SZTEhírek

Sandor_Klara

"A honfoglalás előtti török–magyar kapcsolatokról - és ami újabban körülöttük van" - Prof. Dr. Sándor Klára előadása

2023. március 22.

Prof. Dr. Sándor Klára, az SZTE IKIKK IKT és Társadalmi Kihívások Kompetenciaközpont Kulturális Örökség és Digitális Társadalom kutatócsoportjának vezetője 2023. március 14-én A honfoglalás előtti török–magyar kapcsolatokról – és ami újabban körülöttük van címmel tartott előadást Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem felkérésére.

Az előadás apropója, hogy az utóbbi években megbomlott az a konszenzus, amely egy egész évszázadon át jellemezte a honfoglalás előtti török–magyar kapcsolatok kutatását. Prof. Dr. Sándor Klára előadásában arról beszélt, hogy valóban a régi vita újult-e ki, hogy egyáltalán volt-e ugor–török háború és, hogy miért ragaszkodnak olyan sokan a hunhagyományhoz.

Sándor Klára

Emellett szó esett arról is, mi a baj a nyelvrokonság-fogalommal, hogy milyen történeti kérdések megválaszolásában lehet a nyelvészet kompetens, s melyekben nem, s hogy mi mindent érdemes még átértelmeznünk a török–magyar kapcsolatokat s egyben e kapcsolatok kutatását illetően.