Sajtószoba

IMG_1896

A „4C: méhnyak- és kolorektális rák kezelése” projekt magyarországi zárókonferenciája

2021. június 15.

Gyakori rákok prevenciójának és terápiájának újszerű megközelítése – 4C: méhnyak- és kolorektális rák kezelése (ROHU397) című projektben, amely az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapjának finanszírozásával, az Interreg V-A Románia-Magyarország Program támogatásával valósult meg. A projekt zárókonferenciáját 2021. június 15-én 9:00 órától online tartották meg.

A projekt magyar és romániai szakértők, orvosok összefogásával valósult meg. Célja az egészségmegőrzés hangsúlyozása volt. A szakemberek a méhnyak- és vastagbélrák megelőzésének fontosságára és a rendszeres szűrés szükségességére hívták fel a figyelmet. Ismertették az életmódbeli kockázatok, azok elkerülésének, csökkentésének lehetőségeit. A projekt a Temes Megyei Sürgősségi Kórház, a Szegedi Tudományegyetem, Onkoterápiás Klinika I. számú Belgyógyászati Klinika és a Victor Babes Orvos- és Gyógyszerésztudományi Egyetem együttműködésében valósult meg. Összköltsége 3.452.844,43 euró, melyből az ERFA támogatás 2.549.775,91 euró az SZTE önrésze pedig 453.190,08 euró volt.

A projekt fő célkitűzéseit az alábbiakban határozták meg a partnerintézmények:

Egészségügyi szolgáltatások fejlesztése 3 egészségügyi intézményben. Temes és Csongrád megyében, a méhnyak- és vastagbélrákok megelőzése, diagnosztikája és kezelése terén, Temes és Csongrád-Csanád megye lakosságának szolgálatában, átfogó és modern megközelítéssel.

Egészségügyi infrastruktúra fejlesztése 3 egészségügyi intézményben Temes és Csongrád-Csanád megyében, a méhnyak- és vastagbélrákok megelőzése, diagnosztikája és kezelése terén.

A Temes és Csongrád-Csanád megyei lakosság egészségügyi tájékozottságának, valamint jó minőségű egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésének javítása a méhnyak- és vastagbélrákok megelőzése, diagnosztikája és kezelése terén.

Az Interreg V-A Románia-Magyarország Programról

Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program megvalósítására a 2014-2020 közötti időszakban kerül sor. A projekt célja a román-magyar határmenti övezet együttműködésének támogatását. A programot az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozza, amelyet a programban résztvevő két tagállam nemzeti társfinanszírozással egészít ki. A programon belül nyílt pályázati felhívások (pályázati kiírás) során vissza nem térítendő támogatásban részesülnek olyan közös, határmenti együttműködési projekt javaslatok, amelyek a következő prioritási tengelyeket célozzák meg:

• Közös védekezés valamint a közös értékek és források hatékony felhasználása (Együttműködés a közös értékek és források mentén) – 48,50 millió euró
  • A fenntartható határon átnyúló mobilitás fejlesztése és a szűk keresztmetszetek megszüntetése (Együttműködés a hozzáférhetőséget illetően) – 34,99 millió euró
  • A foglalkoztatás fejlesztése és a határon átnyúló munkaerő-mobilitás támogatása (Együttműködés a foglalkoztatás terén) – 55,07 millió euró
  • Az egészségügyi szolgáltatások fejlesztése (Együttműködés az egészségügyi ellátás és a megelőzés tekintetében) – 57,03 millió euró
  • A kockázat-megelőzés és katasztrófakezelés (Együttműködés a kockázat megelőzés és a katasztrófakezelés tekintetében) – 9,55 millió euró
  • Határon átnyúló együttműködés támogatása intézmények és állampolgárok között (Intézmények és közösségek együttműködése) – 4,01 millió euró

A program teljes költségvetése, amely tartalmazza a nemzeti társfinanszírozásokat is, körülbelül 232 millió euró. Ebből az összegből körülbelül 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) származik.

A projektek finanszírozása három forrásból valósul meg:

• ERFA (legfeljebb 85%),
  • A román állam társfinanszírozása (13%)/a magyar állam társfinanszírozása (10% vagy 15% a kedvezményezett típusától függően),
  • A román partnerek önereje (minimum 2%) és/vagy a magyar partnerek önereje (0 vagy minimum 5%).

További információkért látogasson el a www.interreg-rohu.eu weboldalra.