2018-2.1.3-EUREKA-2018-00026

NKFIA_infoblokk_kerettel_projekt_fekvo_2019_HU

A projekt címe: Újfajta intraband kaszkád lézeren alapuló moduláris felépítésű fotoakusztikus koncentráció-mérő műszer

A projekt azonosító száma: 2018-2.1.3-EUREKA-2018-00026

A (fő)kedvezményezett neve: HOBRÉ Laser Technology Kft.

Konzorciumi partnerek:

HILASE Fejlesztő, Gyártó, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.

A szerződött támogatás összege: 69 481 618 Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 73,34 %

Konzorciumi partnerek és a támogatási összeg megosztása:

Konzorciumi tag neve

Megítélt támogatás (Ft)

Önerő (Ft)

Összesen (Ft)

HOBRÉ Laser

Technology Kft.

43 459 282 Ft

21 693 508 Ft

65 152 790 Ft

HILASE Kft.

9 975 576 Ft

3 565 664 Ft

13 541 240 Ft

16 046 760 Ft

16 046 760 Ft

A projekt megvalósítás időszaka: 2019.07.04. - 2022.06.30.

A projekt tartalmának bemutatása:

A projekt célja olyan mérőműszerek fejlesztése, amelyek alkalmasak gázminták kémiai összetételének, illetve a mintákban található szennyező-komponensek koncentrációjának nagypontosságú, valós idejű, automatikus mérésére. A projekt eredményeként két új PA műszercsalád prototípusa készül el, az egyik földgázipari, a másik orvosi diagnosztikai alkalmazásokra.

A Szegedi Tudományegyetem alapkutatási résszel csatlakozik a projekthez, amely eredményeként létrejön egy olyan új spektrális adatbázis, amely az elnyelési adatok mellett a fotoakusztikus jel amplitúdóját és fázisát is tartalmazza. Az adatbázis alapvető fontosságú segítséget fog nyújtani a két cég mérőrendszereinek optimalizálásához a komponensek nagy pontosságú, szelektív mérése érdekében.

A Hobré Laser Technology Kft. által kifejlesztett földgázipari műszer hozzájárul a biztonság növeléséhez, mivel segítségével ellenőrizhető, hogy a hálózatba kiadott földgáz megfelelő koncentrációban tartalmazza-e azt az ún. szagosító komponenst (THT), ami lehetővé teszi pl. a gázszivárgás érzékszervi detektálását. A földgázipari PA műszer jelentős szerepet játszhat a környezetszennyezés csökkentésében, a BTEX komponensek mérése révén. Ugyanennek a műszernek a földgázösszetétel mérésére történő alkalmazása lehetővé teszi a földgáz fűtőértékének új módszerrel történő meghatározását.

A projekt során a Hilase Kft. által kifejlesztendő kilélegzett levegőt mérő műszer elsősorban orvosi kutatási célokra készül, hosszabb távon várhatóan a non-invazív diagnosztikai eszközzé válik.

Az Egyetem neve:
Rövidített megnevezése: SZTE
Székhelye: Szeged, Dugonics tér 13.
Postacíme: 6720 Szeged, Dugonics tér 13.
Központi telefonszáma: (62) 544-000

C_evszammal

Az egyetem megnevezése külföldi kapcsolataiban:
latinul:
Universitas Scientiarum Szegediensis