December 18-án 19 órakor ismét nagyszabású hangversenyt ad az egyetem szimfonikus zenekara, az Universitas Szimfonikus Zenekar. A Szent-Györgyi Albert Agórában rendezett koncerten fellép a GFE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium növendékeiből álló zenekar is.
A két együttes műsorán Bruch – Kettősverseny I-II. tétel, Mozart: D-dúr hegedűverseny Op. 218. és Muszorgszkij: Egy éj a kopár hegyen szerepel.
A Bruch-darabban klarinéton Késics Dalma, brácsán pedig Benkő Katalin játssza a szóló részeket, míg a Mozart-műben Liptai Enikő hegedűn működik közre. A Kettősversenyt és az Egy éj a kopár hegyen című hangversenyfantáziáját az Universitas Szimfonikus Zenekar előadásában hallhatja a közönség, a Mozart D-dúr hegedűversenyt pedig a GFE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium növendékei adják elő. A két együttes már korábban is játszott együtt, a szólisták pedig a múltban szintén dolgoztak már a szimfonikus zenekarral. Összekötő kapocs még a műsor ívében, hogy mindkét zenekart Somorjai Péter karmester vezényeli.
Késics Dalma, Liptai Enikő és Benkő Katalin, az est szólistái
Liptai Enikő, hegedűművész 7 éves kora óta tanul hegedülni. Eleinte nem tervezte, hogy profi szinten foglalkozik zenével, később Egerből mégis Budapestre ment a Bartók Konzervatóriumba, hogy Rónaszéki Tamástól tanulhasson. Az egyetemet már Szegeden kezdte, Szecsődi Ferenc volt a mestere, nála alapdiplomázott. A mesterdiplomáját Masopust Péter iránymutatása mellett tette le; jelenleg pedig mestertanárnak készül.
A december 18-i koncertre Somorjai Péter kérte fel még szeptemberben. Enikő maga választhatta ki a darabot, hiszen szerinte a Mozart hegedűversenyek közül ez a legkiemelkedőbb. „Ha egyet választani kell Mozart művei közül, akkor nekem ez a kedvencem” – mondta.
A felkészülésben is Masopust Péter segített neki. A profi zenekarokkal való gyakorlással ellentétben, ebben az esetben minden héten együtt dolgozik a GFE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium Zenekarával, így több idejük van kiismerni egymást. Liptai Enikő minden zenekedvelőnek, különösen pedig a klasszikus zene iránt érdeklődőknek ajánlja a koncertet.
Késics Dalma Anna, klarinétos alapdiplomáját a Szegedi Tudományegyetemen szerezte, hamarosan pedig a tanári szakot is befejezi a Bartók Béla Művészeti Karon (BBMK). Dolgozik az MH központi zenekarában főállásban és félállásban a ferencvárosi Ádám Jenő Zeneiskolában. Mohácson kezdett el klarinéton játszani. Onnan egyenes út vezetett a kecskeméti Kodály Iskolába, majd pedig a Szegedi Tudományegyetemre.
Benkő Katalin, hegedű MA-szakos hallgató, osztatlan tanári diplomája már van, és tanárként dolgozik az orosházi Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolában óraadóként, illetve a Szegedi Szimfonikus Zenekarban félállásban, brácsásként. Katalin már a babakocsiban is énekelgetett. Könnyen hordozható hangszert kellett választania szülei elképzelésének megfelelően. Zongora nem lehetett, így esett a választás a hegedűre.
Mindketten dolgoztak már együtt Somorjai Péter karmesterrel a BBMK zenekarában, majd pedig az Universitas Szimfonikus Zenekarban is. A Bruch-darabot már máshol is előadták együtt, például Dalma diplomakoncertjén, valamint a MÜPA üvegtermében. Sokat beszélgettek már erről a darabról a Somorjai Péterrel is, aki már hallotta a darabot zongorakísérettel is. Szeptemberben pedig jött a felkérés, hogy lépjenek fel az egyetemi szimfonikus zenekarral. A Bruch-darab mostani előadásának két szólistája egyébként 2021 óta játszik együtt, egyetemen ismerték meg egymást. Klarinét-hegedű-zongora és brácsa-klarinét-zongora felállásban is zenéltek már közösen, most klarinét-brácsa-szimfonikus zenekar együttműködésben kápráztatják el a közönséget.
– Nem érzem azt, hogy amatőr zenészekkel játszom együtt. Nagyon jó a munkamorál, a lelkesedés és a motiváció mindenki részéről. Nagyon kedvesen fogadott az együttes és Somorjai Péter is – meséli Dalma a próbafolyamatról.
– Eredetileg három tételes a mű. Mi most kettőt fogunk előadni ebből. Ez egy igazi romantikus alkotás – olyan a zene, mint a víz áramlása, a szólamok egymást érik. Pont ebben rejlik a darab nehézsége: nagyon oda kell figyelni egymásra. Mind a szólistáknak, mind a zenekarnak – teszi hozzá Benkő Katalin, az előadás másik szólistája.
A Bruch-darabot klarinétművész fiának írta a zeneszerző, így ő ihlette a darabot. A kettősversenyen kívül még írt szintén klarinétra és brácsára, illetve zongorára egy másik, 8 rövid tételből álló művet – tudtuk meg Dalmától.
Katalin és Dalma ebből a darabból a debreceni Dohnányi Ernő Országos Kamarazene Találkozó és Versenyen is előadott – kétszer nívódíjjal, egyszer rektori különdíjjal jutalmazták produkciójukat.
A koncerten minden zenekedvelőt jó hangulattal és a megszokott színvonallal várnak a fellépők.
Jegyek elővételben válthatók a Szent-Györgyi Albert Agórában, vagy a koncert napján, a helyszínen (1800 illetve 2000 Ft-os jegyáron).
Hornyik Anna
A borítóképen: Az Universitas Szimfonikus Zenekar 2021-es koncertje.