanszírozásában élen járó alapítványa annyira jelentősnek tartotta Karikó Katalin, Drew Weissman, Uğur Şahin és Özlem Türeci teljesítményét, hogy – saját hagyományaitól eltérve – a szokásosnál korábban jelentette be: a négy kutatónak ítéli a 2022. évi Novo Nordisk Prize elismerést. A Novo Nordisk Alapítvány 2021. szeptember 23-i közleménye szerint a négy tudós úttörő szerepet játszott az alapkutatásban és a SARS-CoV-2 vírus okozta pandémia megfékezéséhez hozzájáruló első oltóanyag kifejlesztésében.

Novo_Nordisk_Prize_for_their_combined_contributions_to_COVID-...

Az SZTE hírportálján először 2,5 éve adtuk hírül, hogy Szegedi egyetemi kutatásaira költi a Novo Nordisk-díj jutalmát Karikó Katalin. A korábban JATE néven ismert Szegedi Tudományegyetem biológia szakján diplomázó, majd 1982-ben biokémiából doktori fokozatot szerző alumna 2022. április 1-jén az amerikai Drew Weissmannal és két németországi kutatótársával, Uğur Şahinnal és Özlem Türecivel együtt vette át a Novo Nordisk Alapítvány elismerését. A Novo Nordisk Prize díjátadó ceremóniáról hírt adva írtuk meg azt is, hogy Karikó Katalin, „az SZTE kutatóprofesszora által vizsgált témakörökről és eredményekről a Szegedi Tudományegyetem szimpóziumot is rendez”.

mRNA_Conference_-_Press_Conference_W-7

Az orvostudományi fejlesztések svájci bicskájáról rendeznek kétnapos konferenciát az SZTE-n címmel számolt be az „mRNA Conference Szeged” részleteit bejelentő 2024. szeptember 12-i sajtótájékoztatóról az SZTE hírportál. A szenzációs rendezvényt beharangozó sajtótájékoztatóról az M5 csatorna magazinja, a Novum is tudósított.

 

MIRE AD MINTÁT A NOVO NORDISK ALAPÍTVÁNY?

A szegedi rendezvény origóját Novo Nordisk Alapítvány 3 évvel ezelőtti döntése, valamint a Novo Nordisk Prize 2,5 évvel ezelőtti díjátadó ceremóniája jelenti. A koppenhágai rendezvényen kisfilmen mutatták be a Novo Nordisk Alapítványnak az 1920-as évekre visszavezethető eredettörténetét.

A több mint száz éves alapítvány tevékenysége és vállalt küldetése folyamatosan bővült. A Novo Nordisk Alapítvány hitvallásából következő döntés egyik eredményeként a Szegedi Tudományegyetem adhat otthont az „mRNA Conference Szeged” programnak. Ezért természetes, hogy a szegedi mRNS konferencia honlapja is bemutatja a szimpózium két finanszírozója, a Novo Nordisk Foundation históriáját és a Szegedi Tudományegyetem tevékenységét.

Novo_Nordisk-2

A kivételes szegedi szimpóziumra készülve - más cikkekhez hasonlóan - az SZTE honlapján magyar és angol nyelvű összefoglalóban is választ adott a kérdésre: „Miért támogatja a Novo Nordisk Alapítvány a szegedi mRNS konferenciát?”. De ezzel nem ér véget az ismeretterjesztés.

A Novo Nordisk Alapítvány tevékenységét „első kézből”, a rangidős alelnök, Martin Ridderstråle prezentációjából ismerhetik meg az „mRNA Conference Szeged” programján résztvevők, illetve a szimpóziumról tudósítók. A 2024. november 7-i nyitó nap másik meglepetése, Jørgen Frøkiær, aki személyesen mondja el, mit gondol a Novo Nordisk Alapítvány három évvel ezelőtti bejelentéséről, a Novo Nordisk-díj jelentőségéről. Ugyanis mint a 2022. évi kitüntetést odaítélő tudományos bizottság elnöke már a döntést bejelentő közleményben kifejtette: a négy tudós több évtizedes és elkötelezett munkája jelentősen hozzájárult a jól tolerálható és rendkívül hatékony oltóanyag létrehozásához, amelynek segítségével megfékezhetővé vált a Covid-19 pandémia. Akkor ő idézte Louis Pasteur szavait is: „A véletlen a felkészült elméknek kedvez.”

 

MIT REJT A HÁZIGAZDA „ÉKSZERDOBOZA”?

A Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzorának, Karikó Katalinnak a döntése nyomán mutatkozhat be nemzetközi mRNS-konferencia helyszínként az SZTE.

A szimpózium előtt egy hónappal a készülődés izgalmát és kommunikációját, például az M5 csatorna Novum magazinja mRNS „különszámát” is bemutatta az SZTE hírportál cikke.

szgy_laborja

Szent-Györgyi Albert szegedi laboratóriumából indult Stockholmba, a Nobel-díj átadó ceremóniára. Archív fotó: Liebmann Béla

A konferencia alkalmat kínál arra, hogy kuriózumait is a nagyvilág elé tárja a több mint 440 éves múltú szegedi felsőoktatási intézmény, kutatóhely és klinikai központ. Felvillanthatja az Erdély fővárosáig, Kolozsvárig nyúló gyökereit és hagyományait. Elbüszkélkedhet azzal is, hogy az 1921-ben Szegedre került intézmény Magyarország egyetlen olyan egyeteme, amelynek két professzora – Szent-Györgyi Albert 1937-ben, Karikó Katalin 2023-ban – az universitas kötelékébe tartozott a világ legrangosabb elismerésének, a Nobel-díjnak az átvételekor.

Kariko_Nobel-dijas_ea_k_20231207_-_MTI_Koszticsek_Szilard

Karikó Katalin a Nobel-díja átvétele előtt Stockholmban előadást tartott a "csodálatos molekula", az mRNS-nek a terápiás alkalmazási lehetőségeikig tartó útjáról. Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Megmutathatja a látogatóknak a két Nobel-díjas tudós munkaszobáját abban a Dóm téri egyetemi épületegyüttesben, amelyben és amelynek közelében az SZTE élettudományokhoz kötődő kutatói és klinikai csoportjai dolgoznak.

Az SZTE hírportálnak a szegedi szimpóziumra hangoló cikkei bemutatták a Nobel-díjas Karikó Katalin tudományszervező munkáját és az SZTE professzora véleményét az utóbbi időszakban felpörgött mRNS-kutatás reményeket keltő irányairól. A „Hol tart az mRNS-technológia?” kérdésre Karikó Katalin válaszát ismertette az M5 televíziós csatorna Novum magazin összefoglalója is.

A szegedi egyetemi weboldal megismertette azt a három szegedi kutatási programot, amely célul tűzte ki a Karikó Katalin nevéhez fűződő mRNS-technológia alkalmazását.

Hasznos információktól gazdag az „mRNA Conference Szeged” weboldal és mobil applikáció. Innen egy-két kattintással elmélyedhet az érdeklődő – többek között – a program rejtelmeiben és a 16 előadó életrajzában. A szimpóziumra regisztrálókat a közlekedési, a szállással és étkezéssel kapcsolatos praktikus információk segítik szegedi látogatásuk megtervezésében.

TIK_IMG_3678-001

Az „mRNA Conference Szeged” rendezvénynek is helyet adó József Attila Tanulmányi és Információs Központ (JATIK vagy TIK) a Szegedi Tudományegyetem szíve. A szimpózium honlapja nem részletezi, ezért itt vázoljuk, hogy az SZTE üvegpalotája és környezete is számos érdekességet rejt.

Emlekhely_AudMax_KT_JCS

„Történelmi emlékhely” státuszt kapott az SZTE „Aud.Max.”, ahol 1956-os forradalom és szabadságharc politikai követeléseit elsőként mondták ki a a szegedi egyetemisták. Fotó: Ú. I.

Felfedezhetik a konferenciaturisták például a JATIK egyetemi könyvtárhoz tartozó tereit, ahonnan az SZTE Auditorium Maximumára látni. Ebben a rózsaszínű egyetemi épületben sok-sok biológia előadást és szemináriumot látogatott a szegedi egyetemista Karikó Katalin. A ma már elsősorban az SZTE bölcsészeinek és a földrajzos tanszékeknek otthont adó épületnek az óriási tanteremben alakult meg 1956. október 16-án Magyarország első pártoktól független (diák)szervezete, a MEFESZ. Ennek a nagygyűlésén a szegedi egyetemisták fogalmazták meg elsőként az 1956-os forradalom és szabadságharc követeléseit. Ezeket a pontokba szedett követeléseket szétterítették az ország felsőoktatási intézményeiben, aminek hatására kirobbant az 1956. október 23-i budapesti tüntetés, ami forradalmi viharrá dagadt. A szovjet megszállás elleni szabadságharc szegedi egyetemi résztvevőit is súlyos retorzió érte 1956. november 4. utáni visszarendeződés, a 68 évvel ezelőtti novemberi napok után.

KK_es_tudomany_faja

A Göncz Árpád sétány egyik oldalán az első Nobel-díjas nő, Karikó Katalin tiszteletére ültetett amerikai tulipánfa, a másikon a Szent-Györgyi Albert Nobel-díja 75. évfordulója alkalmából a tudomány nagyságára emlékeztető kocsányos tölgy áll

Az SZTE Klebelsberg Kuno Könyvtár ablakaiból is jól látható a JATIK üvegpalotája és az SZTE Auditórium Maximumát is magába foglaló rózsaszínű egyetemi épület közötti Göncz Árpád sétány. Ott egymás közelében áll az 1956-os forradalom szikráját csiholó szegedi egyetemistáknak emléket állító fekete márványból faragott emlékmű, valamint két olyan emlékfa, amelyet Nobel-díjasok tiszteletére ültettek. Az egyik oldalon a „tudomány fája” őszbe hajló lombkoronája. Ez a kocsányos tölgy 2012-ben eresztett gyökeret, miután a Szent-Györgyi Albert Nobel-díja 75. évfordulójára a szegedi egyetemre látogató 9 Nobel-díjas tudós elültetette. A másik oldalon az SZTE Alma Mater Közössége a Nobel-díjas Karikó Katalin tiszteletére 2024-ben ültetette az amerikai tulipánfát.

Tenevnyito_-35_-_Kariko_kiallitason_allamtitkar_rektor_elnok

Az SZTE rektora, Rovó László és az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke is megtekintette a "Karikó kKtalin útja a Nobel-díjig és tovább" című állandó kiállítást. A tárlat a szegedi egyetem történetére utalva bemutatja az intézmény nagyjait. Fotó: Sahin-Toth István

A szegedi mRNS-konferenciának otthont adó JATIK egyetemi könyvtárhoz tartozó földszintjén tekinthető meg a „Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább” című állandó kiállítás. A Novum magazin riportfilmje is bemutatja a tárlatot, amely az SZTE történetébe ágyazottan, a két „aranyos” Nobel-plakettet kiállítva igazolja, hogy a Szegedi Tudományegyetem a Nobel-díjasok egyeteme.

Ezt a tudománytörténeti érdekességet emeli ki az SZTE konferenciaajándékaként a résztvevőknek adandó emlékérem. A Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzorának és rektorának, Szent-Györgyi Albertnek, valamint az első magyar Nobel-díjas nőnek és az SZTE egyetemi tanárának, Karikó Katalinnak a portréja látható az emlékérmen.

Sahin-Tóth István fotókiállításán

A Novo Nordisk Prize elismerést elnyert négy kutató közös kitüntetései közül néhányat műtárgy- és sajtófotókon mutat be a szegedi mRNS-konferencia alkalmából rendezett, a JATIK kiállítási terében berendezett fotótárlat.

A Karikó – Weissman – Şahin – Türeci kutatói kvartett kapcsolathálója összetettségéről és kiterjedésről új szempontból ad rálátást a rendezvény házigazdája, a Szegedi Tudományegyetem másik konferenciaajándéka. A Karikó Katalin és három kutatótársa közösen elnyert díjainak válogatásával az „Award-Winning mRNA Researchers: A Tribute to Excellence” című kiadvány a kitüntetések prizmáján keresztül láttatja a tudomány világát.

Az „mRNA Conference Szeged” applikációt letöltők tájékozódását hírlevél is segíti. A szegedi szimpóziummal kapcsolatos hírek közé kívánkozik az is, hogy az SZTE száznál is több hallgatója már regisztrált a konferenciára. Közülük többen elvégezték a Coursera platform Karikó Katalin által is javasolt mRNS-kurzusát. Így alapozta meg a csodálatos hírvivő molekulával kapcsolatos ismereteit, szerzett ahaélményt például Szadai Letícia, az SZTE SZAKK Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika rezidense is.

A Szegedi Tudományegyetem szemszögéből Rovó László orvosprofesszor, az SZTE rektora értékeli az „mRNA Conference Szeged” jelentőségét a szimpózium nyitó napján tartandó köszöntő beszédében.

 

MIKOR „KÜLDETÉS” EGY LÁTOGATÁS?

15 országból érkeznek érdeklődők és előadók az „mRNA Conference Szeged” két napjára. Az érdeklődők köre nagyon változatos. Jelen lesz a konferencián például a kisújszállási, a Debreceni Egyetemen orvosi oklevelet szerző kardiológus, Szabó Gábor Tamás, akit Karikó Katalin hívott a németországi BioNTech céghez, ahol jelenleg a cég társigazgatója. Kíváncsi Szegedre és egyetemére – többek között – Drew Weissman testvére is.

mRNA_Conference_Szeged_-_Program_reszlet

A 2024. november 7-8-i szimpóziumon 16 előadó életrajza és előadásaik abszraktja elérhető a szegedi konferencia honlapjáról.

Az alma maternek szóló ajándékként is értelmezhető, hogy a világhírű mRNS-kutató, Karikó Katalin 2024. novemberi szegedi programjának felét teszi ki az „mRNA Conference Szeged”. Ugyanis a szimpózium előtti és utáni napon több találkozón, közte sajtónyilvános programokon vesz részt. Például 2024. november 6-án két magyar nyelvű előadást tart: délelőtt az innovációról mondja el gondolatait, délután pedig megnyitja a Magyar Tudomány Ünnepe dél-alföldi rendezvény-sorozatát; november 9-én pedig jelenlétével teszi emlékezetessé az SZTE Egyetem Napja ünnepélyét.

 

Újszászi Ilona

Fotók: Sahin-Tóth István, Kovács-Jerney Ádám

Az „mRNA Conference Szeged” programról írtuk:

 

Az mRNS-technológia nem merül ki a védőoltásokban – erre is rávilágít a Coursera kurzusa

 

Fueling innovation: Why Novo Nordisk is backing the Szeged mRNA Conference

Miért támogatja a Novo Nordisk a szegedi mRNS-konferenciát?

 

„A barátaim velem vannak” – megnyílt Sahin-Tóth István fotókiállítása Karikó Katalin díjairól

 

Karikó Katalin inspiráló tanácsokat ad az SZTE Innovációs Napján

 

A real eye-opener: Coursera’s free course on mRNA

Érdemes elvégezni, ahaélményt nyújt a Coursera mRNS-ről szóló ingyenes kurzusa

 

Groundbreaking mRNA research at the University of Szeged: New research center to drive future mRNA innovations

Úttörő mRNS-kutatások a Szegedi Tudományegyetemen – Új kutatóközpont épül a jövő mRNS-innovációinak

 

New advances in mRNA research spark hope – one year after Katalin Karikó’s Nobel Prize win

Felpörgött, új reményeket kelt az mRNS-kutatás – Egy évvel Karikó Katalinék Nobel-díja után

 

Just One Month to Go: Top-Tier Summit of the Scientific Scene Featuring Katalin Karikó at the University of Szeged

Pontosan egy hónap múlva kezdődik a hazai tudományos élet csúcseseménye, a Karikó Katalin nevével fémjelzett mRNS konferencia az SZTE-n

 

Ordinary days in the extraordinary life of a Nobel laureate: Katalin Karikó talks about a park bench in Philadelphia and mRNA researchers

Egy Nobel-díjas hétköznapjai – Karikó Katalin egy philadelphiai parki padról és az mRNS kutatóiról

 

 University of Szeged to host two-day conference on the ‘Swiss Army knife’ of medical science

Az orvostudományi fejlesztések svájci bicskájáról rendeznek kétnapos konferenciát az SZTE-n

 

Top Researchers from Around the World will Present at the November 2024 mRNA Conference at the University of Szeged

A világ vezető mRNS kutatói tartanak előadást a Szegedi Tudományegyetemen a 2024. novemberi nemzetközi konferencián

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek