Bezár

SZTEhírek

Screenshot_from_2024-10-24_11-19-33

Rekorder hármascsillag: NASA-sajtóközlemény az SZTE csillagászai részvételével zajló kutatásról

Rekorder hármascsillag: NASA-sajtóközlemény az SZTE csillagászai részvételével zajló kutatásról

2024. október 25.
1 perc

A kutatók a NASA TESS űrtávcsövének adataiban találtak egy rekordernek számító hármas csillagrendszert: a rendszer tagjai ugyanis rendkívül közel keringenek egymáshoz, jócskán közelebb, mint a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr a Naphoz.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A többescsillag-rendszerek kutatásának nemzetközi szaktekintélye, Dr. Borkovits Tamás, illetve Dr. Bíró Imre Barna és Dr. Mitnyan Tibor (mindannyian az SZTE Bajai Obszervatórium, ill. a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport munkatársai) részvételével zajló kutatás eredményeként sikerült felfedni a TIC 290061484 nevet viselő csillaghármas tulajdonságait.

Az SZTE kutatói és munkatársai a NASA TESS űrtávcsövének adatait elemezve találták meg a rekordernek számító csillaghármast. A hármas csillagrendszer egy, a tömegközéppontot 1,8 nap alatt körüljáró csillag-ikerpárból, valamint egy, a két csillagtól egy kicsit távolabb elhelyezkedő, harmadik csillagból áll, amely 25 nap alatt kerüli meg a rendszer tömegközéppontját. A rendszer tőlünk 5000 fényévre található, a Hattyú csillagképben.

Az eredményeket a rangos Astrophysical Journal folyóiratban közölték. Az új csillaghármas felfedezéséről a NASA is beszámolt sajtóközlemény formájában, további részletekről pedig a csillagaszat.hu országos szakportálon olvashatunk:
Rekorder csillaghármast talált a TESS-űrtávcső – a kutatásban magyarok is részt vettek (csillagaszat.hu, 2024.10.23.)

SZTE Fizikai Intézet
A borítókép forrása: space.com

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek