Az Egyetem fenntartója:
Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány
A projekt címe: COST Akciók a Szegedi Tudományegyetemen
A projekt azonosító száma: 2020-2.1.1-ED-2024-00301
A kedvezményezett neve: Szegedi Tudományegyetem
A szerződött támogatás összege: 15 000 000 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100%
A projekt megvalósítás időszaka: 2023.11.01. - 2024.10.31.
Szakmai vezető: Dr. Bajusz János
Projektmenedzser: Gaál-Lajtos Kinga
Pénzügyi vezető: Juhász Szilvia
A projekt tartalmának bemutatása:
A Szegedi Tudományegyetem 7 kutatója 4 COST Action projekt sikeres megvalósításában vállaltak feladatokat a projekt megvalósítási időszakában többek között 5 COST Action rendezvényen történő részvétellel.
1. CLIL NetLE: CLIL Network for Languages in Education - CA21114
A projekt az általános- és középiskolai két- és többnyelvűséget vizsgálja 37 ország 180 kutatójának együttműködésében. A projekt várható eredményei a közös fogalmi bázis kialakítása, a tartalom és nyelv integrálása, különböző megvalósulási formáinak feltérképezése. Kutatási együttműködések kialakítása. A projekt várható hatásai a közös fogalmi háttér kidolgozása a szaktárgyi kommunikációs kompetenciák területén, jó gyakorlatok megosztása, képzések a két tanítási nyelvű iskolákban oktató tanárok számára.
2. Exploiting Plant-Microbiomes Networks and Synthetic Communities to improve Crops Fitness (MiCropBiomes) - CA22158
A projekt célkitűzése az élelmiszerbiztonságot garantáló fenntartható mezőgazdaságra való áttérés sürgős szükségességére alapoz. A projekt eredményeként a partnerek új koncepciókat fogalmaznak meg olyan témákban, mint a növényi mikrobiomok sokfélesége, eloszlása, ökoevolúciója, keresztcsatornák, valamint a mikrobiomok/holobiomok dinamikája és keresztcsatornái olyan speciális környezetekben, mint a talaj nélküli rendszerek és környezeti stresszorok (szárazság/hő, kórokozók). Emellett a növényi mikrobiomot, mint a mikroorganizmusok hasznos társulásainak forrását vizsgálja, és a mikrobiomok mérnöki technológiáit használja ki (szintetikus közösségek révén).
3. PRIORITY - Plastics Monitoring Detection Remediation Recovery - CA20101
A projekt a környezetbe kerülő mikro- és nanoműanyagok globális kihívásainak kezelését tűzte ki célul. A projekt keretében történő mikroműanyagok monitorzásása és hatásainak értékelése elősegíti a mikroműanyagok elterjedésének, forrásainak, környezetben való mozgásának jobb megismerését és a szabályozásban való megjelenését valamint az európai szabályozás harmonizációját.
4. Network for Equilibria and Chemical Thermodynamics Advanced Research (NECTAR) - CA18202
A projektben a kémiai egyensúlyok termodinamikai vizsgálata a cél. A projekt eredményei a kísérleti eredmények egyeztetése személyesen, közös kéziratok/publikációk befejezése valamint megállapodások és munkatervek a jövőre nézve a közös kutatási feladatokkal és pályázatokkal kapcsolatban.
Az egyes COST Action projektekről az alábbi oldalon tájékozódhat: https://www.cost.eu/cost-actions-event/browse-actions/