SZTEhírek

Kiemelt hírek

KJA-8202Rheinmetall

2024. március 27.

A Rheinmetall új hibrid üzemet épít Szegeden, melynek alapkőletételi ünnepségét 2024. március 26-án rendezték meg az SZTE Science Parkban. A várható üzembe helyezés 2025 végén várható. A beruházás összértéke 63 millió euró és 300 új munkahelyet hozhat létre. A beruházás célja a Power Systems üzletág üzemeltetése, gyártás polgári és katonai üzletágak számára, együttműködve a Szegedi Tudományegyetem kutatásaival.

Dr. Elekes Tibor, az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Foeto-Maternalis Centrumának vezető főorvosa bemutatja az ultrahangos vizsgálószobát

2024. március 27.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján bemutatták a 2024. március 1-jén megnyílt Foeto-Maternalis Centrumot (FMC), amely a várandósgondozásban nemzetközi szabványok szerint ígér egészen új minőségű ellátást. Az új szemléletű anya-magzat medicinán alapuló központ a világ csúcstechnológiáját jelentő ultrahangos vizsgálati berendezéssel, fejlett informatikai rendszerrel és jelentős szakmai konzultációs háttérrel kezdte meg működését. Az ultrahangos eszköz alkalmas arra, hogy egy 12 hetes magzat 7 milliméteres szívében lévő 1 milliméteres szívbillentyű hermetikusan záródó jellegét biztonsággal megítéljék.

KJA-7509

2024. március 21.

Már akkor is zenei képzés folyt az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar épületében, amikor az egyetem még nem is költözött át Szegedre. A teljes rekonstrukció után, március 20-án ünnepélyes keretek között adták át az épületet és hangversenyt rendeztek a Fricsay-teremben. A több mint 1 milliárd 300 millió forintból megvalósult felújítás részeként új, hangszigetelt nyílászárókat építettek be, energiatakarékos, LED-es világítást szereltek fel, festettek, burkolatot cseréltek, fűtést is korszerűsítettek. A sajtó számára Prof. Dr. Rovó László rektor és Dr. Nátyi Róbert, a kar dékánja mutatta be a megszépült tereket.

Sulyok_Tamas_es_Szabo_Gabor_a_parlamentben_a_Szechenyi-dijak_atadasakor._Foto_MTI

2024. március 18.

Állami elismeréseket adtak át március 15., nemzeti ünnepünk alkalmából az Országházban március 14-én. A Szegedi Tudományegyetemről is többen vehettek át rangos kitüntetéseket. Széchenyi-díjat kapott Prof. Dr. Szabó Gábor fizikus, az ELI ALPS ügyvezető igazgatója, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke. Magyar Érdemrend Lovagkereszt Polgári Tagozat kitüntetésben részesült Dr. Törőcsikné Dr. Görög Márta, az SZTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja. Szintén Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével ismerte el az államfő Dr. Földesi Irén belgyógyász, klinikai farmakológus, a Szentesi Multidiszciplináris Centrum diabetológus főorvosa több évtizedes munkáját.

Kariko_1_2023

2024. március 19.

A mém kifejezés megalkotója és két Nobel-díjas kutató is megkapta már a San Diego-i Egyetem Scripps Oceanográfiai Intézete kitüntetését. A 2023-as Nierenberg-díjat Karikó Katalinnak adományozzák a Covid-19 oltásokat megalapozó úttörő kutatásaiért. A közérdekű tudományos eredményeket elismerő díjjal jutalmazott kutató 2024. március 25-én előadást tart.

Prof. Dr. Zakar Péter történész, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese és Ress-Wimmer Zoltán történész-könyvtáros (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) megnyitja a kiállítást. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

2024. március 14.

Kossuth Lajos elfogyott regimentje. A 48-as veterángondozás és a Honvédmenház története” címmel nyílt kiállítás az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. A megnyitón Prof. Dr. Zakar Péter történész, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese ajánlotta a közönség figyelmébe a 48-as honvédmúlt páratlan presztízsét is tükröző anyagot, majd Ress-Wimmer Zoltán könyvtáros-történész (Nemzeti Közszolgálati Egyetem), a kiállítás egyik gondozója beszélt a Honvédmenház történetéről.

Elhelyezik az e-üzemanyag gyártására tervezett konténert a 'zöld' hidrogén és e-szén-monoxid előállítását szolgáló egység mellett. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

2024. március 14.

Szintetikus üzemanyagok előállítására szolgáló technológiákkal érkezett újabb konténer az SZTE Science Parkjában épülő energetikai innovációs tesztállomásra. A korábban már telepített konténerekben megújuló energiával készítik majd az e-üzemanyag alapjául szolgáló e-hidrogént és e-szén-monoxidot. Az új berendezésekről Dr. Sápi András, a Szegedi Tudományegyetem Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszék docense, az SZTE IKIKK, AKEK, Környezeti Katalízis Kutatócsoport vezetője beszélt a helyszínen.

SZTE_tik

2024. március 14.

Az Oktatási Hivatal adatai szerint idén 8395-en jelölték meg első helyen az SZTE-t. Az agrár, az orvos- és egészségügyi, a műszaki és pedagógusképzési területekre jelentkezők száma jelentősen emelkedett.