SZTE magazin

2020

1 [2] 3 
2020. augusztus 17.

Megnyílt a 30. THEALTER Fesztivál. A nemzetközi színházi találkozó első napján, 2020. augusztus 14-én a budapesti KV Társulat, az E-Mancik Színházi Manufaktúra és a szegedi MASZK Egyesület koprodukciós előadása a mai Magyarországon is aktuális kérdéseket vetett fel. A gyermekvállalás problémakörével foglalkozó Lenni vagy nem című produkciót legközelebb Budapesten láthatja a közönség.

2020. augusztus 06.

Az SZTE Bölcsészet-és Társadalomtudományi Karának Magyar Irodalmi Tanszékén tanuló osztatlan tanárszakos hallgatók a Kreatív írás szemináriumon nem mindennapi feladatot kaptak. A hallgatóknak tárcanovellát kellett írniuk, amelynek témája a koronavírus-helyzet és a karantén.

2020. augusztus 04.

Elindult az RTL Klub Konyhafőnök című gasztro reality legújabb évadának műsorában dr. Rokszin Richárd, az SZTE Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályának szakorvosa, akinek szlogenje: „A munkám a szerelmem, a családom az életem, a hobbim pedig a sport és a főzés.” A 39 éves sebészt „ironman triatlonost” teherbíróképessége és pozitív életszemlélete is támogatta a konyhai versenyben.

2020. július 28.

A Szegedi Szabadtéri Játékok 2020-as évadjában két produkcióban is szerepel Balog József, a Szegedi Tudományegyetem BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék oktatója, a MASZK Egyesület elnöke. Az Akárki című moralitásjátékban a Rokonságot és a Józanságot személyesíti meg, az Úrhatnám polgárban pedig Jourdainként láthatják a nézők. A színházról és a távoktatásról is kérdeztük az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar oktatóját.

2020. július 27.

Kiss Tímea a JATE angol szakján végzett 1997-ben, jelenleg egy szegedi középiskolában tanít. A tanítás mellett van még egy szenvedélye: az indiai tánc. Neki köszönhető, hogy a táncművészetek ezen különleges szegmense iránt érdeklődők Szegeden is tanulhatnak indiai táncot, hiszen már hosszú évek óta űzi és tanítja is ezt a mozgásformát városunkban. Lakott Indiában, ahol lehetősége volt elmerülni az indiai kultúra és tánc világában; interjúnk során többek között táncról, kultúrsokkról és tanításról is beszélgettünk.

2020. július 22.

A járványhelyzet ihlette különleges moralitásjátékkal kedveskedik ingyenessé tett július 24-i előadásában a Szegedi Szabadtéri Játékok. Dr. Herczeg Tamás igazgató – aki az egyetem címzetes főiskolai docense lett – hosszú évekre visszanyúlóan jó kapcsolatot ápol az SZTE Bartók Béla Művészeti Karával. Ennek köszönhetően idén is több produkcióban működnek közre egyetemi hallgatók és oktatók.

2020. július 20.

A Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa, dr. Bella Zsolt allergológus, klinikai immunológus tölti be júniustól a Szeged Első Lions Club elnöki tisztét. Az új vezető szeretné, ha az önzetlen segítségnyújtásra fogékony egyetemisták minél nagyobb számban bekapcsolódnának a klub jószolgálati munkájába.

2020. július 15.

Duális képzésen szerezte diplomáját a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karán Baranyi Fruzsina. A végzett hallgatót, aki állást is kapott a Kar partnercégnél, gyakornoki munkájáról és a duális képzés előnyeiről kérdeztük.

2020. július 13.

Szalai Ádám 2018-ban az SZTE TTIK-n szerezte mesterszakos diplomáját geográfusként, jelenleg pedig SZTE TTIK Földtudományok Doktori Iskola másodéves PhD hallgatója. „Az okos város fejlesztési modell háttértényezőinek feltárása Magyarországon” című kutatási munkája az Új Nemzeti Kiválósági Program szakmai támogatásával készült. Szalai Ádámot többek között az okos város koncepció céljairól, feltételeiről és hazai fejlesztéseiről is kérdeztük.

2020. július 02.

Hogy nézne ki Szeged Szent István tere egy világjárvány, vagy akár egy atomháború után? Milyen változásokon megy keresztül a technológiába született, jövőbeli ember által újjáépített Dóm tér? - Ezekre a kérdésekre keresi a választ diplomamunkájában Omerović Martin, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Képalkotás most végzett képalkotás szakos hallgatója. Rövid interjúnkban a képek mögött lévő inspirációkról, pályaválasztásról, egyetemi létről is beszélgettünk.

2020. június 29.

Az SZTE Béke épületében, a Rerrich Béla téren, túl az alagsori laborokon, a hosszú folyosó legvégén mesebeli világra bukkantunk: a múltat idéző bútorokon számtalan szerszám hever, felsorakoztatva rengeteg-rengeteg lombik, üvegedény, százszámra kémcső. Az „üveghegyen” túl ott csücsül a mester: Reisz Ferenc, az SZTE TTIK üvegtechnikai labor vezetője, aki körbevezetett bennünket a „birodalmában”.

2020. június 23.

Ahogy a hal, amint vizet ér.” – jellemzi egy kínai közmondással Kínához való szoros kapcsolatát Mohr Richárd sinológus, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet igazgatója, aki egyúttal a leendő Kína Központ egyik vezetője is. A kínai koronavírus járvány idején beszélgettünk a kelet-ázsiai emberek felelős közösségi gondolkodásáról, a világ máig fennmaradó legrégebbi civilizációjáról, egy száz éves pekingi videóról és természetesen az intézet jövőjéről.

2020. június 18.

A fiskális, azaz a költségvetési politika széles körben alkalmazott elemét, a hozzáadottérték-adót, vagyis a fogyasztást terhelő közteherviselés pillérét tanulmányozta az Európai Unióban Sinkó Attila. A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának Új Nemzeti Kiválóság Program-ösztöndíjas hallgatójával a programról és kutatási témájáról beszélgettünk.

2020. június 16.

Mindannyiuk életében kiemelt szerepet játszik a sport – nem véletlen hát, hogy az SZTE Mozdulj! versenyen elképesztő eredményeket ért el Zelei Bernadett, Révész Gábor és Egervölgyi Lilla. Az SZTE-s alumniknak és dolgozóknak szóló verseny 57 résztvevője közül magasan kiemelkedtek megtett kilométereikkel; rövid interjúinkban többek között arról is érdeklődtünk, hogyan élték meg az SZTE Mozdulj! heteit, és milyen érzésekkel viszonyulnak az általuk űzött sportokhoz.

2020. június 08.

Vizi Noémi, az SZTE GTK hallgatója, maga is tehetség. Hét féléven keresztül elnyerte a GTK Tehetsége Ösztöndíjat, melyet a kar alapított a hallgatók támogatására. Emiatt kezdett a tehetségekkel foglalkozni, először városfejlesztési szempontból, majd miután érdeklődése új irányba terelte, már a humánerőforrás oldaláról. Kutatási témájával 2020-ban Új Nemzeti Kiválósági Program kutatói ösztöndíjat nyert.

2020. június 05.

A Szegedi Tudományegyetem öregdiák szervezete, az Alma Mater 2014 óta működteti Alumni Mentorprogramját. Az elmúlt 13 szemeszter során számos pozitív eredmény, gyümölcsöző együttműködés alakult, ezért úgy döntöttek, hogy időről időre bemutatják az Alumni Mentorprogram „sikertörténeteit”.

2020. június 04.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2019-ben a Dohányzásmentes Világnapon a dohány tüdőre gyakorolt ​​negatív hatásaira, a daganatos és a krónikus légzőszervi betegségekre hívta fel a figyelmet. Fontos szerepet kap a megelőzés, melynek egyik kiemelt eleme a dohányzásról való leszokás egészségügyi előnyeinek ismertetése. Az SZTE oktatói és hallgatói által létrehozott és működtetett CigiSzünet nevű, országosan is egyedülálló Facebook-oldal például ebben is segít.

2020. június 03.

Dr. Gulya Károly tanszékvezető egyetemi tanár, a biológia tudomány doktora, a Szegedi Tudományegyetem Sejtbiológia és Molekuláris Medicina Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanáraként a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést kapta. Ennek apropóján kérdeztük oktatói-kutatói munkájáról, az elért sikereiről és a kitüntetésről.

2020. június 01.

Az egészséges és boldog élet kulcsa a jó alvás. Ez az Alvás Világnapja jelszava. De hogyan aludjuk magunkat egészségesre?

2020. május 28.

Alattomos a fogágybetegség – orvosi szakszóval –, a parodontitis. Nem könnyű ugyanis felfedezni, holott az egészségügyi probléma a fogak elvesztésével is végződhet, vagy súlyos betegségek kialakulásához vezethet. A Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar specialistáit kérdeztük a fogágybetegség kialakulásáról, megelőzésének és kezelésének módszereiről, illetve a következményeiről.

2020. május 28.

Azt már sokan sejteni véljük, hogy milyen hatásokkal járhat a közeljövőben az éghajlatváltozás, kezdve az átlaghőmérséklet emelkedésétől egészen a járványok gyakoriságának növekedéséig. A Covid-19 csak ízelítő lenne abból, ami ránk vár? Dr. Molnár Dávidot, a Szegedi Tudományegyetem geológusát kérdeztük jelenünk és jövőnk valós fenyegetéseiről.

2020. május 26.

Marton Ákos Barnabás és Vinkó Leó fiatal festőművészek, mindketten a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar rajz szakán végeztek. Évek óta alkotnak együtt, és dekorálnak: szórakozóhelyeken, fürdőben és épületek hatalmas tűzfalain csodálhatjuk meg monumentális munkáikat. Az alkotópárossal aktuális megbízásuk helyszínén beszélgettünk.

2020. május 25.

Gyógyszer helyett úgynevezett természetes antibiotikumokat favorizál a bulvármédia és az internetes egészségügyi portálok jelentős része, kihangsúlyozva, hogy a szintetikus anyagokkal szemben jóval egészségesebbek a növények. Ezzel szemben az igazság az, hogy szűkebb értelemben az antibiotikumok gomba-eredetű természetes anyagok, az antibiotikumnak kikiáltott növények pedig nem alkalmasak bakteriális fertőzések kezelésére.

2020. május 22.

A zene egyfajta egységélmény jelent, a zenélés pedig közösségteremtő erőt – állítják a májusban elmaradt koncertjük után már a következő fellépésre készülő Muzsikáló orvosok formáció tagjai. A Szegedi Tudományegyetem országosan egyedülálló keresztképzésének jóvoltából az Általános Orvostudomány Kar legtehetségesebb zenélő medikusai áthallgathatnak a Bartók Béla Művészeti Kar kurzusaira. Ennek a programnak is köszönhető, hogy a zenélő orvos hagyomány tovább él a szegedi egyetemen.

2020. május 21.

Új szintre emelkedett az agyi pacemakerterápia az SZTE Idegsebészeti Klinikán január 22-én elvégzett műtétnek köszönhetően. A világon ötödikként, Közép-Kelet-Európában pedig elsőként Szegeden ültették be azt a navigációs alapú mély agyi stimulációs implantátumot egy Parkinson-kóros beteg agyába, amely – az eddig elérhető hasonló rendszerektől eltérően – nemcsak stimulálni képes az agy megfelelő részeit, hanem az aktivitásokat regisztrálni is. A mindebből következő plusz információk jóvoltából új korszak kezdődött a terápia történetében.

2020. május 18.

Bármilyen meglepő, egy migrénes roham kialakulásában akár pár falat csokoládé is ludas lehet, de nem minden esetben és nem mindenkinél. Mint ahogy dr. Szok Délia, az SZTE SZAKK Neurológiai Klinika egyetemi docense elárulja, a migrént provokáló ételek és italok figyelembe vétele mellett nagyon fontos a szakemberrel történő konzultáció.

2020. május 15.

Az SZTE TTIK Bolyai Intézete Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszékének egyetemi tanára dr. Stachó László, a sokoldalú oktató munkásságát a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetéssel ismerték el.

2020. május 14.

Változóban van Magyarországon, de Európában is a patikák funkciója és a gyógyszerészek szerepe. Az orvos-patikus családból induló, a szegedi egyetemen gyógyszerész diplomát szerző, az itteni Kígyó Patika tulajdonosaként ismert, a Londonban évekig gyógyszerképviseleti céget vezető, Budapesten a Richter Nyrt. igazgatósági tagjaként dolgozó szakembert, dr. Zolnay Krisztát kértük tapasztalatai összegzésére.

2020. május 12.

Minden évben legalább négy világversenyen részt vesz dr. Rokszin Richárd, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztályának szakorvosa. Küzdőszelleme másokat is inspirálhat: soha nem szeretett futni, azonban nyolc évvel ezelőtt – megfogalmazása szerint – unatkozott, ezért felvette a futócipőt, majd pár év kemény edzés után eljutott a félmaraton és a maraton versenyekig, 2015 óta pedig az embert próbáló Ironman triatlonon a futás mellett úszással és kerékpárral győzi le a kilométereket. A versenyek jó részén jószolgálati vesetranszplantációs futó nagykövetként hívja fel a figyelmet a betegekre.

2020. május 11.

Megdöbbentő, hogy mennyire nem vesszük komolyan az infokommunikációs eszközök monitorjából és a LED-es égőkből kibocsátott nagy energiájú kék fény szemre gyakorolt káros hatásairól szóló figyelmeztetéseket. A magyar lakosság jelentős részét érintő problémára dr. Tóth-Molnár Edit, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Szemészeti Klinikájának igazgatója hívta fel a figyelmet.

2020. május 07.

A zene és a lélek kapcsolatának vizsgálata nem új keletű gondolat, a zeneterápia gyógyító hatásának alkalmazása a legmodernebb medicinás eszköztár részét képezi. Dr. Janka Zoltán, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Pszichiátriai Klinika professzor emeritusza – aki maga is nagy zenerajongó – azt mondja, még a stroke utáni rehabilitációban is segíthet a muzsika.

2020. május 06.

A fenntartható élelmiszerfogyasztás szívügye Dr. habil. Zsótér Brigittának, az SZTE Mérnök Kar Ökonómiai és Vidékfejlesztési Intézet egyetemi docensének. Fontosnak tartja, hogy a magyar családok asztalára hazai, helyi és szezonális alapanyagokból készült ételek kerüljenek, ezért is fogadta örömmel Prohászka Béla Venesz-díjas, olimpiai aranyérmes mesterszakács, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetsége alelnökének felkérését, hogy küldjön receptet a Délmagyarországot is kiadó Mediaworks szakácskönyvébe.

2020. május 05.

Van-e folytonosság a tudományban? Mi a szerepe a tudományos munkában a „mester – tanítvány” viszonynak, a kutatócsoportoknak és a „magányos farkasoknak”? Többek között ezekről a kérdésekről is beszélt dr. Fülöp Ferenc akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar professzora, az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság elnöke Tráser László mikrofonja előtt.

2020. május 05.

Néhány nappal ezelőtt debütált, s mára több százezer megtekintésnél tart Tandi Flora Szomorú vasárnap-feldolgozása, melyben Varga Judit igazságügyi miniszter kíséri az SZTE-n végzett énekesnőt hegedűn. A különleges produkció kapcsán beszélgettünk Tandi Florával.

2020. május 04.

Dr. Bella Zsolt, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinika osztályvezető adjunktusa első hallásra meglepő jelenségre hívja fel a figyelmet: hétvégenként a klinika ambulanciáit felkeresők közel fele teljesen indokolatlanul jelenik meg a rendelésen. Azt javasolja, hogy a felső légúti fertőzések kezdeti tüneteinek jelentkezésekor először a patikában kapható készítményeket használják a betegek, és ha azok pár nap múlva nem hatnak, akkor a háziorvoshoz forduljanak ellátásért. A klinika csak ez után következhet.

2020. április 28.

Grevletyi Tomi az ország legfiatalabb vesetranszplantáltja.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikája és a Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztálya, valamint az édesanya, Sipos Bernadett közös sikere Grevletyi Tomika gyógyulási története. A kisfiú két és fél éves korában kapott új vesét, ezért az ország legfiatalabb vesetranszplantáltja lett, majd a transzplantációt követő limfómából is kigyógyult. Amióta koraszülöttként a világra jött – az életéért küzd.

2020. április 27.

Az oktatásban és az oktatásszervezésben is a hallgatókkal való közvetlen kapcsolattartást tartja az egyik legfontosabb feladatnak Dr. Molnár Erika az SZTE TTIK Biológia Intézet Embertani Tanszékének adjunktusa, aki munkája elismeréseként március 15-én a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata díjat kapta meg. A rangos kitüntetés kapcsán kérdeztük az SZTE kutatóját.

2020. április 26.

Aranymosáshoz hasonlatos, ha a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő újságokat lapozgatjuk, mert a hírkövületek között ma is értékes szövegekre, fotókra bukkanhatunk. Az április 26-i „szellemi tulajdon világnapja” alkalmából 13+1 szépírói teljesítményt villantunk föl, mert novellát, tárcát, naplótöredéket… közöltek a szegedi egyetemi lapokban – anno.

2020. április 24.

Dr. Letoha Tamás kutatóorvosként gyógyíthatatlan betegségekre keresi az ellenszert. Cégével, a Pharmacoidea Kft.-vel Európa legnagyobb gyógyszerfejlesztési programjában vesz részt, ahol többek között Albert Osterhaus professzorral, a humán koronavírus izolálójával dolgoznak együtt. A Szegedi Tudományegyetem volt hallgatójával életpályáról, egyetemi évekről, és a koronavírussal kapcsolatos helyzetről is beszélgettünk.

2020. április 22.

Állandóan változó világunkban gyakran felmerül bennünk a kérdés, de talán ma, 2020. április 22-én, a Föld Napját ünnepelvén még inkább foglalkoztat: vajon merre tartunk? Hol leszünk néhány évtized múltán? Gyermekeink jövője kilátástalannak tűnhet, azonban vannak kutatók, akik egész életüket folyton változó Földünk megismerésének és jövőbeni kilátásaink megalapozásának szentelik. A világnap alkalmából Dr. Sümegi Pál professzorral, az SZTE TTIK Földtani és Őslénytani Tanszék vezetőjével beszélgettünk.

2020. április 21.

„Fotográfus, jogász, egyetemi tanársegéd, egyesületi elnök, szervező-rendező. Örökmozgó.” Ez a bemutatkozás szerepel Patyi Zsófia legutóbbi kiállításának brossúrájában. Az SZTE ÁJTK polgárának fotótárlata – mint az „SZTE Egyetemi Tavasz 2020” egyik rendezvénye – elmaradt a COVID19-járvány miatt. Patyi Zsófia és fényképei bemutatásával az SZTE mintegy csatlakozik a „Maradj otthon!” Fesztiválhoz.

2020. április 20.

A Magyar Tudományos Akadémia Fiatal Kutatók Akadémiája 2020. március 30-án 12 új tagot választott meg a 2020-2025-ös időszakra. Az SZTE TTIK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék Bioszervetlen Kémiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa, Dr. Dömötör Orsolya is tagságot kapott az elkövetkező 5 éves periódusra.

2020. április 17.

A legmagasabb tudományos elismeréssel, Széchenyi-díjjal ismerték el Prof. Dr. Iglói Ferenc munkáját, aki a Wigner Kutatóközpontban dolgozik kutatóként, és alma matere, a Szegedi Tudományegyetem oktatója. Szakterülete a statisztikus fizika, amelyet ma már a koronavírussal kapcsolatos járványterjedés prognosztizálásában is alkalmaznak. A díjjal kapcsolatban Iglói Ferenc azt mondta: kiváló tanítómesterek, kollégák, a későbbiekben pedig nagyszerű tanítványok voltak azok, akik ehhez a kitüntetéshez hozzásegítették. Úgy véli, a Széchenyi-díjjal az általa képviselt iskolát is elismerték.

2020. április 17.

Az Év Bölcsészet- és Társadalomtudományi Publikációja Díjat prof. dr. Csejtei Dezső filozófus, az SZTE BTK Filozófia Tanszékének professzora érdemelte ki. A díjról, és gazdag életpályájának meghatározó állomásairól kérdezte a professzort egykori hallgatója, Bencsik Orsolya.

2020. április 14.

A Szegedi Tudományegyetem büszkeségei közé tartozik a Szegedi Női Vízilabda Egyesület. A csapat az OB I bajnokságban bizonyít hétről-hétre. Az edzések és a mérkőzések mellett az egyetemi tanulmányok is kiemelten fontosak a játékosnak. A koronavírus helyzet miatt az uszoda zárva van, így otthon edzenek a csapattagok.

2020. április 09.

Irodalom és kultúra egyszerre volt jelen a JATE Klub színpadán 2019. október 16-án, csak nem a megszokott módon. A Kávészünet zenekar szólaltatta meg a klasszikus és kortárs költők műveit egy dinamikus koncerten. Popovics Györgyöt, a zenekar frontemberét kérdeztük karrierről, sikerről, kultúraterjesztésről.

2020. április 07.

Gyakran az egészséghez kapcsolják az alternatív életmódot. A vegetarianizmus előszobájának tekinthető-e a böjtölés? A húsvét előtti – 2020-ban február 26. és április 9. között esedékes – nagyböjt idején pro és kontra érveket gyűjtöttünk a vega életmódról.

2020. április 01.

2007. december 18-án, az ENSZ jelölte ki április 2-át az Autizmus Világnapjává azért, hogy felhívja a figyelmet erre az állapotra, amely tízmilliókat érint a Földön. Ferencziné Török Anikó, az SZTE fotográfus képzés volt hallgatója kisfiáról, Balázsról készített képein keresztül nyerhetünk betekintést egy autista gyermek zárt világába.

2020. március 31.

Számos kórusműve nyert díjat magyar és nemzetközi versenyeken,tavaly mutatták be Örkény István Tóték című drámája alapján komponált egyfelvonásos operáját. 2007-ben Erkel-díjat, 2009-ben KÓTA-díjat, 2013-ban Bartók-Pásztory Ditta-díjat kapott. 2020 március 15-én Magyar Érdemes Művész díjjal jutalmazták pályafutását. Dr. Tóth Péterrel a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar dékánhelyettesével beszélgettünk.

2020. március 27.

Dr. Katona Márta, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika Batthyány-Strattmann László-díjas professzora, az újszülött intenzív osztály – hivatalos nevén a Perinatális Intenzív Centrum (PIC) – egykori vezetője, gyermekkardiológus, több ezer újszülött és szívbeteg kisgyermek gyógyítója ebben az évben megkapta Szeged város díszpolgári címét.

1 [2] 3 

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01