SZTE magazin

2019

2019. december 12.

A Szépírók Társasága prof. dr. Szilágyi Zsófia irodalomtörténészt, az SZTE BTK Magyar Irodalmi Tanszékének vezetőjét kritikaírói tevékenységéért rangos díjjal tüntette ki. A friss Szépíró-díjas professzort többek között saját kritikusi attitűdjéről, a kritikus személyességének, ízlésének és felelősségének problémaköréről, a kritika XXI. századi funkciójáról, a tudomány és a szuverén én érzékeny viszonyáról, valamint a Szegedhez és annak bölcsészkarához fűződő, egyre intenzívebb kapcsolatáról egykori tanítványa, Bencsik Orsolya kérdezte.

2019. december 10.

Élt már Kínában, Németországban és idén Szegeden kezdett el tanítani Hongyu Chen operaénekes, az SZTE Bartók Béla Művészeti kar tanára, akit itteni tapasztalatairól is kérdeztünk.

2019. december 02.

Öt nyarat töltött Amerikában, gyermektáborokban Sovány Attila, az SZTE ÁJTK végzős jogász hallgatója. A tábori munka után mindig maradt ideje utazni is, így a nyári munka alatt megismert barátokkal bejárták már többek között New Yorkot, a Grand Canyont, tavaly pedig Mexikóba és a Karibi-térségbe is eljutottak.

2019. november 29.

A tudományos kutatások mellett az ismeretterjesztés, a kikapcsolódási lehetőségek biztosítása és a gyakorlati tapasztalatok átadása is kiemelt célja a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének. Az egyetem zöld szigete – a növényfajmegmentő projekt mellett – változatos rendezvényekkel és kertészkedős programsorozattal várja a látogatókat.

2019. november 29.

Dr. Janka Zoltán Batthyány-Strattmann László-díjas pszichiáter, az MTA doktora, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Pszichiátriai Klinikájának egyetemi tanára, professzor emeritus az Egyetem Napján Klebelsberg Kuno-díjban részesült.

2019. november 27.

Az egyetemi évek alatt befektetett munkát az SZTE busásan honorálja ösztöndíjakkal, a különböző verseny- és vállalati gyakorlat lehetőségekkel, illetve azzal, hogy a begyűjtött tapasztalatok révén a diplomás jól fizető munkát talál – véli Gyurkó Csilla (képünkön). Az SZTE Mérnöki Kar mechatronikai mérnök alapszakján diplomázó fiatal kétszer nyerte el az Új Nemzeti Kiválóság Program támogatását.

2019. november 26.

Már öt éve annak, hogy a Margaret Island névről nem a budapesti Margit-sziget jut eszünkbe elsőre – Lábas Viki, Füstös Bálint és Törőcsik Kristóf jóvoltából, akik 2014-ben alapították meg az azóta példátlan népszerűségre szert tett zenekart. Bár a Margaret Island alapvetően Budapesten él és mozog, Lábas Viki, az együttes énekese nekünk, szegedi egyetemistáknak az „iskolatársunk”, hiszen egykor a Szegedi Tudományegyetem néprajz szakának levelező tagozatos hallgatója volt.

2019. november 26.

Szabadon választható kurzusként 2017 tavasza óta minden szemeszterben felvehetik az SZTE hallgatói a Közösségi önkéntesség nevezetű tárgyat. Az egyetemi berkekben egyedülálló kurzus szemeszterzáró foglalkozásán jártunk.

2019. november 25.

Szeged és az egyetem 1980-as évekbeli hangulatát is fölidézi a Vera, Grecsó Krisztián legújabb regénye. A hosszabb és rövidebb próza, a versek, a színházi munkák és a film-forgatókönyvek, a dalok, de az újságcikkek világában is otthonosan mozgó írót, Grecsó Krisztiánt, az SZTE bölcsész öregdiákját a siker titkáról is kérdeztük Vera című regénye szegedi ősbemutatóján.

2019. november 22.

Túlsúlyos gyermekek életmódváltásának hatásait kutatják az SZTE Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Klinikán.

2019. november 20.

Az egészséges gyermekvállalást és az egészséges gyermekek megszületését célozza meg az az európai uniós támogatású projekt, amelynek szakmai vezetője dr. Nagy Nikoletta, az SZTE Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) Orvosi Genetikai Intézet adjunktusa.

2019. november 18.

Munkaidejükben egyetemistákat oktatnak, gyógyítanak, innovatív találmányok megálmodói vagy éppen a világűr rejtelmeit kutatják. Mire cserélik a fehér köpenyt munka után? Hogyan töltik szabadidejüket a Szegedi Tudományegyetem oktatói, kutatói, orvosai? Rovatunkban ezt a témát járjuk körül. Ezúttal Takával, azaz dr. Takajuki As Kurokavával, az SZTE rezidensével, traumatológus orvosával beszélgettünk, aki a közelmúltban az RTL Klub tehetségkutató műsorában, az X-Faktorban csillogtathatta meg énektudását.

2019. november 15.

Az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ klinikáin folyó magas szintű betegellátás színvonalát tovább emeli, a 21. századi elvárásoknak megfelelő, innovatív, forradalmian újszerű orvosszakmai lehetőséget biztosít a Szegedi Tudományegyetem több beruházása, fejlesztése és kutatási projektje.

2019. november 13.

A hazai felsőoktatás zászlóshajója, a Szegedi Tudományegyetem „kapitányi hídján” álló vezetőket sorra bemutatja a Szegedi Egyetem Magazin. Most az SZTE négy rektorhelyettese arról is vall, miként javíthatja tovább pozícióit a legfrissebb Quacquarelli Symonds ranglista szerint Magyarország legjobb egyeteme, a szegedi universitas.

2019. október 31.

Egy kiadós nevetés ellazítja az egész testet, az izmokat, a feszültség csökken – igazi stresszoldó fegyver. Hogy mindez hogyan hat az agyra és a lélekre, a SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ neurológusától és pszichiáterétől kérdeztük, akik egyetértettek abban, hogy a jókedv, a pozitív életszemlélet és a nevetés jótékony hatása egészségünk egyik kulcskérdése. És ez nem tréfadolog!

2019. október 29.

Schirm Anita, az SZTE BTK Magyar Nyelvészeti Tanszékének adjunktusa az Év Fiatal Oktatója Elismerő Oklevélben részesült a humán- és társadalomtudományok tudományterületen az SZTE 2019/2020-as tanévét megnyitó ünnepségen. A fiatal nyelvészt a szegedi bölcsészkarhoz kapcsolódó, de az alap- és középfokú oktatásban, akárcsak a nemzetközi tudományosságban is jelenlevő kutatásairól, tudományos és oktatói tevékenységéről kérdeztük.

2019. október 15.

Gyorsasági görkorcsolyázó Gardi Dominika. Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar hallgatójával beszélgetve megtudtuk: gyógypedagógusi tanulmányai mellett naponta kétszer edz, tagja a magyar válogatottnak és külföldre jár nemzetközi megmérettetésekre, ahol rendre fantasztikus eredményeket ér el.

2019. szeptember 30.

Dr. Piros Györgyit belgyógyász-kardiológust, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ osztályvezető főorvosát és testvérét, Piros Ildikót, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt páros interjúnkban a szívről kérdeztük. Arról a szívről, amit sokat emlegetünk, de alig ismerünk.

2019. szeptember 20.

Miért fájhat a derekunk, ha nincsen semmilyen kimutatható oka? Hogyan függhet össze a rekeszizom tréningezése a derékfájdalom megszűnésével? Ezekre a kérdésekre kaptunk választ az ÚNKP ösztöndíjas Finta Reginától.

2019. szeptember 18.

Glässer Norbert néprajzkutatót, vallásetnológust, kulturális antropológust a Szegedi Zsidó Hitközség Löw Lipót Emlékplakettel tüntette ki. A díjazottal a vajdasági gyökerekről, az orthodox zsidó vallási élethez, valamint a dualizmus korához és a két világháború közötti időszakhoz kötődő kutatásairól, illetve a közösségért végzett munka ethoszáról és örömeiről Bencsik Orsolya beszélgetett.

2019. szeptember 17.

Prof. Dr. Fried István az SZTE BTK oktatója, az Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék professor emeritusa az augusztus 20-án Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át, az indoklás szerint „több évtizedes irodalomtörténészi, illetve iskolateremtő egyetemi oktatói munkája, valamint a Duna-menti népek összefogásának erősítését és egymás kultúrájának jobb megismerését szolgáló összehasonlító irodalomtudományi kutatásai elismeréseként.” Fried Istvánnal tanítványa, Fritz Gergely PhD-hallgató beszélgetett.

2019. augusztus 27.

LOL, 1x, mind1 és a smile-k. Az idősebb nemzedék manapság nehezen tudja értelmezni a chat és az SMS fiatalok számára teljesen természetes nyelvezetét. De vajon tudjuk-e, hogy mit jelent az eps, a Chr vagy az ngs? A témáról az antikvitásban és a reneszánsz korban használt rövidítéseket kutató Lázár István irodalomtörténésszel, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar oktatójával beszélgettünk.

2019. augusztus 13.

Eddig mintegy 800 hallásjavító, vagy egyenesen a hallást lehetővé tevő implantátumot ültettek be sikeresen a szegedi egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján. Ezek a műszer beültetésen alapuló hallást lehetővé tevő parányi eszközök a világ mai produktumainak élvonalába tartoznak, beteg és orvosa örömére – állítja Kiss József Géza professzor, a klinika audiológiai részlegének vezetője, akit Tráser László kérdezett.

2019. augusztus 02.

Hogyan változik a lakosság véleménye egy sportesemény alatt? Milyen társadalmi hozadéka van egy nemzetközi sporteseménynek? Polcsik Balázs, az SZTE JGYPK Új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíjasa többek között ezeket a kérdéseket járta körül nyertes pályázatában. A fiatal kutatót tapasztalatairól és eredményeiről kérdeztük.

2019. július 15.

Hogy néz ki egy öko- és innovatív börtön, mi a célja? – ezt a témát járta körül OTDK dolgozatában Balaton Anna, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar végzett hallgatója. Országos szinten első díjjal elismert munkájában egy magyarországi zöld börtön tervét dolgozta ki.

2019. július 10.

A digitális bennszülöttek generációjának az infokommunikációs (IKT) eszközök használata manapság már elengedhetetlen. De mégis, hogyan befolyásolja a fiatalok iskolai teljesítményét és eredményeit az, hogy folyamatosan valamilyen digitális eszközzel vannak elfoglalva? Elősegíti-e a tanulást, vagy inkább visszaveti a tanulmányi eredményeket? A témában Vincze Anikót, az SZTE BTK Szociológia Tanszékének egyetemi tanársegédjét kérdeztük.

2019. július 01.

Első helyezést ért az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Chen Xi, az SZTE hallgatója. A kínai hallgató már öt éve tanul a szegedi egyetemen, az alapszakos tanulmányai során szerzett élményei hatására már mesterszakos a Gazdaságtudományi Karon. A tehetséges fiatalt az egyetemisták pénzügyi szokásait vizsgáló kutatásról és az OTDK-s élményekről kérdeztük.

2019. június 04.

Védőnőből egészségfejlesztés- és könyvtárpedagógia-tanár lett, jelenleg pedig egészségfejlesztőként dolgozik. Dinnyés Katalin, a JGYPK ÚNKP-ösztöndíjas hallgatójának életében mindig fontos szerepet töltött be az egészség, így nem csoda, hogy következő lépésként a doktori képzést tűzte ki célul, ahol az iskolai egészségfejlesztéssel szeretne foglalkozni.

2019. június 03.

Czékus Ábel az SZTE GTK-n szerezte alapszakos diplomáját, azóta pedig már a közgazdasági doktori iskolát is elvégezte. A tehetség elnyerte az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíjat kutatási témájával, melyben az uniós tagállamok társasági adóztatásának azon folyamatait tárja fel, amelyek esetlegesen veszélyeztetik a belső piac integritását.

2019. május 21.

A Metanoia Artopédia Színház – amely 1990-ben alakult az akkori szegedi JATE Stúdiószínház tagjaiból, és máig szoros kapcsolatot ápol a Szegedi Tudományegyetemmel – előadásaihoz készített mechanikus tárgyinstallációinak és meditációs objektumainak gyűjteménye meghívást kapott a párizsi Magyar Intézet Hommage à Bauhaus 100 című kiállításra. A Szegedért emlékéremmel kitüntetett Perovics Zoltán útja az Aud.Max-tól a 92, Rue Bonaparte Paris-ig.

2019. március 05.

Hart Gábor, a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar művész-gitár tanári szakos hallgatója már 12 éve gitározik. A fiatal tehetség a Virtuózok tehetségkutató műsorban a döntőig menetelt, idén pedig az EuroStrings gitárfesztiválon képviseli Magyarországot. A virtuózt fellépéseiről és terveiről kérdeztük.

2019. január 09.

Mi a szegedi egyetem küldetése? A 2000-ben született 12 karú szegedi universitas kari vezetőinek válaszai az SZTE honlapján a Pillanatfölvétel a dékánoktól interjúsorozatban olvashatóak. Ezekre épül a Szegedi Egyetem Magazin alábbi összeállítása, amely az SZTE 12 karának hasonlóságait, az összetartó és előre vivő erőket villantja föl.

2019. január 07.

Cápákat jelölt meg, többek közt a hormonszintjüket mérte, és videós csapdákkal figyelte meg őket Mucsi Dávid. A Szegedi Tudományegyetem végzett biológusa egy hónapig kutatott a dél-afrikai Hermanusban.

2019. január 03.

Az egyetemi drámaíró pályázat első helyezettje, Kormányos Ákos, a pszichológia mellett esett szerelembe a drámaírással. Műveiben azokkal a témákkal foglalkozik, amelyek az átlagember mindennapjait is érintik, mostanában pedig a szexualitásról és a test felfogásáról ír leginkább. Az SZTE tehetséges hallgatójával alkotói tevékenységéről beszélgettünk.

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01