2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00034

A projekt címe: Védőfelszereléseket felismerő digitális munkavédelmi rendszer és szolgáltatás fejlesztése ipari nyílászárókhoz


A projekt azonosító száma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00034


A (fő)kedvezményezett neve: KLÍMA-MAX Kft.


Konzorciumi partnerek: Szegedi Tudományegyetem


Projekt összköltsége: 830.700.000,- Ft


A szerződött támogatás összege: 643.800.000,- Ft


A támogatás mértéke (%-ban): 77,50%

 

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt

támogatás (Ft)

Önerő

(Ft)

Összesen

(Ft)

KLÍMA-MAX Kft.

416 100 000 Ft

186 900 000 Ft

603 000 000 Ft

Szegedi Tudományegyetem

227 700 000 Ft

0 Ft

227 700 000 Ft

 


A projekt megvalósítás időszaka: 2025.02.01. – 2027.01.31.


Projektmenedzser: Dr. Bajusz János


Pénzügyi vezető: Kiss Tímea


Szakmai vezető: Dr. Beszédes Árpád

 


A projekt tartalmának bemutatása:

A munkavédelmi előírások betartatása világszerte jelentős terhet jelent a gépipari, gyógyszeripar, vegyipari és egészségügyi munkáltatók számára. A védőfelszerelések hiánya jelentősen megnöveli a munkaegészségügyi kockázatokat és ezért jelentős igény van ezek meglétének folyamatos, digitális ellenőrzésére és naplózására.

K+F projektünk célja egy nyílászáróba integrált, kombinált vezérlésű, védőfelszereléseket felismerő digitális munkavédelmi rendszer kifejlesztése, amely egy több kamerából álló speciális kamerarendszer segítségével testmagasságtól és a személy pontos pozíciójától függetlenül lehetővé teszi a gyors és megbízható belépési jogosultság-ellenőrzést. Ennek megfelelően, amennyiben a munkatárs nem viseli az adott épületrészben előírt védőfelszereléseket a beléptető rendszer megtagadja a munkatárs belépését és felvillantja a hiányzó munkavédelmi eszközre vonatkozó ikont a nyílászáró mellett elhelyezett integrált panelen.

K+F projektünk újdonságtartalma, hogy a kifejlesztendő védőfelszereléseket felismerő digitális munkavédelmi rendszer képes lesz a speciális szenzor- és kamerarendszere segítségével a munkavédelmi eszközök meglétének széleskörű, automatizált ellenőrzésre. A kifejlesztendő rendszer egyszerre lesz képes elvégezni a munkavédelmi eszközök felismerését, valamint a belépni kívánó személy azonosítását.

Projektünk célja, hogy digitalizáljuk a beléptetés és védőfelszerelés ellenőrzési folyamatokat, és automatikusan állítsuk elő a munkavédelmi naplófájlokat. Az újdonságtartalom részét képezik tehát a kifejlesztendő új eljárások is, melyekkel a munkavédelmi eszközök felismerését és a személyek azonosítását, valamint a szükséges dokumentálást végezzük. A tervezett megoldás egy teljesen új termékben már meglévő eszközök újszerű kombinációjával fog előállni.

Ezáltal a kifejlesztendő új rendszer nemcsak a fej körüli munkavédelmi eszközök (sisak, szemüveg, fülvédő stb.) felismerésére lesz képes, hanem az összetett kamera- és szenzorrendszer segítségével teljes alakos elemzést fog végezni, így akár speciális munkavédelmi eszközök (pl. fémbetéttel ellátott munkavédelmi cipők) felismerésére is használható lesz. Az új rendszer képes lesz dokumentálni a személy által viselt munkavédelmi eszközöket, képes lesz jelezni azok esetleges hiányát, valamint a rendszer beállításától függően, képes lesz a belépés megtagadására.

A kifejlesztendő KMControl rendszer több kamerát és szenzort fog használni egy időben a pontos és automatikus felismerés érdekében. Annak elkerülése érdekében, hogy a nyílászáró előtt elhaladó összes személy feleslegesen ellenőrzésre kerüljön a tervezett rendszert irányított közelség érzékelővel fogjuk ellátni, így a rendszer csak akkor kezdi meg a beléptetési eljárást, ha a személy például a kilincs vagy a kifejlesztésre kerülő oldalpanel modul felé nyúl, esetleg megérinti azt.

K+F projektünkben végzett alkotó tevékenység keretében szakértőink kutatásokat végeznek és új tudást állítanak elő a kísérleti kamerarendszereken végzett vizsgálatok segítségével, meghatározzák a végleges szenzorrendszer alkotóelemeit, elkészítik a konfigurációs sémákat és megtervezik a részegységeket magába foglaló alumínium oldalpanelt, végül ezek integrálásával előállítják a piacképes KMControl rendszert. Projektünkben feloldandó tudományos bizonytalanságot az jelenti, hogy milyen arclefedettség mellett milyen megbízhatósággal lehet felismerni mind a védőfelszerelést (például védőszemüveg, maszk), mind pedig a beléptetendő személy arcát.

K+F projektünk eredményeképpen előálló KMControl védőfelszereléseket felismerő digitális munkavédelmi rendszert elsősorban nemzetközi ingatlanfejlesztő, generálkivitelező és irodaházüzemeltető cégeknek, másodsorban pedig olyan vállalkozások részére tervezzük értékesíteni, mint például gyógyszer- és vegyipari üzemek, élelmiszeripari vállalatok, ahol a munka jellegéből fakadóan kiemelten fontos és kötelező az egyéni védőfelszerelések használata.


Az Egyetem neve:
Szegedi Tudományegyetem
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis
angolul:
University of Szeged
németül:
Universität Szeged
franciául:
Université de Szeged

Az Egyetem fenntartója:

Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány