SZTEhírek

ket_gyerekkonyv

A mese ősidőktől megőrzött tudomány – Vészits Andrea és Pifkó Célia varázslatai

2024. július 08.

Fűk, fák, jó és rossz boszorkányok – ünnepeljük a könyveket és a legfiatalabb olvasókat is! Móra Ferenc dédunokája, Vészits Andrea és az SZTE alumna Pifkó Célia is bemutatkozott a 95. Ünnepi Könyvhét és a 23. Gyermekkönyvnapok alkalmából a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő író-olvasó találkozón.

Agáta és a jegenyenyár címmel Vészits Andrea mutatta be legújabb könyvét. A történet főszereplője Agáta, aki határtalan képzelőerőjének köszönhetően mindig feltalálja magát a legkülönlegesebb helyzetekben. Kalandjain szembesül a gonosz boszorkánnyal és a tetovált varázslóval, miközben megmenti a fákat is. Vészits Andrea, a Szegedi Tudományegyetem díszdoktoraként is ismert Móra Ferenc dédunokája. Az írónő elárulta, hogy a mese számára „ősidőktől megőrzött tudomány”, amely kollektív tudást hordoz.

Veszits_Benko_Pifko_j

Vészits Andreát (balról) és Pifkó Céliát (jobbról) Bencsik Orsolya kérdezte a mesékről és a mesehősökről . Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Pifkó Célia, az SZTE alumnája díjnyertes könyve A holdfény őrei sorozat első részeként A füveskönyv címmel látott napvilágot. A történetben két kiskamasz fedezi fel, hogy a szigetük növényei varázserővel rendelkeznek, ősi titkokat rejtenek. Az írónő szerint a boszorkányság és a mágia a mai fiatalok életében is érdekes téma lehet. Szerinte a mágia és a természettudományok nem ellentétek, hanem érintkeznek egymással.

Pifko_Celia_dedikal

Pifkó Célia A füveskönyv (Bp., Cerkabella, 2023) és Vészits Andrea Agáta és a jegenyenyár (Bp., Pagony, 2024) kötetéhez kötődő író-olvasó találkozónak a Somogyi-könyvtár Gyermekkönyvtára adott otthont. A két neves íróval dr. Bencsik Orsolya, az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék adjunktusa beszélgetett.

A könyvbemutatón az írók megosztották, kik inspirálták őket. Vészits Andrea mesélt főszereplőjéről, Agátáról és szomszédjáról, aki nem igazi boszorkány, bár ő annak hiszi. A kéményből állandóan füst száll ki és különféle löttyöket visznek el. Nemcsak a boszorkányság, hanem a növények és az érzékenyítés is hangsúlyosan megjelenik művében. Agáta különleges betegsége a Tourette-szindróma, így stressz esetén szóömlés jön rá, ilyenkor növényneveket sorol, ezért a könyvben mintegy 300 létező növénynév szerepel. Vészits szerint a mesék gyógyító erejűek és kollektív tudást hordoznak. A humor és az irónia fontos eszközök a történeteiben, amelyek segítenek feldolgozni a nehézségeket.

Pifkó Célia könyvében a természethez való kapcsolódás jelenik meg, ahol egy ősi tudást kereső társaság próbálja megfejteni a sziget rejtélyeit. Elmondta, hogy a karakterei gyakran valós személyek által inspiráltak, így még hitelesebbé téve a történetet. A szereplők gyakran növények neveiről kapták elnevezésüket, hogy az olvasók még jobban megismerjék a természetet. Meséjében a testvéri szeretet és a megbocsátás is fontos szerepet kap, a humor és a nyelvi játékok pedig feldobják a történetet.

Veszits_A_j

Agáta történeteiből részleteket olvasott föl a szerző, Vészits Andrea

Az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszék könyvheti programjának résztvevői gazdag kulturális élményekkel térhettek haza. Az idei Ünnepi Könyvhét és Gyermekkönyvnapok ismét bebizonyították, hogy a könyvek és az olvasás ünnepe igazi közösségi élmény is.

SZTEinfo – L. Cs. A.

Fotók: Móró Bianka

A 95. Ünnepi Könyvhét és 23. Gyermekkönyvnapok programjairól írtuk:

A „csillagokkal társalogtak” a Cholnoky-testvérek – Terítéken Géczi János regénye

Előadástól a podcastig - a tudománynépszerűsítés mint misszió a könyvheti beszélgetés középpontjában

Már a harmadik kötet készül Szent-Györgyi Albert kalandos életéről

Az egri várvédők nyelvén is megszólalhat majd a magyar nyelvi modell – Dr. Prószéky Gábor a páneurópai PULI-ról

Szöveghűbb, új fordításban mutatták be Shakespeare szonettjeit a 95. Ünnepi Könyvhéten

„Amikor kételkedünk, akkor gondolkodunk” – A Lábjegyzetek Platónhoz könyvsorozat legújabb része a 95. Ünnepi Könyvhéten

„A magyar ember beleáll a saját rabságába” – bemutatták Darvasi László Neandervölgyiek című regényét a könyvhéten

Klebelsberg Kuno is felhasználta a Szegedi Tudományegyetem Alföldkutatásának eredményeit, amelyekről Vajda Tamás írt könyvet

Az olvasás jó, a tudomány menő – ezt képviseli Bodor Attila, az SZTE biológusa, aki meséket is ír