SZTE magazin

2018

2018. november 26.

Hogyan segítik a hungarikumok és a gasztrorendezvények egy adott település turizmusát? – erre a kérdésre is választ ad Tóth Bettina kétszeres Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíjas PhD hallgató. A magyar fiatalok körében végzett kutatásából az is kiderül: a fiatalok 80 százaléka úgy gondolja, hogy a Magyarországhoz való kötődésükben szerepük van a hungarikumoknak.

2018. szeptember 11.

Az SZTE Általános Orvostudományi Kar új vezetése számos olyan új feladattal szembesül, amelyek megoldásához kitartó, együttes erőfeszítésre lesz szükség. Ezekről a feladatokról és a kar jövőbeli terveiről kérdezte Németh Gábor professzort, az SZTE ÁOK szak- és továbbképzési dékánhelyettesét Tráser László.

2018. szeptember 04.

A nemzeti hagyományok ápolása mellett a világ élvonalába tartozó kutatócsoportok, a gyakorlatorientált képzés is része a Szegedi Tudományegyetem portfóliójának. Az ország egyik legrangosabb felsőoktatási intézményének céljait szolgálja a megújult SZTE Szabadegyetem XXII. szemesztere is.

2018. augusztus 28.

A halláskárosodás népbetegség, a kor előrehaladtával egyre gyakrabban jelentkezik, ugyanakkor a veleszületett halláskárosodás a csecsemőket is érintheti. A rehabilitációs eszközök fejlődéséről, valamint a magyar fül-orr-gégész és audiológus szakorvosok számára szervezett szegedi kongresszusról Tráser László kérdezte a fizikus és audiológus Kiss József Gézát, az SZTE ÁOK Fül- Orr- Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika tudományos tanácsadóját.

2018. augusztus 24.

Az elmúlt 45 év alatt közel húszezer veleszületett szívrendellenességben, szívbillentyű problémában szenvedő gyermek műtétjét végezték el a világon. Míg a magyarországi betegek kezelését az egészségbiztosításból finanszírozzák, addig a határon túli gyermekek körében is észlelt elváltozások gyógyítását – többek között – a Szent-Györgyi Albert Rotary Club támogatja. A beteg gyermekek felkutatásáról és az SZTE klinikáin elvégzett kezelésükről a Rotary Club tagját, Farkas Andrást kérdezte Tráser László.

2018. augusztus 22.

Utunk manapság már olyan területekre is vezethet, ahol gyakoriak a vérzéses, lázzal járó megbetegedések, amelyek komoly szövődményeket is okozhatnak. A vírusos betegségek terjedéséhez milyen mértékben járul hozzá a turizmus és erre mennyire van felkészülve az orvostudomány? Dr. Bálint Gábor, a Szegedi Tudományegyetem Pro Facultate Medicinae elismerésben részesült professzora válaszol Tráser László kérdéseire.

2018. augusztus 02.

A Belgrádban megrendezett uszonyosúszó egyetemi világbajnokságon képviselték hazánkat a Szegedi Tudományegyetem hallgatói. Az SZTE-s csapat a 4X100 m-es váltóban ezüstérmet szerzett.

2018. július 25.

A Magyar Diabetes Társaság felméréséből kiderült, hogy 2001 és 2014 között 71%-kal nőtt a diabéteszes betegek száma. Dr. Várkonyi Tamás, az SZTE ÁOK Diabetológiai Munkacsoport tagja válaszolt a cukorbetegséggel kapcsolatos kérdésekre.

2018. július 25.

Mi az oka az Alzheimer-kórnak? Erre a kérdésre is válaszol Pávics László professzor. Az SZTE ÁOK Nukleáris Medicina Intézetét vezető egyetemi tanárt a ma még gyógyíthatatlan betegséggel kapcsolatos kutatásokról kérdeztük.

2018. február 08.

Az egyéves spanyolországi Erasmus ösztöndíjnak köszönhetően lettek az Erasmus Student Network mentorai a Prekajac testvérek. Az egypetéjű ikrek, Petra és Ella az SZTE-n tanuló spanyol hallgatóknak nyújt segítséget a mindennapokban.

2018. július 23.

A modern kor kihívásaira válaszolva olyan kibővült eszköztárral segíti a tudományos munkát az egyetemi könyvtár, mint az online tartalmak szolgáltatása, e-tananyagok archiválása, a nyílt hozzáférésű publikálás támogatása és a repozitóriumszolgáltatás, mindemellett megőrizte alapvető feladatát, vagyis az információgyűjtést és -szolgáltatást.

2018. július 19.

A nyelvtanulók írásbeli szövegeinek elektronikus feldolgozására fejlesztett eljárás, a mesterséges intelligencia orvosi feladatokban betöltött szerepének kutatása és az epilepszia elektromos ingerlésen alapuló gyógyítása kapcsán fejlesztett megoldás is innovációs díjban részesült 2018-ban a Szegedi Tudományegyetemen. Az SZTE Innovációs Díjjal minden évben olyan tudományos munkákat ismernek el, amelyek szellemi alkotásnak minősülnek és üzleti szempontból is hasznosíthatóak lehetnek.

2018. július 19.

Napjainkban a nemzetköziesítés a felsőoktatási fokozatváltás központi eleme. Ez az átfogó program a Szegedi Tudományegyetem kapcsolatrendszerének erősítésére és nemzetközi láthatóságának növelésére fókuszál. Mi történt ezen a területen az elmúlt négy évben? Az SZTE kapu a világra? – kérdeztük az SZTE négy rektorhelyettesét.

2018. július 18.

A Magyar Pszichológiai Társaság Társasági Emlékérmét vehette át Dr. Szabó Éva, habilitált egyetemi docense, az SZTE BTK Pszichológiai Intézet és a Szociál- és fejlődéslélektani Tanszék vezetője. Az elismerésről, a Társaság idei Országos Nagygyűléséről és az ehhez kapcsolódó szakmai tevékenységéről Durkó Ágnes kérdezte.

2018. július 17.

Ha a betegség káosz, akkor a testen belüli szabálytalan folyamatok rendezésének matematikai módszerei támogatják a gyógyítást. Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézet két matematikusa képes megszelídíteni a káoszt.

2018. július 12.

A „filléres áram” reményével kecsegtet a perovszkit anyagcsalád. Miért? Erre a kérdésre is válaszol Janáky Csaba, az SZTE adjunktusa, a tanítványának számító doktorjelölt, Samu Gergely és az amerikai partnereik együttműködése eredményeként az Amerikai Kémiai Társaság három szaklapjában 7 hónap alatt megjelent 4 cikkében.

2018. július 10.

Lassan fél évszázada, 1973 óta tanít a Szegedi Tudományegyetemen, számtalan kötet került ki a kezei alól a magyar- és a világirodalom különböző korszakairól, volt nagykövet és az MTA Irodalomtudományi Intézetének igazgatója, idén áprilisban pedig a Magyar Művészeti Akadémián tarthatta meg székfoglalóját. Szörényi Lászlóval, a Klasszika-filológia és Neolatin Tanszék professzorával tanítványa, Gellérfi Gergő beszélgetett.

2018. július 03.

„Nincs forradalom.” „Zökkenőmentes az őrségváltás.” Ez az üzenete annak, hogy 2018 eleje óta a Szegedi Tudományegyetem búcsúzó és leendő rektora is részt vesz a kabinet és a szenátus ülésein, vagy együtt jelenik meg például a tavaszi állásbörzén és a hasonló rendezvényeken, közösen tárgyal mondjuk a kínai delegációval. Így aztán természetes, hogy a két professzort, a rektori megbízatása utolsó heteit töltő Szabó Gábort és az SZTE kormányrúdja átvételére készülő Rovó Lászlót közös interjúra, a 2018. július 1-jei fordulattal kapcsolatban számvetésre és jövőbe nézésre kérte a Szegedi Egyetem Magazin.

2018. március 27.

A rövidpályás gyorskorcsolyázók váltójában országos rekorddal a negyedik helyen végzett a phjongcshangi téli olimpián a magyar női csapat. A váltó SZTE-s tagját, Kónya Zsófia pszichológia szakos hallgatót a mezőnyről és terveiről kérdeztük.

2018. február 12.

A legkisebbek manapság már okos eszközökkel a kezükben nőnek fel, ezért fontos, hogy a digitális olvasás módjait az őket nevelő netgenerácóval is megismertessük – vallja Magonyné dr. habil. Varga Emőke. A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Művészettel az Oktatásért Kutatócsoportjának vezetőjét az interaktív mesekönyvekkel kapcsolatos kutatásokról kérdeztük.

2018. január 26.

Vállalkozónak lenni egyetemistaként? Igen! Szekeres Bence a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar hallgatója és barátja, Vincze Balázs létrehozta Magyarország egyedülálló internetes apróhirdetés oldalát, a Telót.hu-t.

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01