Könnyen emészthető, szemléletes és részletgazdag animációkkal teletűzdelt a Coursera mRNS-kurzusa – jellemezte a másodéves SZTE hallgató, Viczián Dániel az online platformon elérhető kurzust. A 2024. november 7-8-i nemzetközi mRNS-konferencia előtt arra buzdítottunk hallgatókat, hogy végezzék el a kurzust, majd mondják el a véleményüket róla.
A Szegedi Tudományegyetemen 2024. november 7-8-i Novo Nordisk mRNS-konferencia előtt utánanéztünk, honnan tudnánk rövid idő alatt tájékozódni az mRNS-technológia alapjairól. A Coursera platform „mRNAs as Medicines” című ingyenes, pár órás angol nyelvű kurzusát találtuk a legjobb kezdő tananyagnak. A kurzusról megkérdeztük Karikó Katalint is: ismeretterjesztési célra ő is ezt ajánlotta.
Ezután nemcsak elvégeztük, de SZTE-hallgatókat, PhD-hallgatókat is megkértünk rá: ajánlják, mondják el, mi újat tanultak belőle. A véleményekből az derült ki, hogy a kurzus egyáltalán nem időrabló, ahaélményt nyújt annak, aki addig csak hírmorzsákból hallott az mRNS-alapú gyógyászati eljárásokról. A másodéves, kémia alapszakos Viczián Dániel is elvégezte a kurzust. A fiatalemberről korábban többször is írtunk: ő az, aki Magyarországról egyetlen hallgatóként részt vehetett tavaly a stockholmi Nobel-díj átadó ceremónián, illetve az ismeretterjesztésre fókuszáló ottani Nobel-héten saját tudományterületéről tartott prezentációt a Stockholm International Youth Science Seminar előadójaként.
Viczián Dániel Karikó Katalinnal is találkozott Stockholmban. Fotó: Sahin-Tóth István
– A kurzust felettébb hasznosnak találtam. Szerintem jól határolja körül, hogy mit érdemes tudni, illetve tanulni az mRNS-alapú terápiákról egy 7-8 órás időkereten belül – beszélt a világ legnagyobb online oktatási platformján, a Courserán elvégezhető kurzusról Viczián Dániel. Úgy véli, ebből az érdeklődők választ kaphatnak azokra a kérdésekre, amelyek sokakat foglalkoztathatnak: hogyan működik, mely előnyökkel és hátrányokkal rendelkezik, valamint milyen betegségeket gyógyíthat az mRNS-technológia.
Miért ajánlaná másoknak is az „mRNAs as Medicines” című képzést? – kérdeztük a vegyészhallgatótól. Azt tapasztalta, hogy a kurzus könnyen emészthető, a magyarázatok szemléletesek és igen részletes animációk segítik a megértést. Így foglalta össze, hogy miket tartott a legérdekesebbnek:
– A tananyag első része átfogó képet alakít ki a fehérjék bioszintéziséről, miközben jelentős kémiai vagy biológiai előismeret nélkül sem veszítjük el a fonalat. Különösen érzékletesnek találtam azokat a kitekintéseket, amelyek a folyamatok megdöbbentő méretét és mennyiségét igyekeznek megfoghatóvá tenni, illetve az elektronmikroszkópos képeket, amelyek rendkívül apró részleteket örökítenek meg. A második modul bevezetést ad az mRNS-alapú terápiás szerek működésébe. Megtudhattam például, hogy az mRNS molekulák számos hátrányát (például instabilitását, sejtekbe jutásának akadályait) hogyan orvosolják az emberi sejtmembránt sok szempontból mintázó lipid nanorészecskék, amelyek nem csupán megvédik az mRNS-t, de például a terápia szelektivitását is képesek növelni. A harmadik modul tárgyalja az mRNS-ben rejlő terápiás lehetőségek igen széles skáláját. Segített bennem elválasztani a technológiát a vírusfertőzés megelőzését célzó védőoltásoktól, és megmutatta, hogy ezen kívül milyen hihetetlenül változatos területeket forradalmasíthat a közeljövőben. Az mRNS-en alapuló terápia – többek között – felveheti a küzdelmet már kialakult rákos daganatokkal szemben, valamint pótolhat fehérjéket, amelyeket genetikai betegség miatt a szervezet hibásan vagy akár egyáltalán nem termel.
Viczián Dániel azért is szívesen hallgatta meg az online kurzust, mert egy olyan technológiáról kaphatott több információt, amely alapjaiban változtathat meg számos terápiát és már ma mindannyiunk életére hatással van.
– Ennek segítségével további innovációkról is könnyebben tájékozódhatok majd. A terület nekem szakmai szempontból is érdekes, hiszen a vegyészeket foglalkoztató egyik legnagyobb iparág, a gyógyszeripar egy meghatározó technológiájáról tanulhattam – összegzett. Viczián Dániel azt mondta, szeretne részt venni a szegedi mRNS-konferencián, mert bár a rendezvény a szakterületétől távol áll, ez által is szélesítheti tudományos látókörét.
Vida-Szűcs Imre
Archív fotó: Sahin-Tóth István
Az „mRNA Conference Szeged” programról írtuk:
Miért támogatja a Novo Nordisk a szegedi mRNS-konferenciát?
„A barátaim velem vannak” – megnyílt Sahin-Tóth István fotókiállítása Karikó Katalin díjairól
Karikó Katalin inspiráló tanácsokat ad az SZTE Innovációs Napján
A real eye-opener: Coursera’s free course on mRNA
Érdemes elvégezni, ahaélményt nyújt a Coursera mRNS-ről szóló ingyenes kurzusa
Groundbreaking mRNA research at the University of Szeged: New research center to drive future mRNA innovations
Úttörő mRNS-kutatások a Szegedi Tudományegyetemen – Új kutatóközpont épül a jövő mRNS-innovációinak
New advances in mRNA research spark hope – one year after Katalin Karikó’s Nobel Prize win
Felpörgött, új reményeket kelt az mRNS-kutatás – Egy évvel Karikó Katalinék Nobel-díja után
Just One Month to Go: Top-Tier Summit of the Scientific Scene Featuring Katalin Karikó at the University of Szeged
Pontosan egy hónap múlva kezdődik a hazai tudományos élet csúcseseménye, a Karikó Katalin nevével fémjelzett mRNS konferencia az SZTE-n
Ordinary days in the extraordinary life of a Nobel laureate: Katalin Karikó talks about a park bench in Philadelphia and mRNA researchers
Egy Nobel-díjas hétköznapjai – Karikó Katalin egy philadelphiai parki padról és az mRNS kutatóiról
University of Szeged to host two-day conference on the ‘Swiss Army knife’ of medical science
Az orvostudományi fejlesztések svájci bicskájáról rendeznek kétnapos konferenciát az SZTE-n
Top Researchers from Around the World will Present at the November 2024 mRNA Conference at the University of Szeged
A világ vezető mRNS kutatói tartanak előadást a Szegedi Tudományegyetemen a 2024. novemberi nemzetközi konferencián