Elkezdődött a tavaszi szemeszter és megérkeztek azok a külföldi hallgatók is, akik februártól a Szegedi Tudományegyetemen töltik a félévet. Az ERASMUS+ Ösztöndíjprogram keretében 62 újabb hallgató tanul majd az SZTE-n a 2. félévben, akik 12 ország 31 városának 35 egyeteméről érkeztek az SZTE 10 különböző karára. Az ő beilleszkedésüket és tanulmányaik megkezdését segítette orientációs nappal az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatósága.
A Szegedi Tudományegyetem mintegy 25 ezer hallgatójával Magyarország egyik legnépszerűbb, nemzetközileg is magasan jegyzett felsőoktatási intézménye. Éppen ennek a nemzetközi sikerességnek köszönhető, hogy folyamatosan magas a külföldi hallgatók és oktatók száma is. 2024 szeptemberében a Szegedi Tudományegyetemre újabb 1200 külföldi hallgató iratkozott be, így jelenleg a szegedi hallgatók mintegy 20 százaléka külföldről, 130 országból érkezett, így összesen közel 5000 külföldi hallgató tanul jelenleg az SZTE-n.
Hozzájuk csatlakozott egy kisebb, ám annál motiváltabb ERASMUS + ösztöndíjprogrammal érkező csoport 2025 februárjának második hetében. 12 ország 31 városának 35 egyeteméről érkeztek, és az SZTE 10 különböző karára fognak járni a tavaszi félévében. A legtöbben Törökországból és Franciaországból jöttek, a legnagyobb számban pedig az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karon folytatják tanulmányaikat.
Kovács-Jerney Ádám fotógalériája
Annak érdekében, hogy ez a félév minél hatékonyabban kezdődjön számukra, az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóságának (SZTE NKI) munkatársai orientációs napot tartottak, amelyen Dr. Bene Tamás, az SZTE NKI igazgatója köszöntötte a fiatalokat.
Dr. Bene Tamás, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati igazgatója köszönti a külföldi hallgatókat az SZTE Rektori Hivatal dísztermében, fotó: Kovács-Jerney Ádám
– Jól választottatok! Üdvözöllek benneteket Magyarország legjobb egyetemén. Három Nobel-díjas köthető egyetemünkhöz: Szent-Györgyi Albert, Karikó Katalin és Gérard Mourou. A nemzetközi rangsorokban a Szegedi Tudományegyetem rendre kiemelkedően szerepel. 25 ezer hallgatónk több mint 20 %-a külföldi, amiből az következik, hogy egy kulturálisan sokszínű, barátságos és befogadó hallgatói környezetbe kerültetek. A magas színvonalú felsőoktatási tanulmányok, a tapasztalatszerzés mellett tehát jó lehetőség az itt eltöltött félév az ismerkedésre is. Több egyetemen is jártam és azt tudom mondani, hogy a mi egyik előnyünk, hogy a város emberi léptékű, az egyetem nem egy elszeparált kampuszon működik, hanem a város szerves részeként, így a kampusz maga a város. Meg fogjátok tapasztalni, hogy ez egy jó közösség, érezzétek jól magatokat és vigyétek egyetemünk jóhírét – hangsúlyozta Dr. Bene Tamás.
Az orientációs rendezvény keretében a hallgatók megismerkedhettek a várossal, az SZTE-vel, bemutatkozott az Erasmus Students Network (ESN) szegedi mentorhálózata. A hallgatók hasznos információkat és rengeteg segítséget kaptak, valamint az Erasmus-koordinátorok segítségével pontosan megtudhatták a választott karukhoz kapcsolódóan az itteni félévükkel kapcsolatos fontos, hasznos információkat.
Robin Evan és Guendouz Florian Franciaországból, Daniils Aleksejevs pedig Lettországból érkezett az SZTE-re. Robin a Bölcsészettudományi Karon tanul, míg Florian a Természettudományi és Informatikai Karra, Daniils pedig a Mezőgazdasági Karra jár majd ebben a félévben.
A döntésükről így meséltek: „Szerettünk volna egy olyan helyre menni, amely nem szokványos, és Magyarország nagyon messze van Franciaországtól. Az egyetemünkön sokan választják Angliát vagy Spanyolországot, de mi inkább valami távolabbit szerettünk volna.” Az első benyomásuk Szegedről is kifejezetten pozitív: „Nagyon napsütéses város, és ez tetszik, mert Franciaországban ilyenkor sokat esik. A város szép, és az is előny, hogy sok más országhoz közel van, így rengeteget utazhatunk. Nagyon szép egyetem, modern és barátságos. Mindenki segítőkész, és úgy tűnik, a légkör is nyitott és nemzetközi. Kíváncsiak vagyunk, hogy milyenek lesznek az órák és a tananyag, de eddig minden nagyon ígéretes.”
Anita Bressan Olaszországból érkezett az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karra, ahol idegen nyelveket tanul. Izgatottan várta az itt töltött időt. „Remélem, hogy jók lesznek a kurzusok, és találok barátokat Európa minden részéről. Nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek.”
Anita Bressan Olaszországból érkezett az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karra, ahol idegen nyelveket tanul. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Liouliaki Garyfalia Görögországból jött és az SZTE Természettudományi és Informatikai Karán tölti a félévet. „Azért jöttem, hogy tanuljak, új dolgokat sajátítsak el. Szeretném jól érezni magam, várom, hogy új embereket ismerjek meg, és felfedezzek egy új országot, egy új várost. Szeged elég kicsi, de tényleg a napfény városa, és eddig nagyon barátságosnak tűnik. Tetszenek az épületek, csodálatosak. Emellett a parkok, a játszóterek és a rengeteg bicikli is szimpatikus.”
– A közgazdászképzés eléggé homogén, ezért nálunk egy kézben összpontosulnak a nemzetközi ügyek, így a külföldi hallgatókkal kapcsolatos teendők is nálam futnak össze. Az a tapasztalatunk, hogy fontos a nemzetközi hallgatóknak, hogy legyen kapcsolódási pontjuk, először e-mailben, utána személyesen is. Az orientációs nap azért hasznos, mert így a különböző karokra érkező hallgatók megismerik a teljes SZTE-t és számukra is teremt egy közösséget. Nekünk, koordinátoroknak az a célunk, hogy otthonosabban tudják elkezdeni a tanulmányaikat Szegeden – mondta el Dr. Pusztai-Varga Ildikó, az SZTE Gazdaságtudományi Kar nemzetközi igazgatója.
A rendezvény második napján a hallgatók ellátogattak a József Attila Tanulmányi és Információs Központba, ahol megismerkedhettek a könyvtárral és az elérhető hallgatói szolgáltatásokkal, elvégezhették belépőkártyájuk regisztrációját, valamint megismerkedhettek az SZTE Hallgatói Szolgáltató Iroda (HSZI) online ügyintézési platformjaival.
Kőszegi Dajana, Lévai Ferenc
Fotó: Kovács-Jerney Ádám