Tizenkét izgalmas est, kivételes előadók, aktuális témák. Ezt kínálja az idén 10. születésnapját ünneplő Mentorháló előadás-sorozat a 2025-ös tavaszi programjában. A jubileumi évadban többek között olyan közismert és szakterületükön kitűnő szakemberekkel találkozhatunk az IH Rendezvényközpontban, mint Nyáry Krisztián, Szinetár Miklós, vagy az SZTE professzorai, Dr. Forgács Tamás nyelvész és Dr. Kálmán János pszichiáter.
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karának szervezeti egységeként működő Mentorháló az elmúlt 10 év alatt a dél-alföldi régió meghatározó, magas színvonalú programokat kínáló előadás-sorozatává vált. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy az első 10 év 167 előadásán és beszélgetésén több mint 68 ezer néző vett részt. A 2025-ös tavaszi évad ugyancsak sokrétű és izgalmas témákkal várja az érdeklődőket, melyek garantálják a Mentorháló-estek tanulást, élményt és szórakozást hozó felejthetetlen hangulatát. Mint Porkoláb Mihály főszervező részletezte, az évad 12 előadása során lesznek visszatérő és új előadók is.
Tizenkét előadás várja az érdeklődőket a Mentorháló tavaszi évadában. Fotó: Vass Gergő
Tizenkét izgalmas est – tizenkét kivételes előadó
Január 13-án, hétfőn rögtön egy nagy visszatérővel indul a programsorozat: Nyáry Krisztián, író, irodalomtörténész immáron hetedik alkalommal lép a Mentorháló színpadára. Ezúttal a tavaszi évad irodalomtörténeti, kultúrtörténeti csemegéjét hozza el az érdeklődőknek, új, azonos című könyve alapján, „Itt kávéztak ők” címmel. Az előadás az irodalom és a kávéházak különleges kapcsolatát mutatja be, feltárva, hogyan váltak ezek a helyek az írók, költők és művészek alkotói életének központjaivá.
A programsorozat második előadása január 20-án érkezik az IH Rendezvényközpont Boncz Géza termébe. Prof. Dr. Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora és a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke a pénzpolitika sokaknak ijesztően bonyolult világába ad betekintést hallgatóságának „Mennyit ér a pénzünk? – az inflációról közérthetően” című előadásában.
A Mentorháló keretében harmadik éve szerveznek a Felelős Szülők Iskolájával közösen előadásokat, s ez a hagyomány a tavaszi évadban is folytatódik. Február 11-én Tibenszky Moni Lisa life és business coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője beszélget az ország egyik legnépszerűbb influenszer orvosával, Dr. Mangó Gabriella, Richter Aranyanyu díjas háziorvos és természetgyógyásszal. „A gyógyítás útjai” című előadás során azonos című könyvéhez hasonlóan arról beszélgetnek a szakemberek, hogyan lehet megteremteni az egyensúlyt a hagyományos orvoslás és a természetgyógyászat megközelítései között.
Március 10-én este egy valódi legenda lesz a Mentorháló vendége: Szinetár Miklós Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas filmrendező, érdemes és kiváló művész érkezik Szegedre. A művész páratlanul gazdag életútjáról Barnák Lászlóval, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatójával beszélget majd.
Március 18-án szintén egy visszatérő előadót köszönthet a színpadon az érdeklődő közönség: Al Ghaoui Hesna, Prima Primissima díjas újságíró, haditudósító „Krízisből erő” című estjén olyan nehéz élethelyzetekből adódó kérdésekre keresi a választ, mint lehet-e egy traumából építkezni, hogyan lehet egy nehézségből erőt kovácsolni? Inspiráló történeteiben olyan embereket mutat be, akik sorsával még háborús riporterként ismerkedett meg, akik képesek voltak a legnagyobb krízisekből is kilábalni és új perspektívába helyezni az életüket.
A Mentorháló törzsközönsége már ismerősként üdvözölheti a színpadon Dr. Boldizsár Ildikót, Magyarország első számú mesekutatóját, aki eddig hét alkalommal tartott teltházas estét az eseménysorozat vendégeként. Március 24-én a meseterapeuta egy csodás utazásra invitálja a résztvevőket, akiket elrepít az indonéz, arab és perzsa mesék világába, a Selyemút karavánszerájaiba, vagy épp a Kaukázus egy-egy rejtett völgyébe.
Változatos előadások januártól júniusig. Fotó: Vass Gergő
Április 4-én Dr. Pallai Katalin etika- és szervezeti integritás szakértő segítségével elgondolkodtató és napjainkban igen aktuális témát boncolgathatunk. A trénerrel ugyanis, aki 16 országban szerzett tapasztalatot fejlesztési tanácsadóként, coachként és mediátorként, arra kereshetjük a választ, vajon megéri-e etikusnak lenni a mai világban?
A következő est során hasonlóan izgalmas vizekre evezhetünk, méghozzá Prof. Dr. Gyarmathy Éva, Prima díjas klinikai szakpszichológus segítségével. Április 15-én a szakember „Itt a mesterséges intelligencia – mi lesz veled, iskola?” című előadásában azt vizsgálja, hogyan érinti a mesterséges intelligencia fejlődése a magyar oktatási rendszert. Előadásában azt a kérdéskört boncolgatja, miként alkalmazkodhat az iskolarendszer az MI által hozott változásokhoz, és hogyan használhatja ki annak lehetőségeit.
Május 6-án Dr. Forgács Tamás, az SZTE BTK Magyar Nyelvészeti Tanszékének professzora előadásában immáron második alkalommal bizonyítja be a programsorozat keretein belül, hogy a nyelvészet lehet igazán érdekes és szórakoztató is. A szólások és közmondások kutatója ezen az esten az állatokhoz kapcsolódó frázisokról szól, a „felfuvalkodott békától a szomszéd tehenéig”.
Május 19-én szintén a Szegedi Tudományegyetem professzora lép a Mentorháló színpadára. Ez alkalommal Prof. Dr. Kálmán János pszichiáter, az SZTE SZAKK Pszichiátriai Klinikájának intézetvezető egyetemi tanára, az MTA doktora, a Magyar Demencia Társaság elnöke ad mélyebb betekintést a demencia és az Alzheimer-kór hátterébe. Az előadás során azokra a kérdésekre kaphatunk választ, hogy a betegek és családjaik számára mely módszerek nyújthatják a leghatékonyabb segítséget, illetve mit tehetünk azért, hogy agyunk fitt maradjon.
A 2025-ös tavaszi évad egyik kiemelt előadójaként a Mentorháló vendége lesz Küllői Péter üzletember, filantróp, a Bátor Tábor alapítója. Küllői Péter 30 éves korában tett elhatározása alapján 40 évesen abbahagyta topmenedzseri pályafutását. Hazaköltözött Londonból Magyarországra, ahol a rászorulók, főleg a hátrányos helyzetű és beteg gyermekek megsegítését tűzte ki céljául. Május 27-én kivételesen gazdag pályafutásának sikereiről, életfilozófiájáról hallhatunk előadást.
Az évad utolsó vendégeként június 10-én Hegedűs D. Géza, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész mesél a hallgatóságnak 150 színpadi szerepet, 70 filmet és 40 színpadi rendezést jegyző pályafutásáról. A művészlegenda szerénységére, hitelességére és hivatása iránti szeretetére utal az est címe is: „Az legyél, akinek látszol, és annak látszódj, aki vagy”. A Presser Gábor és Adamis Anna szerzeményéből származó idézet különösen találó, hiszen Hegedűs D. Géza maga is előadta már ezt a dalt.
Porkoláb Mihály, főszervező ismertette az évad programját. Fotó: Vass Gergő
Tanulás, élmény és szórakozás
A Mentorháló 10. jubileumi évada is méltán tükrözi a programsorozat alapvető értékeit és célkitűzéseit. A tanulás, élmény és szórakozás hármasára épülő estek továbbra is inspirációt, tudást és maradandó emlékeket kínálnak a közönség számára.
Fülöp Tímea
Borítóképen: Porkoláb Mihály, Mentorháló előadás-sorozat főszervezője. Fotó: Vass Gergő