Az Egyetem fenntartója:
Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány
A projekt címe: Új, kiváló vízmegtartó képességű takaróföld előállítására szolgáló innovatív technológia kifejlesztése csiperketermesztés céljára a letermett gombakomposzt mikrobiális rekomposztálása útján
A projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00111
A (fő)kedvezményezett neve: Új Champignons Mezőgazdasági Termelő Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
Konzorciumi partnerek: Szegedi Tudományegyetem
A szerződött támogatás összege: 595 786 382 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 69,586542%
Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:
Konzorciumi tag neve |
Megítélt támogatás (Ft) |
Önerő (Ft) |
Összesen (Ft) |
Új Champignons Mezőgazdasági Termelő Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. |
284 807 492 Ft |
181 199 242 Ft |
466 006 734 Ft |
Szegedi Tudományegyetem |
129 779 648 Ft |
0 Ft |
129 779 648 Ft |
A projekt megvalósítás időszaka: 2021.01.01. – 2024.12.31.
Projektmenedzser: Balogh Szilvia Odett
Pénzügyi vezető: Magony Alexandra
Szakmai vezető: Dr. Kredics László
A projekt tartalmának bemutatása:
A projekt a fenntartható környezet biztosításának egyik lehetséges pilléreként jelentős hozzáadott értéket képvisel, mivel egy mezőgazdasági hulladékként keletkező anyag, a letermett komposzt hasznosítására irányul, melynek sikeres megvalósításával a tőzeg bányászatának környezeti ártalmai is mérsékelhetőek.
Konkrét, alkalmazható eredményként a letermett gombakomposzt-alapú takaróanyag előállítási technológiája, egy mikrobiológiai készítmény prototípusa, egy innovatív takaróanyag-minősítési módszer és egy gombatermesztési alapanyagok és kész takaróanyagok nyomon követésére alkalmas monitoring módszer várható. A letermett gombakomposzt ilyen célú felhasználásáról Európában nem találtunk feljegyzést a szakirodalomban, így a projekt jelentős újdonságtartalommal rendelkezik a hazai és nemzetközi gombaipari kutatásokhoz, fejlesztésekhez képest. A pályázati program keretében azonnal adaptálható új módszerek és technológia, valamint egy piaci bevezetési potenciállal rendelkező mikrobiológiai komposztoltó készítmény prototípusa jön létre.
A projekt sok éves együttműködési tapasztalattal rendelkező konzorciumi partnerek együttműködésével valósul meg: a konzorciumvezető cég hazánk egyik gombaipari K+F+I központja, a konzorciumi partnert a projektben képviselő, nemzetközi elismertségű SZTE TTIK Mikrobiológiai Tanszék pedig több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a mikroorganizmusok gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos kutatások és a mikrobiális aktivitáson alapuló piaci termékek kifejlesztése területén. A pályázati finanszírozástól független fenntarthatóság garanciája a konzorciumvezető hazai gombatermesztési piacon betöltött kiemelt pozíciója és magas élelmiszeripari és környezetvédelmi követelményeknek megfelelő működési környezete, mely a konzorciumi partner infrastruktúrájával és szakembereivel kiegészülve nemzetközi szinten is kimagasló színvonalat képvisel. A projekt keretében megvalósuló módszerek, technológia és prototípus egyedüliek lesznek a hazai piacon.