Bezár

SZTEhírek

Nyito_parkanyi_iskolasok_20241213

Kristó Gyula emléke előtt tiszteleg, a tehetséggondozást szolgálja az SZTE Báthory gyakorló iskola történelemversenye

Kristó Gyula emléke előtt tiszteleg, a tehetséggondozást szolgálja az SZTE Báthory gyakorló iskola történelemversenye

2024. december 14.
8 perc

Gégényi nyolcadikos és szegedi hetedikes diák nyerte meg az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola első alkalommal meghirdetett történelemversenyét. A középkorász Kristó Gyuláról elnevezett vetélkedő első fordulójába több mint kétszázan neveztek projektfeladattal. A legjobb 30 tanuló döntő versengésének napján, 2024. december 13-án megkoszorúzták a neves akadémikus egykori szegedi lakóházán a középkorász emléktábláját.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A kivételes tehetségű történész akadémikus, Kristó Gyula (1939-2004) születésének 85. évfordulójára tanulmányi versenyt hirdetett a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola.

PI_BP_Kristo_emlektablanal_20241213

Petrovics István (balról) és Blazovich Péter is tisztelgett a történész akadémikus, Kristó Gyula emléke előtt. Koszorúzási ünnepséggel kezdődött a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola legújabb történelemversenye. Fotó: Ú. I.


Plakát és interjú után

Első alkalommal hirdettük meg a Kristó Gyuláról elnevezett történelemversenyt. Az általános iskolai korosztályt megszólító vetélkedést a 2023-ban először megrendezett Báthory István középiskolai történelemverseny sikere hívta életre – fogalmazott az ötletgazda, Blazovich Péter. Az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola szakvezető tanára elárulta, hogy az ország legkülönbözőbb pontjairól több mint kétszáz diák vett részt a tudáspróba első fordulójában.

A Kristó Gyulára és életművére való megemlékezés mellett az is célja a történelemversenynek, hogy kifejezze a dél-alföldi régió összefogását a tehetséggondozásban.

Kristo_tortenelemverseny_megnyito

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola dísztermében Mészáros Tibor és Blazovich Péter, az intézmény két tanára nyitotta meg az SZTE I. Kristó Gyula Általános Iskolai Történelemversenyt. Fotó: Ú. I.

– Plakátot, interjút készítettek az első fordulóba bekapcsolódó diákok. A döntőre 30 tételt kaptak magyar és egyetemes történelemből az egyéni versenyzők. Az előre megadott, így kidolgozható témakörök az adott korosztály történelem tananyagán alapulnak. Most a 7. és 8. osztályosok vetélkedtek, de jövőre az 5. és 6. osztályosokat is be szeretnénk vonni a tudáspróba-sorozatba – árulta el a főszervező, Blazovich Péter.

A versenybizottságban az SZTE két gyakorló iskolája történelem szakos tanárai közül Mészáros Tibor, Molnár László, Kállai Csaba, Majzik Andrea, továbbá a szegedi Tömörkény gimnáziumból Krizsán Bálint, valamint a Kristó Gyula Alapítvány titkára, Marton Gellért vett részt.

Kristo_tortenelemverseny_20241203 Az SZTE I. Kristó Gyula Általános Iskolai Történelemverseny döntőjében az ország különböző pontjairól 15 hetedikes és 15 nyolcadikos diák mérte össze tudását. A szóbeli felelet előtti utolsó perceket is kihasználták a versenyzők a felkészülésre. Fotó: Ú. I.


A középkorász üzenetei

– Első generációs értelmiségi volt Kristó Gyula. Orosházán született, Szegeden épített karriert, 1957 és 1962 között tanult, majd 33 éven át oktatott és kutatott a szegedi József Attila Tudományegyetemen. Fáradhatatlanul és rengeteget dolgozott. A legtermékenyebb magyar történetíró volt. Különösen az Árpádok kora állt közel hozzá, de szívesen foglalkozott a magyar őstörténettel és az Anjou-korral is – mutatta be dióhéjban Kristó Gyula életművét egykori tanítványa, Petrovics István, a Szegedi Tudományegyetem nyugalmazott oktatója, a Kristó Gyula Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Kristo_Gyula_rektor

A történész Kristó Gyula 1982 és 1985 között a szegedi József Attila Tudományegyetem rektori feladatait is ellátta. Ő adta át gratuláció kíséretében - többek között - a biokémikussá lett Karikó Katalinnak is a doktori oklevelet. Archív fotó: SZTE Klebelsberg Könyvtár, SZTE Képtár és Médiatéka

Európában is szinte páratlan Kristó Gyula teljesítménye: életében 101 könyvet jelentetett meg, 25 kötetet szerkesztett, több mint 600 cikket publikált 12 nyelven.

– Legjelentősebb és legmaradandóbb tudományos cselekedete a több mint 70 kötetre tervezett Anjou-kori Oklevéltár kiadatásának megszervezése és beindítása. Ez a magyar történeti forráskiadás legnagyobb vállalkozása. Az első nyolc kötet Kristó Gyula munkája. A vállalkozás, ami Kristó professzor halála után folytatódott, a közeljövőben zárul le, visszaállította a forráskiadás rangját Magyarországon – hangsúlyozta Petrovics István a szegedi Kristó Gyula emléktábla megkoszorúzása alkalmából rendezett ünnepségen.

Koszoruzas_12_13W-1

Petrovics István történész (balról), a Kristó Gyula Alapítvány kuratóriumi elnöke, özvegy Kristó Gyuláné és Blazovich Péter közösen emlékezett a 20 éve elhunyt akadémikusra. Fotó: Sahin-Tóth István

Kristó Gyula az életművével bizonyította, hogy vidéken maradva is lehetséges nemzetközi színvonalú történészi munkát végezni, tudományos műhelyt teremteni. Az országban elsőként a szegedi egyetemen indult be a medievisztikai szakképzés, a középkoros PhD-képzés. Irányításával jött létre a szegedi egyetemen az Akadémia egyetlen – a középkor történelmével, műveltségével és tudományával foglalkozó – medievisztikai kutatócsoportja.

Koszoruzas_12_13W-3

Iskolateremtő egyéniségként dolgozott. Szuverén egyéniség volt. Senki kegyét nem kereste. Tudományos elméletei védelmében a legkeményebb vitákat is felvállalta. Karizmatikus egyéniségnek számított – fogalmazott a volt tanítvány és munkatárs. – 85 éves lenne idén, de már 20 éve nincs közöttünk Kristó Gyula professzor.

Az egyetemi tanár, a középkor kutatója életművének része a tudományszervezői és egyetemi vezetői teljesítmény. Dolgozott a szegedi bölcsészkar dékánhelyetteseként és dékánjaként, illetve a szegedi József Attila Tudományegyetem, a JATE rektorhelyetteseként és rektoraként. Tudósként vállalta, hogy mintegy hetven szakember segítségével feltárja a befogadó város, Szeged történetét. A 16 éven át tartó heorikus vállalkozás eredménye a városmonográfia, amelyet haszonnal forgathattak akár a Kristó Gyuláról elnevezett történelem tanulmányi versenyre benevezett diákok is.

 

Parádról Szegedre

A tehetséget edzi minden versenyre való felkészülés, míg a vetélkedő döntője országos bajnoksághoz hasonló alkalom a megmérettetésre. Az SZTE I. „Kristó Gyula Általános Iskolás Történelemverseny” döntőjében hazánk legkülönbözőbb pontjairól 15 hetedikes és 15 nyolcadik osztályos mérte össze tudását.

– Sötét volt még hajnalban, amikor elindultunk Parádról – nézett föl a jegyzetei közül a kérdezőre Halász Katinka. A mosolygós hetedikes lány az ikertestvérével, Boglárkával és két osztálytársával együtt a Heves vármegyei nagyközségből érkezett.

„Lebeg” a város felett a Szegedi Tudományegyetem Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola díszterme. A szegedi Hősök Kapuja fölötti terem sokat látott falai között fehér-fekete ünneplőbe öltözött kisdiákok és felnőtt kísérőik gyülekeztek 2024. december 13-án délelőtt. A versenyláz csillapításául ki-kinéztek a „lebegő” terem ablakain. El lehetett látni az egyik oldalon szinte a vasútállomásig, a másikon a Dóm téri templomtornyokig, miközben a karácsonyi díszvilágításban tündöklő villamos a terem alatti sínpáron járta az útját.

Parkany_csapat_j

A szóbeli feleletforma miatt izgultak a Kristó történelemverseny döntőjébe jutott párkányi diákok: Halász Boglárka (balról), Varga Viktória, Bogdán Viktor és Halász Katinka. Fotó: Ú. I.

– Röpdolgozatot íratnak a tanárok, annak alapján kapjuk az osztályzatokat. Most szóban kell majd felelni – magyarázta Bogdán Viktor, miért izgul a szokatlan helyzet miatt. A parádi hetedikes szereti a történelmet: a tételsorból az olasz egység és a magyar reformkor főbb kérdései érdeklik a legjobban, bár orvosnak tanul majd, még az is lehet, hogy néhány év múlva a Szegedi Tudományegyetemen.

A Mátra alja szépséges vidékéről, a Szegedtől 225 kilométerre fekvő Heves megyei nagyközség Fáy András Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolájából Szegedre indult különítményhez nyolcadikos versenyzők is csatlakoztak. A cserfes diákok úgy tudták, a kísérő tanáraik közül a szegedi egyetemen tanult korábban például a rajzot, matekot és informatikát tanító Csortos Ibolya, aki amúgy az ikerlányok anyukája.

– Az első világháború a kedvenc tételem – vette föl a beszélgetés fonalát Varga Viktória. A parádi diáklány elárulta: írónak készül. Nagyon szeret olvasni: például történelmi témájú vagy az elrejtett világokban játszódó, vagy nyomozós regényeket. Legutóbb Natalia Sherba Óramágusok című regény-folyama mozgatta meg a fantáziáját. Előtte a magyar írók közül Gárdonyi Gézától olvasott.

A parádi hetedikesek asztala közelében beszélgető másik csoport kicsit hangosabbnak és magabiztosabbnak tűnt. Kiderült: Papp Sámuel, Arany Napsugár, Serley Viola Petra, Brunner Lilla és Weiczer Milan a szegedi egyetemi gyakorló iskolában tanul, ezért a verseny helyszínén otthon érzik magukat.


Mindenki győztes

– A tudás és a történelem szeretetére irányítja a figyelmet a Kristó Gyula emlékét idéző tanulmányi verseny – vélekedett Mészáros Tibor szakvezető mestertanár köszöntőjében. Dicsérte a versenyzőket, mert a kötelezőnél máris többet tanultak, miközben felkészültek a vetélkedésre. Ennek a dicséretnek az alapja a közvélekedés, mely szerint az út a fontos, nem a cél, vagyis a felkészülés élvezetesebb, mint a győzelem.

Megnyito_Kristo_verseny

Az SZT Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola a 7. és 8. osztályos diákoknak hirdetetett történelemversenyt. A résztvevőket a vetélkedő névadójának, Kristó Gyulának az özvegye levélben köszöntöttejelentette be az intézmény igazgatója, Dobi János (középen). Fotó: Ú. I.

Köszönet illeti a tanárokat és a történelem iránt érdeklődő diákokat támogató szülőket. A felnőtt kísérőknek a döntő idejére külön programot, a digitális oktatásról szóló prezentációt és workshopot szervezett az SZTE Báthory iskola.

Kristó Gyula professzor özvegye levélben köszöntötte a versenyzőket – árulta el az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola igazgatója. Dobi János beszédében fölidézte az iskolai füzete belső oldalára írt bölcsességet: „A történelem az élet tanító mestere.”

A Kristó Gyula történelemverseny dobogósai: a 7. osztályosok közül a harmadik helyezett Serley Viola Petra, a második Brunner Lilla és az első helyezett Mód Levente Márton is az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanulója.

A 8. osztályosok közül „bronzérmes”, mert harmadik helyezett Lovász Katalin a kübekházi Szent Antal Katolikus Általános Iskola és Óvoda színeiben; „ezüstérmes” Török Ákos, az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskolából; „aranyérmes” Imre Csenge, aki a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Gégényi Gárdonyi Géza Általános iskolába viszi a trófeát.

Újszászi Ilona

Fotó: Sahin-Tóth István, Ú. I.

A nyitó fotón: A Szegedi Tudományegyetem Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola által hirdetett Kristó Gyula Általános Iskolai Történelemverseny döntőjébe jutott párkányi diákok (balról jobbra): Halász Boglárka, Varga Viktória, Bogdán Viktor és Halász Katinka. Fotó: Ú. I.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek