Bezár

SZTEhírek

KJA-Number-6962

Nobel-díjasokkal találkoztak az SZTE gyakorlóiskolájának tanulói

Nobel-díjasokkal találkoztak az SZTE gyakorlóiskolájának tanulói

2025. április 10.
3 perc

A Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXIV. találkozója alkalmából az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola SzeReTeD laboratóriumában is sor került gyakorlatokra. A hétfői spektrofotometriai laborgyakorlaton vettünk részt.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az idei Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozóján Dan Shechtman izraeli kémikus, Joachim Frank német-amerikai biofizikus és Tim Hunt brit biokémikus – mindhárom Nobel-díjas –, valamint David Weinberg amerikai gasztroenterológus és Dennis Lo honkongi molekuláris biológus volt a vendég. A tudósok a rendezvénysorozat több eseményén részt vettek, és előadásokat is tartottak a tehetséges Szent-Györgyi Diákoknak.

A programsorozatban részt vett a Szegedi Tudományegyetem gyakorlóiskolája is. Több turnusban spektrofotometria laborgyakorlaton vehettek részt az ország minden részéről érkező diákok a Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola Szegedi Regionális Természettudományos Diáklaboratóriumában (SzeReTeD – ahol a tudományt megszereted). A gyakorlathoz az elméleti bevezetőt Csigér István, a Nemzeti Tudósképző Akadémia oktatója, a labor biológia vezetőtanára, a gyakorlatot pedig Kerényi Zoltán, a gödöllői Premontrei Iskolaközpont biológiatanára tartotta.

Csigér István kezdésként a spektrofotometria összetett szó jelentését beszélte meg a diákokkal: a spektro színképet (fényhullámok), a foto fényt, a metria mérést jelent. Bizonyos anyagok oldatai vagy színtelenek, vagy színesek; a szín pedig attól is függ, mit oldunk fel miben, sőt, más-más koncentráció más-más színárnyalatot eredményez. – Különböző anyagok oldatai különbözőképpen eresztik át, illetve nyelik el a fényt, ez következtetésekre és tudományos vizsgálatokra ad lehetőséget – mondta Csigér István.

Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXIV. találkozója
Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXIV. találkozója. Galéria: Kovács-Jerney Ádám

A fényabszorpció, azaz fényelnyelő képesség alapján meg lehet állapítani bizonyos anyagok jelenlétét egy oldatban, ez a vizsgálat kvalitatív, azaz minőségi elemzés. Ha pedig ismerjük, milyen anyagot tartalmaz egy oldat, akkor meg tudjuk állapítani, hogy az oldott anyag milyen koncentrációban van benne; ez a kvantitatív, azaz mennyiségi elemzés. E mérések alapjául a Bouguer-Lambert-Beer törvény szolgál – Csigér István felhívta a figyelmet arra, hogy a törvény nevének három alkotóeleme különböző kombinációkban szokott előfordulni, általában nem szerepel benne egyszerre mind a három tudós neve. A törvény szerint a különböző vastagságú rétegeken áthaladó fény más-más intenzitással érkezik meg egy felületre, vagyis a fény anyagban megtett útjának hosszától és a koncentrációtól is függ az elnyelt fény mértéke. Minél töményebb egy oldat, annál kisebb lesz a rajta átjutott fény intenzitása.

A diákok a gyakorlat során feladatlapot töltöttek ki Kerényi Zoltán segítségével; az elméleti kérdésekre adott válaszaik mellett a méréseik eredményeit is feljegyezték. A feladatlap kitöltésekor többek között gondolkodtak a fotoszintézisről, valamint megállapították, hogy a látáshoz, a retina működéséhez szükséges fényérzékeny anyag a rodopszin.

A gyakorlat során a diákok kalibrációs oldatsorozatot (hígítási sort) készítettek a patikákban is vény nélkül kapható réz-klorofillinből (ami egy táplálék-kiegészítő).

A méréshez Vernier SpectroVis Plus spectrofotométert használtak; belehelyezték a készülékbe az oldatot tartalmazó üvegedényeket, majd az USB-vel laptopra csatlakoztatott eszköz segítségével egy szoftver elvégezte a számításokat. A kalibrálást követően a diákoknak egy ismeretlen oldat koncentrációját kellett meghatározniuk az előző mérések segítségével.

A Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány, az Academia Eurpoaea Budapest Hub és a Magyar Tudományos Akadémia közös programja három napon keresztül, április 6-8-ig tartott.

Balog Helga
Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek

Készítő