Bezár

Sajtószoba

Bálint Sándor Jólléti Program együttműködés aláírása

Egyedülálló összefogás egy vidéki közösségért – indul a Szegedi Tudományegyetem Bálint Sándor Jólléti Programja

Egyedülálló összefogás egy vidéki közösségért – indul a Szegedi Tudományegyetem Bálint Sándor Jólléti Programja

2025. március 29.
3 perc

Magyarországon egyedülálló társadalmi felelősségvállalási kezdeményezést indít a Szegedi Tudományegyetem (SZTE). A Bálint Sándor Jólléti Program az egyetem szakértelmére és erőforrásaira támaszkodva kínál hosszú távú támogatást és együttműködést egy Csongrád-Csanád vármegyei településnek. A 2025. március 29-én Ruzsán induló program célja a helyi lakosság életminőségének javítása, egészségügyi és társadalmi jóllétének elősegítése, amelynek első lépéseként az ország egyetlen államilag támogatott szűrőkamionja egészségügyi vizsgálatokat nyújt a településen élőknek.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem számára kiemelt jelentőségű a társadalmi felelősségvállalás és a harmadik missziós tevékenység, vagyis az egyetemi tudás és szakértelem szélesebb körű társadalmi hasznosítása.

 

„A Bálint Sándor Jólléti Program célja, hogy tartós és értékteremtő együttműködést alakítsunk ki a helyi közösséggel, amely hosszú távon is hozzájárul a település fejlődéséhez. Az SZTE elkötelezett amellett, hogy tudását és erőforrásait a társadalom javára fordítsa. Hiszem, hogy hallgatóink és munkatársaink önkéntes munkájával, valamint a település aktív közreműködésével olyan kezdeményezéseket valósíthatunk meg, amelyek kézzelfogható változást hoznak a ruzsai közösség életébe” – emelte ki az eseményen Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja.

 

Egyedülálló program a közösségért

 

A Bálint Sándor Jólléti Program öt fő területre összpontosít: az oktatásra, kutatásra, az egészségügyre, a szociális fejlesztésre, valamint a helyi gazdaság és agrárvállalkozások megerősítésére. A Szegedi Tudományegyetem szoros együttműködésben dolgozik a kiválasztott település önkormányzatával, a térség országgyűlési képviselőjével, a kormányhivatal illetékes szerveivel és a helyi lakossággal a kezdeményezés sikeres megvalósításán. A ruzsai közösség és a település vezetése aktívan részt vesz a programok kialakításában, hogy azok minél inkább a helyi igényekhez igazodjanak.

 

Ahol a közösség és az egyetem találkozik

 

Ruzsa kiválasztása alapos előkészítő munka eredménye, amely során az SZTE szakemberei előzetesen felmérték a település adottságait, lakóinak igényeit és az együttműködési lehetőségeket. A kezdeményezés révén az egyetemi közösség szakértelme, kapacitásai és gyakorlati tapasztalatai elérhetőbbé válnak a település közössége számára.

 

Az első jelentős aktivitás március 29-én indul el a Magyarország egyetlen szűrőkamionjának érkezésével, amely egy héten keresztül állomásozik Ruzsán. A szűrőprogram keretében 50 féle átfogó egészségügyi vizsgálatot, azonnali eredményeket és szakorvosi tanácsadást biztosítanak a helyiek számára.


Egészségügyi szűrőkamion Ruzsa

A szűrőkamion egy héten át állomásozik Ruzsán. Fotó: Kovács-Jerney Ádám


A következő hónapokban számos további kezdeményezés valósul meg, köztük életmód- és egészségfejlesztő előadások, mentálhigiénés támogatás, agrárszakmai tanácsadások, egészségnapok óvodások és iskolások számára, valamint pedagógusoknak szóló okostanterem-képzések. A program alakításában kiemelt szerepet kap a ruzsai lakosok és intézmények visszajelzése.

 

„Hatalmas öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy Ruzsára esett a választás a programban. Ilyen lehetőség ritkán adódik egy település életében. A kezdeményezés nemcsak támogatást nyújt a helyiek számára, hanem új ismereteket hoz és a közösséget is erősíti. Ez a projekt vonzóvá tesz minket, megismertet bennünket az egyetem önkénteseivel és a programokra idelátogatókkal, így a településünk hosszú távú fenntartásának lehetőségét kínálja, táplálja a jövőnket” – mondta Sánta Gizella, Ruzsa polgármestere.

 

Hosszú távú elkötelezettség

 

A Szegedi Tudományegyetem munkatársai és hallgatói a program teljes időtartalma alatt folyamatosan figyelemmel kísérik és elemzik a kezdeményezés hatásait, és az eredmények tükrében finomítják az elérhető szolgáltatásokat. A cél az, hogy az itt megvalósuló programok fenntartható módon támogassák a helyi lakosságot és hosszú távon hozzájáruljanak a jóllétük növekedéséhez mind a munka, mind a magánélet területén. Az egyetem és a település közös munkája révén egy új típusú együttműködés valósul meg, amely irányt mutathat a vidéki közösségek támogatásában.


A programról bővebben a https://u-szeged.hu/bsjp honlapon tájékozódhatnak.


SZTEInfó

Borítóképen: Sánta Gizella, Ruzsa polgármestere és Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek

Készítő