Bezár

SZTE Magazin

20210922_114804-PetraPo

Hogy kerül a vitorláshajó vagy egy kanapé a parkolóba?

Hogy kerül a vitorláshajó vagy egy kanapé a parkolóba?

2024. szeptember 18.
3 perc

Több helyszínen, több programmal is csatlakozik a Szegedi Tudományegyetem az Európai Mobilitási Héthez és Autómentes Naphoz. A bringás reggeli és ingyenes kerékpárszerviz mellett a Park(ing) Day ad alkalmat arra, hogy szokatlan környezetben bárki elmondhassa véleményét a szegedi közlekedésről.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az Európai Mobilitási Héthez és Autómentes Naphoz csatlakozva biciklis reggelit és ingyenes kerékpárszervizt hirdetett a Szegedi Tudományegyetem.

A szegedi Park(ing) Day a nemzetközi kezdeményezéshez csatlakozik, melynek célja, hogy világszerte városi parkolókat alakítsanak át közösségi térré, adjanak neki valami más funkciót. Felhívva a figyelmet a gyakran zsúfolt belvárosi autós közlekedésre, parkolási problémákra. A szegedi kezdeményezés idei kiemelt témája az, hogy „Beszélgessünk a szegedi közlekedésről”.

92201d4f-3bcf-4164-8cd6-3aad3236e822

– Célunk nem csupán egy installáció kiállítása, hanem sokkal inkább beszélgetések, párbeszéd kezdeményezése a szegedi közlekedésről. Mi itt, Szegeden, alapvetően egy jó közösségi közlekedéssel rendelkező város esetében, teljesen más kihívásokkal nézünk szembe belvárosi közlekedést illetően, mint egy nagyváros az USA-ban. Amellett, hogy a belvárosokban kifejezetten az autós közlekedés alternatívái mellett foglalunk állást, úgymint a gyalogos, a kerékpáros, a rolleres vagy a közösségi közlekedés, a célunk sokkal inkább az, hogy kialakuljon egyfajta párbeszéd arról, hogy a város közlekedése milyen irányba haladjon tovább a következő 10 évben. Milyen esetben hajlandó valaki a belvároson kívül hagyni az autót és más közlekedési módot igénybe venni? Hol van a legnagyobb igény ez esetben parkolóra a város külső részein? Hogyan képzelik el a rakpartot 10 év múlva? Foglalkoztatja-e az embereket egyáltalán az, hogy milyen legyen a belvárosi közlekedés a jövőben? Mi természetesen azt szeretnénk, hogy foglalkoztassa – mondta el Dr. Kriska Olivér, az SZTE Földrajzi- és Földtudományi Intézet oktatója.

ko

Az érdeklődők megvitathatják, hogy a jövőben hol lehetne parkolók helyett más funkciót adni a területnek és konkrétan milyen funkciót: ültessenek-e fákat, vagy legyenek kerékpártárolók. A cél a párbeszéd kezdeményezése, beszélgetés a járókelőkkel. Egy kérdőív segítségével mindenki elmondhatja véleményét, lesz közösségi társasjáték a város közlekedéséről, illetve nyitott beszélgetős témákat is visznek az SZTE szakértői.

Az mmcité utcabútorokat gyártó vállalat küldött a programhoz bútorokat, ezeket sajátokkal is kiegészítik az SZTE polgárai. A szőregi Kocsi-Flora Kft. növényeket küld, illetve Szeged város a helyszínt biztosítja, kifejezve támogatását a zöld, fenntartható közlekedés mellett.

plak

Helyszín: Somogyi utca két parkolója az SZTE rektori hivatali épület mellett

Időpont: 2024.09.20., péntek 8-16 óráig

A Park(ing) Day nemcsak a parkolóhelyekről szól, hanem arról, hogy hogyan használhatjuk a városi környezetet fenntarthatóbban, élhetőbben és közösségközpontúbban. Az autóknak szánt helyeket emberek is használhatnák – olyan térként, amelyek a társadalmi interakciót, a zöldfelületek bővítését és a városi élet minőségét szolgálják. A Park(ing) Day lehetőséget teremt arra is, hogy közösen gondolkodjunk arról, hogyan oszthatjuk meg a városi tereket úgy, hogy mindenki számára jobbak és fenntarthatóbbak legyenek.

kartya

Az érdeklődők kapnak mjad egy kártyát, amellyel elérhető a kezdeményezés szegedi weboldala. A szervezők arra kérik azokat, akik egyetértenek a program eszmeiségével, hogy ezt öltözékükben is jelenítsék meg, és pénteken vegyenek fel valami zöldet.

Lévai Ferenc

Nyitókép: A Park(ing) Day programhoz világszerte csatlakoznak települések, mindenhol figyelemfelkeltő kitelepülésekkel és a helyi adottságok használásával. Fotó: myparkingday.org

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek