Idén 2025. április 7. és 11. között zajlik a 10. jubileumi Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét, mely célja a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése iskolai keretek között. Az esemény megnyitóján, április 7-én Áder János volt köztársasági elnök, a Fenntarthatósági Témahét fővédnöke tartotta meg rendhagyó tanóráját az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ kongresszusi termében. Az eseményen szegedi középiskolások mellett részt vettek az SZTE Juhász Gyula Gyakorló Általános és Alapfokú Művészeti Iskola, és az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola diákjai, valamint a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Z szakos („Természettudomány környezettan” tanárszak) hallgatói. Mint a rendezvény kezdetén kiemelték, ez volt Áder János volt köztársasági elnök 99. előadása.
Dr. Papp László ápoló a Sürgősségi Betegellátó Osztályon. Az SZTE SZAOK, ETSZK és FOK oktatójaként az elméleti ismeretanyag átadásán kívül gyakorlati mentorálásokat is tart. Lehet-e egyszerre kívül maradni és bevonódni a beteg szenvedésébe? Milyen segítséget kapnak az ápolók az átélt helyzetek feldolgozásához? Gyógyult-e a páciens, amikor már önálló életvitelre alkalmas? Dr. Papp Lászlót az ápoló-beteg kommunikációról kérdeztük.
Magasabb szintre léphet a fotoakusztikus mérőműszer fejlesztése a Szegedi Tudományegyetemen. Metaanyagok bevonásával növelik a rendszer érzékenységét. A HU-RIZONT támogatású kutatásban neves partnerintézményekkel, a Glasgow-i, a Szingapúri és a Szöüli Egyetemmel dolgoznak együtt a szegedi kutatók. Az általuk fejlesztett műszer felhasználási területe rendkívül szerteágazó és ígéretes. Segítségével például a kilélegzett levegő összetételéből következtethetnek az orvosok az emberi vérveszteség mennyiségére, vagy egy földrengés esetén segíthet beazonosítani, hogy a romok alatt fekszenek-e túlélők vagy van-e esetlegesen gázszivárgás.