Sikeres a Nemzeti Tehetség Programban az SZTE Mezőgazdasági Kar Tudományos Diákköri Tanácsa. A hallgatók tudományos kutatómunkájának támogatása mellett a középiskolás kiválóságokat is mentorálják.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Mezőgazdasági Kara 3 millió 400 ezer forintot nyert a Nemzeti Tehetség Program fölhívására összeállított, „Az SZTE MGK Tudományos Diákköri tevékenységének és középiskolai tehetséggondozásának támogatása” című pályázatával. Az elnyert összeget az SZTE MGK hallgatói tudományos munkájának támogatására és a kiemelkedő tehetségek felkarolására használják fel. A program 2024. szeptember 1-jén kezdődött és 2025. augusztus 31-ig tart.
Az SZTE MGK eddig 12 pályázatot nyújtott be a Tudományos Diákköri munka támogatására. Az elsődleges cél a hallgatók tudományos kutatómunkájának támogatása, és a kari Tudományos Diákköri Konferencia megszervezése. Ezen kívül egyéb programok és kiegészítő kurzusok szólítják meg a tehetséges hallgatókat. A középiskolai tehetséggondozásra is figyelmet fordítanak. Az SZTE MGK oktatói mentorai segítik a középiskolás diákok tudományos munkáját. Az eredményeket az e korosztálynak szervezett konferencián mutatják be.
A tehetséggondozás összetett folyamat. Külön hangsúlyt fektetnek a digitális kompetenciák fejlesztésére. A rendezvényeken, szakmai beszélgetéseken, továbbá konferencia részvételekkel, tudományos publikációk megjelentetésével sajátíthatják el a tehetséges hallgatók az információszerzés, a kommunikáció és a problémamegoldás legújabb módszereit.
A TDT Műhely egyik legfontosabb feladata az oktatáson túlmutató komplex tehetséggondozás. Ezért az SZTE MGK kiemelt figyelmet fordít a középiskolás diákokra. Az agrárium iránt érdeklődők számára külön szakmai látogatásokat és kiscsoportos foglalkozásokat szerveznek. Ezek között szerepel interaktív laboratóriumi bemutató, amikor működés közben nézhetik meg a diákok a legmodernebb, 2021 őszén átadott eszközparkot, de a vállalkozóbb kedvűek ellátogathatnak az SZTE Mezőgazdasági Kar lőterére is.
Az SZTE Mezőgazdasági Kar 2019 óta biztosít lehetőséget a középiskolások számára, hogy megmérettessék magukat a TDK-n. Ez idő alatt több mint 60 középiskolás versenyző vette az akadályt. A TDK nevezések aránya az egyetemisták között folyamatosan emelkedik.
Az SZTE MGK a tehetséggondozó programjain a fókuszt a modern agráriumra helyezi. A tapasztalatok szerint ez működik is, hiszen évről évre emelkedik a felvett hallgatóink száma.
– Komplex tehetséggondozásban gondolkodunk – már a középiskolától kezdve –, a digitális kompetencia fejlesztését célozzuk meg, gyakorlatorientált agrárspecifikus környezetben – fogalmazott a szervező csapat nevében dr. Hupuczi Júlia főiskolai docens, az SZTE Mezőgazdasági Kar általános dékánhelyettese, az SZTE MGK Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke. – Rendkívül fontos a hallgatók és középiskolások infokommunikációs képzése, amely az információszerzéstől a hiteles szakmai kommunikáción keresztül a problémamegoldási módszerekig bezárólag sok területet ölel fel. Ezeket a képzéseket és mentorálási feladatokat helyezzük agrárkörnyezetbe, és foglalkozunk a legfontosabb mezőgazdaságot érintő problémákkal is.
Két szakmai attitűd kibontakozását segítő kurzus keretében kutatásmódszertani alapokat és a különböző kutatási területekhez kapcsolódó kísérlettervezési módszereket sajátíthatnak el az SZTE MGK hallgatói. A kurzusok módszertani felépítése az infokommunikációs technológiához való hozzáférési útvonalakat és azok szakmailag helytálló használatát helyezi előtérbe. Ezekre a kurzusokra a hallgatók szabadon jelentkezhetnek. A szervezők igyekeznek kihasználni az egyetem szerteágazó lehetőségeit, így az egyes előadások online zajlanak és minden esetben visszanézhetők, hogy a hallgatók ne legyenek sem időhöz, sem térhez kötve.
Az SZTE MGK hallgatóinak nagy része már a növénytermesztés és állattenyésztés világában tevékenykedik, vagy e területeken fog dolgozni, a legmodernebb agrártechnológiát használhatja majd. Ezért az oktatást is folyamatosan ehhez igazítják, és úgy fejlesztik, ahogy változik az agrárkörnyezet. Nemcsak a padok mögött, hanem a gyakorlatban is szembesítik az SZTE MGK hallgatóit a mezőgazdaság kihívásaival – például a globális klímaváltozással, a fentarthatóság kérdéseivel. A kutatómunkán keresztül a fiatalok megtapasztalhatják, hogy a megoldásokig vezető út mennyire összetett és nehéz. Ebben a komplex tehetséggondozásban nyújt segítséget a következő megvalósítási időszakban a Nemzeti Tehetség Program keretében elnyert pályázati forrás az SZTE Mezőgazdasági Kara számára.
A pályázat azonosítója: NTP-HHTDK-24-0021
SZTEinfo
Fotó: SZTE MGK