A Szegedi Tudományegyetem idén is kitelepül az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításra, melyet 2025. január 9-11. között rendeznek meg a Hungexpo (1101 Budapest, Albertirsai út 10.) „A” és „D” pavilonjában.
A Szegedi Tudományegyetem újabb mérföldkőhöz érkezett: a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai és Ortopédiai Klinikáján egy új, precíziós robotsebészeti rendszert teszteltek, amely a térdprotézis-műtétek pontosságát és biztonságát forradalmasíthatja. Az innovatív technológia nemcsak a betegellátást, hanem a sebészképzést is új alapokra helyezheti, erősítve az egyetem nemzetközi hírnevét. Az innovatív eljárásról Dr. Varga Endre traumatológussal, a Szegedi Tudományegyetem professzorával beszélgettünk.
A szegedi mRNS konferencián általános figyelmet keltett Dr. Kiss Tamás genetikus előadása, amelyben a kis szabályozó RNS-ek sokáig rejtett szerepéről beszélt. Legújabb kutatási témája szerint a számos tumortípusért felelős Epstein-Barr-vírus saját snoRNS-e képes irányítani a humán gazdasejt riboszomális RNS-ének helyspecifikus kémiai módosítását, hogy átvegye a fehérjeszintézis feletti kontrolt a fertőzött sejtekben. Honnan tesz szert egy vírus a magasabb rendű szervezetekre jellemző kis RNS-re? Mi a szerepük a sejtben ezeknek a látszólag funkciótlan génszakaszokból kialakuló kis RNS-eknek? Hogyan tudta meg Kiss Tamás, hogy amit egy kísérletben RNS-törmeléknek nézett 10 évvel a mikro RNS felfedezése előtt, az az idén Nobel-díjjal jutalmazott kis RNS volt? Milyen tanácsot adott egykori SZBK-beli kollegájának, Karikó Katalinnak, aki ekkor már későbbi Nobel-díjas felfedezése küszöbén állt? Interjúnk Kiss Tamással a genetikai alapfogalmak átismétlését igényli, de az RNS, az élet első sztorija megéri ezt a figyelmet.