A padból a sorok mögé. Hetente megjelenő könyvajánló SZTE-s szerzők tollából származó művekről. Minden héten mutatunk egy könyvet, amelyre érdemes odafigyelni.
„Ha valamire szeretettel, és nem nosztalgiával, hanem hiányérzettel gondolok vissza, az az egymás iránti, sokszor öntudatlan figyelem; az egyéni törekvéseket is bevilágító kollektivitás tere és az ebből a térből egymás közt és mások felé gazdagon áramló rezonanciák, amelyek élni, dolgozni, alkotni segítenek sokunkat.”
Szkárosi Endre a Szegedi Tudományegyetem egykori legendás oktatója. A Bölcsészkar olasz szakán tanított 12 éven keresztül. Eredetileg jogásznak készült, később az irodalom felé fordult: irodalomtörténész volt, irodalom oktató, költő, prózaíró, kritikus, lapszerkesztő és műfordító is. A másik egy című emlékirat 2024-ben jelent meg a Prae Kiadó gondozásában.
Szkárosi Endre utolsó műve, A másik egy, az avantgárdban gyökerező magyar művészeti élet színes és izgalmas kultúrtörténete, amelyben a szerző 1995 és 2012 közötti életszakaszának emlékeit tárja elénk. Ez az emlékirat nemcsak a művészeti és irodalmi világ szubjektív lenyomata, hanem egy személyes történet is, amely betekintést nyújt Szkárosi művészeti pályájának alakulásába, tudományos munkásságába, valamint baráti és családi kapcsolataiba is.
A kötet különleges hangvételével és természetességével bensőséges párbeszédet hoz létre az emlékirat olvasójával. A fejezetek, amelyek egy-egy emlékkapszulaként működnek, az avantgárd művészeti élet nemzetközi jelentőségű pillanataitól kezdve a hazai kulturális küzdelmekig sokrétű témákat ölelnek fel. Megismerhetjük Szkárosi egyetemi munkásságának nehézségeit, különösen a doktori képzés problémáit, valamint betekintést kapunk a Mozgó Világ folyóirat szerkesztőségének életébe is.
Bár a könyv magánéleti szálai néhol hangsúlyosabbak, ez a kettősség teszi a művet különösen hitelessé és őszintévé. Az élettörténet így nemcsak a művészetre koncentrál, hanem annak emberi hátterére is, megmutatva a szerző érzéseit, dilemmáit és kapcsolatait. Ez az őszinte személyesség megosztó lehet, de éppen ez adja a könyv erejét: egyszerre kultúrtörténeti dokumentum és irodalmi alkotás, amely fejlődésregényként is olvasható.
Az igényesen kivitelezett kiadás, a fejezetek aprólékos kidolgozottsága és Szkárosi stílusának egyedi, közvetlen hangja különleges olvasási élményt nyújt. A kötet Szkárosi széleskörű nemzetközi művészeti és zenei tevékenységére is rávilágít, miközben megidézi egy művészeti irányzat szellemiségét, amelyben a szerző nemcsak alkotóként, hanem közösségi emberként is kiemelkedő szerepet játszott.
Köszönjük a Prae Kiadónak a recenziós példányt!
Lázárné Csernus Anikó