Összehangolt irányítási rendszer bevezetését, a minőségirányítási rendszerek használatát, a minőség fejlesztését tűzte ki célul a Szegedi Tudományegyetem TÁMOP-4.1.1.C-12/1/konv-2012-0004 minőségfejlesztés alprogramja. A zárórendezvényen a minőségfejlesztés fontossága és díja került középpontba.
Sikeres két év után zárult a szegedi egyetem „Harmadik generációs összehangolt szolgáltatási portfólió és irányítási rendszer kialakítása, valamint stratégiai jellegű optimalizálás megvalósítása közösségi típusú felsőoktatási együttműködés formájában Dél-Kelet Magyarországon” című projek minőségfejlesztés alprojektje. A program együttműködő partnere: a Magyar TQM Szövetség és az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága.
Szükség van fejlesztésre
„A minőségügy igazi mércéje, hogy milyen mértékű és mennyi visszacsatolás érkezik. Akkor fog jól működni a minőségirányítási rendszer, ha mindennapossá válik” – fogalmazott köszöntőjében Szabó Gábor. A szegedi egyetem rektora kiemelte: a minőségfejlesztésre szükség van azért is, mert az intézmény fontos stratégiai célkitűzése a nemzetköziesedés. Ezt nagyon fontos alátámasztani egy jól működő minőségirányítási rendszerrel. Az akadémikus a minőségirányítási rendszer részének tartja a jól működtetett vezetői információs rendszer gondozását is. „Az egyetem működését sok szempontból hatékonyan tudná támogatni egy jól működő és jól gondozott vezetői irányítási rendszer. E VIR kialakítása az egyetem vezetésének eltökélt szándéka” – mondta a rektor.
Minőségi együttműködés
„A minőség bennünk rejlik, hisz a szépre. a jóra adott az igényünk” – fogalmazott köszöntőjében Devecz Miklós. Az SZTE kancellárja hangsúlyozta: az egyetem rektorának és kancellárjának minőségi együttműködése kihat az egész egyetem működésére. Az intézmény vezetésének a minőségfejlesztés iránti elkötelezettségét mutatja, hogy az SZTE új szervezeti működési szabályzata szerint minőségfejlesztési és stratégiai igazgatóság alakul. Az egyetemnek egy jobb és magasabb minőséget kell elérnie, hogy fel tudja vállalni a nemzetközi téren való megmérettetést – fogalmazott az SZTE kancellárja. Beszédét Henry Ford szavaival zárta: „A minőség azt jelenti, hogy akkor is jól csinálsz valamit, amikor nem látják”.
|
Minőségközpontú a Szegedi Tudományegyetem - GALÉRIA |
Nemzetközi megmérettetés
A Szegedi Tudományegyetem a 2013/2014-es tanévben részt vett az European Universities Association (EUA) által működtetett intézményértékelési programban (Institutional Evaluation Program, IEP). Az eljárás első lépéseként intézményi önértékelést kellett elvégezni, melyben az egyetem adottságait, erősségeit és gyengeségeit mértük fel- fogalmazott Csóka Ildikó. Az SZTE minőségügyi vezetője elmondta: az önértékelést követően 2014-ben két alkalommal értékelő bizottság látogatott Szegedre, majd 2014. júniusában készült el a bizottság írásos jelentése. A dokumentumban javaslatokat fogalmaztak meg az intézmény hatékonyabb működésével kapcsolatban. Véleményt és javaslatokat fogalmaztak meg – többek között – az egyetem döntéshozatali működéséről, stratégiai tervezéséről, a központi egységek és a karok közötti kommunikációról, az oktatási-képzési és kutatási folyamatairól, a nemzetköziesedéséről, és a társadalmi felelősségvállalásáról.
A nemzetközi audit eredményeként az SZTE minden egyetemi felületen 5 éven át használhatja az ‘Evaluated by – Institutional Evaluation Programme’ logót – tudtuk meg.
Rangos elismerés
Unicum jellegű minőségfejlesztési kezdeményezéséért IIASA- Shiba Díjban részesült a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központja.
Kiemelkedő szerepet jelent a magyar minőségkultúra fejlesztésében az IIASA- Shiba Díj, mely a Teljes Körű Minőségirányításban (TQM) kiváló eredményeket elért szervezetek elismerésére szolgál. Kovács Iván, a központ stratégiai igazgatója elmondta: mostantól nemzetközileg elismert díjjal jelenik meg a Szegedi Tudományegyetem betegellátó tevékenysége is, mely egy külső visszajelzés, hogy a gyógyítás, mint az egyetem egyik pillére helyes irányba tart.
SZTEinfo
Korábban írtuk:
Minőségi díjat nyert ismét az SZTE Szent-Györgyi Klinikai Központ
Kedvezőek voltak az EUA-bizottság első benyomásai a szegedi egyetemről
Nemzetközi akkreditációs eljárásban vesz részt az SZTE