A szegedi jogi kar főépülete 2024. december 12-én megtelt érdeklődő fiatalokkal, hogy minden továbbtanulással kapcsolatos kérdésükre választ kapjanak.
A nyílt napot Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, a kar dékánja nyitotta meg. „A szegedi jogi kar valamennyi képzéséhez kapcsolódik egy zsinórmérték mind tudásátadásban, csapatszellemben, értékrendben, mind pedig jókedvben. A szegedi jogi kari diplomának többek között ezért is hatalmas az értéke” – emelte ki köszöntőjében a kar dékánja.
A szakos tájékoztatók iránti nagy érdeklődésre való tekintettel a szegedi jogi kar legnagyobb előadóterme mellett még további két tanterem telt meg, ahol online közvetítéssel kaphatták meg első kézből a jogász, a nemzetközi tanulmányok, a személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási, a politikatudományok szakokra, a jogi felsőoktatási szakképzésre, valamint az igazságügyi igazgatási alapképzésre vonatkozó legszámottevőbb tudnivalókat az érdeklődők. Az aulában a tanulmányi osztály, az Eötvös Loránd Szakkollégium és a karhoz köthető hallgatói szervezetek, mint a HÖK, Elsa, Pro Jure és a HEAD várta, hogy megválaszolhasson minden kérdést.
A szakos tájékoztatókat követően a diákok minikurzusokon is részt vehettek, ahol padokba ülve egy előadás erejéig szegedi joghallgatóknak érezhették magukat, hiszen az SZTE ÁJTK oktatói a képzési területeik legérdekesebb témáit mutatták be az érdeklődő közönségnek.
Dr. Pozsonyi Norbert „A hatályos magyar Ptk.-ban továbbélő praetori edictum. Felelősség a tárgyak kidobásával vagy kiöntésével okozott károkért (Ptk. 6:561. §)” című előadásával bebizonyította, hogy az alaptalan félelmek ellenére a római jog megtanít arra a gondolkodásmódra, amelyet majd a polgári jogi tanulmányok során is kamatoztathatnak a hallgatók.
Dr. Merkovity Norbert az Amerikai Egyesült Államok választásait és az azt megelőző kampányidőszakot járta körbe. „Első ránézésre bonyolult rendszernek tűnik, de ahogy egy amerikai közmondás mondja, ami jól működik, azt ne javítsuk meg. A választási rendszer többször bizonyított az évek során, elősegíti az intézmények iránti bizalmat, stabil alapot jelent az amerikai politikai rendszer számára.” Az előadás ezt a választási rendszert mutatta be, de az alkalmazandó kampánystratégiákat sem hagyta szó nélkül.
Dr. Márki Dávid a Jogról. Érted. Érted? című előadásában a mindennapi életben előforduló eseménnyel, esetekkel foglalkozott, mint a házibulik, közösségi médiára feltöltött gyermekképek, mobiltelefon iskola általi elvétele, diáktüntetésen való részvétel. A felmerülő példákon keresztül a diákok átgondolhatták, hogy sértettek-e már meg úgy jogszabályt, hogy nem is tudtak róla.
A minikurzusokat követően az érdeklődés nem hagyott alább. Dékán asszony körbevezetésével a diákok és szülők megismerhették a főépület legizgalmasabb helyiségeit, mint az épület kupola szobája, a Kari Tanácsterem, a Dékáni Iroda, a Dékáni Hivatal, valamint az aula.
„Amikor dékán lettem, a főépületet érintő felújítás mentén az vezetett, hogy aki az épületbe belép, láthassa, hogy mi mit vallunk a szegedi jogászságról, érezze, hogyan pulzál a szegedi jogi kar. Minden termünk digitalizált, a legmodernebb technológia, technika található mindenhol. Jól érezhető, hogy tele vagyunk energiával, tesszük a dolgunkat és el akarjuk érni a céljainkat” – mondta el Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta.
A körbevezetés során többek között a Kolozsvári Egyetem áttelepülésének fontosságáról, a 2019. évi viharkárról és az azt követő felújításról, továbbá a kupola történetéről is szó esett.
Köszönjük az aktív részvételt!
Takács Adrienn
Fotó: Kiss Ferenc Mátyás