Szeged - Rovó László lendületváltást tűzött ki célul egy évvel ezelőtt, amikor megválasztották a Szegedi Tudományegyetem rektorának. Úgy tűnik, vállalásai sorra valósulnak meg: számos egészségügyet érintő fejlesztés indult meg ebben az évben, és jelentős nemzetközi kutatásokban is részt vesz az egyetem.
Egy évvel ezelőtt mutatták be a Szegedi Tudományegyetem új vezetését, Rovó László professzor lett az intézmény rektora, aki akkor úgy fogalmazott, eddig sikeresen pályázott az egyetem, de ezt fokozni kell, és szükséges a hallgatók létszámának jelentős növelése. Az évfordulón beszélgettünk a rektorral, arról, hogy látja az elmúlt évet és ennek tükrében az egyetem jövőjét.
Váltásra volt szükség
– Másfél évvel ezelőtt, amikor felmerült annak a lehetősége, hogy a szegedi egyetem rektora legyek, akkor még csak sejtettem, milyen nagy feladattal kell szembenézzek. Ám hogy mekkora ez, azzal mostanra szembesültem, már átlátom az egyetem rendkívül összetett struktúráját – kezdte a beszélgetést Rovó László. Elmondta, hosszú évek óta tartó stagnálás után, illetve a 28 ezer főről 21 ezerre csökkent hallgatói létszám mellett mindenképpen lendületváltásra volt szükség. Az első egy évben rektorhelyetteseivel és a kancellári vezetéssel közösen optimalizálták a forrásokat és újraszervezték kapcsolatrendszerüket.
Erősödtek a nemzetközi kapcsolatok
– Az eddigi nemzetközi kapcsolatokat tovább kellett fokozni, úgy tűnik, ez sikerült, komoly nemzetközi projekteknek lett zászlóshajója az egyetem. Gondolok itt a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központra, és örömmel jelentem be, hogy a múlt héten egyetemünket is beválasztotta az Európai Bizottság azon felsőoktatási intézmények közé, amelyek megalakítják az első 17 „európai egyetemi" szövetséget – részletezte.
A hallgatói létszám esését is sikerült megállítaniuk. – Az is nyilvánvalóvá vált, ezek az erőfeszítések egyedül nem megvalósíthatóak. Ha a kormányzati támogatásokat más hazai nagy tudományegyetemek szintjére tudnánk emelni a város vezetésével karöltve, az olyan lökést adhatna, ami intézményünket visszahozhatja a világ vezető tudományegyetemei közé, ahol korábban álltunk – emelte ki Rovó. Erre az elmúlt egy év eredményei alapján meg is van az esélye az universitasnak. Ha az egészségügyi vonalat nézzük, hamarosan világszínvonalú hibrid műtőt és hozzá kapcsolódó orvosi, beteg- és nővérszobákat alakítanak ki a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban. Az idegsebészeti beavatkozások elvégzését szolgáló műtőkomplexumba pedig Magyarország első ilyen típusú robotkarral működő berendezése kerül. Június elején elkezdődött a fül-orr-gégészeti klinika új épületszárnyának építése, hamarosan megújul a klinikai központ radiológiai eszközparkja, a gyermekklinikán baleseti sürgősségi osztályt hoznak létre, és új helyre kerülnek az onkoterápiás kezelések is.
– Az oktatás és a kutatás területén számos rangsor bizonyítja, hogy jó úton haladunk, ezért szélesítjük nemzetközi kapcsolatainkat, most nyitottunk Kína felé, továbbá vezető amerikai és európai egyetemekkel van szerződésünk a transzmutációs program kapcsán, amit az ELI-vel karöltve valósítunk meg – hangsúlyozta.
Szeged egyik legnagyobb értéke az egyetem
Vannak azonban olyan dolgok, amelyekkel nem elégedett. – A nagy ívű innovációs terveink a Science Parkra ráépülő K+F-es rendszer kiépítésére a nagybefektetők visszalépése miatt meghiúsult. Voltak, akik nem minket választottak, ennek okai elsősorban rajtunk kívül állnak, mi mindent megtettünk. Ebben az irányban igen komoly lépéseket kell tennünk, vagyis a régió–város–kormányzati hármas együttműködésnek javulnia kell – magyarázta. Példaként Kecskemétet és Debrecent említette, ahol a városvezetés és az egyetem között komoly, naprakész együttműködés van.
Véleménye szerint Szeged egyik legnagyobb értéke és egyben lehetősége az egyetem. A nemzetközileg jegyzett tudományos, oktató és gyógyító tevékenysége mellett a megyeszékhelyen 21 ezer hallgató költi a pénzét, nagy részük fizeti az albérletet, itt eszik, vásárol, ettől is jobbak a város gazdasági mutatói. Egy néhány évvel ezelőtti tanulmány szerint a külföldi hallgatók fejenként 1,2 városi munkahelyet teremtenek, létszámuk és arányuk pedig évről évre nő Szegeden.
– Ezért lenne fontos, hogy saját városunk támogasson minket. Az egyetem a jelenlegi helyzetben is bizonyította, hogy az oktatás, a kutatás és a gyógyítás területén egyaránt kiváló. Ezt megfelelő gazdasági támogatással még magasabb szintre tudnánk emelni, ami a várost és a régiót is tovább tudná vinni – vélekedett a város legnagyobb munkáltatójának vezetője.
Link: delmagyar.hu