Bezár

SZTEhírek

Kiemelt hírek

ST_ZsA_Gyermekonkologia_Szeged_240626_ART_0922_

2024. június 27.
1 perc

Magánlátogatásra jött a szegedi gyermekonkológiára június 26-án Sulyok Tamás köztársasági elnök és felesége, Nagy Zsuzsanna, akik ajándékokkal halmozták el az osztály betegeit és dolgozóit. Az államfő elismerte a gyermekklinikán folyó színvonalas szakmai munkát.

Kariko_Katalin_MNB_S-218

2024. június 27.
2 perc

Fémbe zárt ismeretterjesztés a Magyar Nemzeti Bank emlékérme-sorozata. A Magyar Tudományos Akadémiát ünneplő első, 1975-ben indított különleges érmecsoport közül több is kötődik a Szegedi Tudományegyetemhez. A legújabbak a két magyar Nobel-díjasnak, Karikó Katalinnak és Krausz Ferencnek a tiszteletére kibocsátott pénzérmék.

Az SZTE BTK emléktábla-avatása a szegedi finnugor tanszéket megalapító Hajdú Péter nyelvész egykori lakóhelyénél

2024. június 26.
5 perc

A Szegedi Tudományegyetem Finnugor Nyelvtudományi Tanszékét megalapító Hajdú Péter nyelvészprofesszor (1923-2002) tiszteletére avattak emléktáblát egykori szegedi lakhelyénél, a Sóhordó utca 1-3. számú ház falán. Az uráli (finnugor és szamojéd) nyelvészet és őstörténet nemzetközileg ismert kutatójára az SZTE BTK és a HUN REN Nyelvtudományi Kutatóközpont oktatói, nyelvészei, valamint Hajdú Péter családtagjai emlékeztek.

Dr. Prószéky Gábor Széchenyi-díjas számítógépes nyelvész, egyetemi tanár, a HUN REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója

2024. június 26.
11 perc

Úgy tűnhet, mintha a nagy nyelvi modellek, a Gemini, a Copilot vagy a ChatGPT mindent tudnának a világról. Pedig valójában egy szövegekből felépített nyelvi világot ismernek, ami nem azonos a fejünkben lévő világmodellel. Dr. Prószéky Gábor Széchenyi-díjas számítógépes nyelvész, egyetemi tanár, a HUN REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója az SZTE Bolyai Intézetben rendezett Alkalmazott Matematikai Konferencián arról is beszélt, hogy a PULI nevű első magyar nyelvi modell 50 milliárd magyar szavas szövegkorpuszával jobban modellezi a magyar nyelvet, mint nagy nemzetközi társai.

53801363315_430e7f1b2c_k

2024. június 21.
3 perc

Tizennégy fősre bővült a Magyar Corvin-lánc Testület. 2024. június 18-án Budapesten, a Sándor Palotában Karikó Katalin és Krausz Ferenc, a két Nobel-díjas tudós vehette át az elismerést Sulyok Tamás köztársasági elnöktől.

Krausz_Kariko_LHuillier

2024. június 20.
2 perc

Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Nobel-díjas professzora bejelentette, hogy idén ősszel az SZTE nemzetközi mRNS-konferenciát szervez. A 2024. novemberi eseményen olyan világhírű tudósok adnak elő, mint Karikó Katalin és Drew Weissman, a két Nobel-díjas kutató, valamint Uğur Şahin, a BioNTech társalapítója és vezérigazgatója.

KJA-0921innovacios_dij2023KonyaZoltan

2024. június 12.
3 perc

Új kategóriákkal bővült az SZTE Innovációs Díj felhívása: a korábbi évektől eltérően az oktatók és kutatók mellett valamennyi egyetemi dolgozó is pályázhat. A legjobbakat 1 millió forinttal jutalmazzák. Az újdonságokról Prof. Dr. Kónya Zoltánnal, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettesével beszélgettünk.

Krausz Ferenc, Karikó Katalin és Gérard Mourou a Három Nobel-díjas kutató a Molekuláris Ujjlenyomat Kutatóközpont szegedi lézerlaborjának megnyitóján.

2024. június 19.
11 perc

Bővült az SZTE-t körülvevő tudományos infrastruktúra, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézetben megnyílt a Center for Molecular Fingerprinting (CMF, Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ) laboratóriuma. A központ a betegségek korai felismerésének új módszerének a kidolgozását tűzteki célul. A CMF a Szegedi Tudományegyetemmel is szoros együttműködésben dolgozik. Az innovatív CMF laboravatón a Nobel-díjas fizikus, Krausz Ferenc meghívására részt vett Karikó Katalin és Gérard Mourou, az SZTE két Nobel-díjas professzora is.

Nyito_Libri_Irodalmi_Dij_Kariko_Katalinnak

2024. június 18.
17 perc

Tényirodalom kategóriában kapta meg a Libri Irodalmi Díjat Karikó Katalin. Az Áttörések – Életem és a tudomány című memoárja tiszteletdíjából 20 ezer dollárt adományozott az SZTE Klebelsberg Könyvtárnak, ahol Örökös Könyvtári Tag címet kapott. Önéletrajzát több száz olvasónak dedikálta a 95. Ünnepi Könyvhét Szegedi Tudományegyetemhez kötődő programjain. A tankönyvek értékeiről biológia-kémia szakos pedagógusokkal beszélgetett. Az SZTE Nobel-díjas professzora iskolai relikviáiból kamarakiállítás nyílt.

Dr. Baráth Katalin, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Tanszék egyetemi adjunktusa

2024. június 18.
16 perc

A gyárigazgató és a kétkezi munkás egyformán érzi magát ferencvárosinak egy alighogy meghonosodott sportban. Bárkányi Ilonka dühösen szidja a bírót a Szegedi Bástya meccsén. A grófnő és a komorna ugyanarról álmodik, a fodrászsegéd pedig éppen úgy készül szerelmet vallani, ahogyan Jávor Páltól látta a moziban. A modern populáris kultúra magyarországi kezdeteiről gyűjtötte össze tanulmányait Szórakozik a tömeg című új kötetébe Dr. Baráth Katalin, az SZTE BTK Jelenkortörténeti Tanszék egyetemi adjunktusa. Interjúnkban a társadalomtörténet felől vesszük szemügyre a régi idők magyar fociját, ami kommunizmus nélkül kínált egyenlőséget, egy globálisan terjedő játékból varázsolt helyi identitást és megtöltötte piaci alapon épült stadionjait.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek