2024. október 1-jén nyitották meg a Szegedi Tudományegyetem József Attila Információs és Tanulmányi Központban „A Harmónia ecsetvonásai” című kínai kalligráfia és festménykiállítást, a Magyarország és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulója alkalmából. A kiállítást az SZTE Konfuciusz Intézete, a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyeteme Kínai Tudományok Kara, valamint a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetem Világnyelvi Múzeuma közösen szervezte.
A Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének, a szerbiai Újvidéki Egyetem Konfuciusz Intézetének és a kínai Sanghaji Nemzetközi Tanulmányi Egyetem kínai kalligráfia és festészet oktatásának negyven tanára és hallgatója 105 alkotással járult hozzá a kiállításhoz.
A megnyitón részt vett Prof. Dr. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese és az SZTE Konfuciusz Intézet magyar igazgatója, Erdélyi Margit, a Szegedi Szakképzési Centrum igazgatója, Gyömbér Márta, a Szegedi Szakképzési Centrum igazgatóhelyettese, valamint az Eötvös Gimnázium és Általános Iskola főigazgatója, dr. Gera Tibor. A rendezvény házigazdái Wang Rui, az SZTE Konfuciusz Intézetének kínai igazgatója és Vékony Erika, az Intézet kalligráfia és festészet szakának hallgatói képviselője voltak.
2024. több szempontból is jelentős év, hiszen a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok építésének 75. évfordulója, a Kínai Népköztársaság megalakulásának 75. évfordulója, a Konfuciusz Intézet Napjának 20. évfordulója, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet megalakulásának 12. évfordulója, valamint az Eötvös Gimnázium és Általános Iskola 5. évfordulója, mint az Intézet Konfuciusz Tanterme. 2024. egyben a Shanghai International Studies University (SISU) fennállásának 75. évfordulója is.
A kiállításon a SISU tanárainak és diákjainak egy különleges képcsoportja is szerepel. Az ünnepségen az SZTE Gateway programjában résztvevő szegedi SISU joghallgatók is részt vettek.
Prof. Dr. Zakar Péter rektorhelyettes köszöntőjében gratulált a SISU 75. évfordulójához, üdvözölte az intézet azon törekvését, hogy három ország művészetrajongóit összehozza, köszönetet mondott minden közreműködőnek, felidézte sanghaji látogatását, és arra buzdította a közönséget, hogy élvezze a hagyományos művészeti formák szépségét.
Az ünnepségen kihirdették a Konfuciusz Intézet legelső „Napfény városa” kalligráfiai és festőversenyének győzteseit. A fődíjakat a Budapesti Gazdasági Egyetem, az SZTE, az Eötvös Gimnázium és Általános Iskola, a Kossuth Általános Iskola tanárai és hallgatói nyerték el.
Az SZTE Konfuciusz Intézetének tanárai a Fighting Typhoon klasszikus citeraszámot és egy harcművészeti előadást hoztak. Ezt követően a látogatókat tárlatvezetés várta Vékony Edittel és Nóra Liuval, valamint lótuszfestés bemutató és kalligráfiai élmény a kiállítás közreműködőivel, valamint kínai holdkalács és tea.
A kiállítás október 10-ig az SZTE JATIK-ban lesz látható, majd két részre osztva a Somogyi-könyvtárba és a Konfuciusz Intézetbe költözik és a hónap végéig tart nyitva. A tárlatot Petőfiről és kínai festményekről, valamint a kalligráfiáról szóló előadások kísérik. További részletek az SZTE Konfuciusz Intézetet Facebook profilján.
Lévai Ferenc
Fotó: Kovács-Jerney Ádám