Sztarszakmak_oktatasaban_mukodik_egyutt_az_SZTE_es_a_Bekescsabai_Vasarhelyi_Pal_Technikum_es_Kollegium_nyito

2025. március 27.

Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajz- és Földtudományi Intézete és a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium, melynek célja az oktatás, szemléletformálás terén meglévő együttműködés kibővítése, a közös beiskolázási tevékenységek fejlesztése.


Magyarország legjobb egyeteme és a szakterületén legjobb technikum közötti együttműködés már évtizedes múltra tekint vissza, aminek alapja számos közös kapcsolódási pont az intézmények képzései között. Az SZTE és a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium közötti keretszerződést bővítették ki 2025. március 27-én, Békéscsabán az alábbi, Földrajz- és Földtudományi Intézet (FFI) által gondozott szakok esetében:

- Földrajz BSc

- Földtudományi BSc

- Környezetmérnöki BSc

- Földtudomány MSc

- Geográfus MSc

- Geoinformatika MSc

- Környezetmérnök MSc

- Földrajztanár.

KJA-Number-2126

Schnider György, a Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium igazgatója. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A megállapodás célja az FFI hallgatói és a Technikum diákjai közötti kapcsolattartás elősegítése, a technikus tanulók mentorálási lehetőségeinek megteremtése az alábbi, technikus szakmákra vonatkozóan:

- fluidumkitermelő technikus,

- vízügyi technikus,

- környezetvédelmi technikus,

- földmérő, földügyi és térinformatikai technikus.

 KJA-Number-2239

Dr. Bozsó Gábor, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet stratégiai és fejlesztési intézetvezető-helyettese érdekes előadást tartott a Technikum diákjainak a Bányásznap alkalmából. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium által szervezett I. Bányásznapra időzítették a Szegedi Tudományegyetemmel kötött együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírását. A rendezvény megnyitóján részt vett Mucsi Balázs Sándor, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója, Schnider György, a Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium igazgatója, valamint Prof. Dr. Pál-Molnár Elemér, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet intézetvezetője, Dr. Pál Viktor, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet általános és oktatási intézetvezető-helyettese és Dr. Bozsó Gábor, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet stratégiai és fejlesztési intézetvezető-helyettese.

KJA-Number-2212

– Ez a megállapodás nem csupán egy papír, hanem ígéret. Ígéret arra, hogy közösen dolgozunk azon, hogy a jövő generációja számára biztosítsuk a legmagasabb színvonalú oktatást és a legjobb lehetőségeket a sikeres szakmai pályafutáshoz. Az együttműködésünk alapja a bizalom. Bizalom egymás szakértelmében, elhivatottságában és abban, hogy közösen többre vagyunk képesek, mint külön-külön. Ez a bizalom az, ami lehetővé teszi számunkra, hogy közös célokat tűzzünk ki, hogy megosszuk egymással a tudásunkat és tapasztalatainkat, és hogy támogassuk egymást a kihívásokban. Ez a partnerség mindkét intézmény számára kiemelten fontos, hiszen mind a Földrajz- és Földtudományi Intézet, mind a Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium számára prioritás, hogy a magas színvonalú oktatás mellett a munkaerőpiaci igényekre reagálva, a térségben tartsa a tehetséges fiatalokat és megfelelő humánerőforrást biztosítson a munkaadók számára – mondta el Prof. Dr. Pál-Molnár Elemér, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézet vezetője.

KJA-Number-2241

Nagy médiaérdeklődés övezte az eseményt, Prof. Dr. Pál-Molnár Elemér is több médiumnak nyilatkozott az SZTE FFI oktatási stratégiájáról. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A megállapodás értelmében az intézmények rendszeresen információt cserélnek, tájékoztatják egymást a legjobb tudásuknak megfelelően a szakmai programjaikról, részt vesznek egymás pályaorientációs eseményein. A projekt része az oktatási anyagok közös fejlesztése mellett, személyes részvétellel bemutatóórák, terepgyakorlatok, nyílt napok, bányalátogatások és más szakmai programok lebonyolítása is.

KJA-Number-2334

 Ásványok, kőzetek, geológus kalapács. Három dolog a sok közül, ami mindkét intézményben megtalálható. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

– Fontos, hogy a diákoknak perspektívát mutassunk már középiskolai tanulmányaik alatt és bepillantást nyújtsunk az egyetemi oktatásba. A technikum oktatóit bevonjuk a beiskolázási tevékenységünkbe és mi is aktívan részt veszünk az ő pályaorientációs eseményeiken. Át fogjuk tekinteni a tanterveket – különösen a Földtudományi BSc, a Környezetménöki Bsc és a Földrajz BSc – képzéseink tekintetében, abból a szempontból, hogy melyek azok a kapcsolódási pontok, kreditelfogadási lehetőségek, amelyek a már egyetemi hallgatókká vált diákok tanulmányi előrehaladását megkönnyíthetik. Az egyetem szemszögéből fontos aspektusa az információáramlásnak, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezhetünk arról, hogy mi érdekli a tanulókat, milyen irányban érdemes fejleszteni az oktatási portfóliónkat – tudtuk meg Dr. Pál Viktortól, az SZTE FFI intézetvezető helyettesétől.

KJA-Number-2351

Dr. Pál Viktor, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet általános és oktatási intézetvezető-helyettese hangsúlyozta, hogy ez az együttműködés kétoldalú, aktív és hasznos mindkét fél számára. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


Az együttműködés keretében a szakemberek hamarosan megvizsgálják egy közös szakmai nap megrendezésének lehetőségeit, amelyre a diákok, hallgatók és oktatók mellett a szakág ipari szereplőinek képviselőit is meghívják. A két intézmény közötti kapcsolat szimbolikus megjelenése, hogy a technikum részéről az együttműködés felelőse és kapcsolattartója Veres Zsolt szaktanár, aki az SZTE alumnusa és óraadója is egyben, valamint az SZTE GeoLitera Kiadó gondozásában megjelent Geokéktúra - Az Országos Kéktúra földtudományi értékei című könyv szerzője. Veres Zsolt ebben a félévben indított kurzust, amelynek fókuszában a Kéktúra geológiai nevezetességeinek terepen való megismerése áll.

pmemb

 

Prof. Dr. Pál-Molnár Elemér, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet intézetvezetője és Mucsi Balázs Sándor, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója az aláírt együttműködési megállapodással. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


Lévai Ferenc

Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Készítő