12 neves kutatóról, köztük Karikó Katalinról, a Szegedi Tudományegyetem professzoráról is plakát készült Bilbaóban. A baszkföldi város az ottani 79 üzlet kirakatának az átrendezésével csatlakozik az ENSZ február 11-i „Nők és lányok a tudományban” világnap figyelemkeltő kezdeményezéséhez. A nemzetközi jeles napot köszöntve nyílik meg az „mRNS anyjának” is nevezett magyar biokémikus elismeréseit bemutató fotótárlat az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székházában.
Az ENSZ közgyűlése 2015-ben döntött arról, hogy február 11. legyen a tudós nők világnapja, az „International Day of Women and Girls in Science” (IDWGIS).
Jeles nap a nemek közti egyenlőségért
„Mindannyian kivehetjük a részünket abból, hogy felszabadítsuk a világ hatalmas kiaknázatlan tehetségbázisát – kezdve azzal, hogy az osztálytermeket, laboratóriumokat és igazgatósági szobákat női tudósokkal töltjük meg” – fogalmazott az Egyesült Nemzetek Szervezete főtitkára, António Guterres. A február 11-i világnappal a tudomány, a technológia és az innováció terén a nemek közti egyenlőség előmozdítása az ENSZ célja.
A tudós nők e jeles napját nem tartja számon az internetes „szabad enciklopédia” magyar változata, és az unnepnapok.com oldal sem. Hazánkban kevesen tudnak a február 11. mögötti globális mozgalomról. A dátumhoz egyelőre csak a betegek világnapját kapcsolja a Wikipedia. Az ENSZ világnapos listáján szerepel az IDWGIS.
New Yorkban, az ENSZ székházában, az idei lesz a 8. alkalom, amikor a tagállamok közgyűlése megünnepli a tudománnyal foglalkozó asszonyok és lányok nemzetközi napját. Ennek a 2023. február 10-i ENSZ-fórumnak az egyik kulcsszava az innováció.
Az IDWGIS alkalmából szervezett programok lényege a természettudományok, a technológia, a mérnöki tudomány, a matematika (angolul Science, Technology, Engineering, Mathematics, azaz: STEM) területek népszerűsítése, a kutatói életforma előnyeinek a bemutatása.
Játék a mobilon
Az ENSZ 2015-ös kezdeményezése óta Spanyolországban számos kutató és kommunikátor dolgozik az „International Day of Women and Girls in Science” népszerűsítéséért.
12 neves kutató plakátjával díszítik a bilbaói üzletek kirakatait az idei február 11., a „Nők és lányok a tudományban” világnap alkalmából.
Az élénk színek és rajzok kiemelik a tudós nőket a bilbaói üzletek kirakataiban. A tudománynépszerűsítő akció sikerességét mutatja, hogy a tavalyinál 31-gyel több cég tűzte zászlajára a STEM és a kutatónők népszerűsítését. A baszkok nemzeti fővárosában ugyanis idén 79 vállalkozás csatlakozott a fiatalokat megcélzó kutatóközpont, a Bizilabe Bilbao kezdeményezéséhez.
Karikó Katalint, a világhírű magyar akadémikust az #Escaparates11F projektben kiemelt 12 kutató közé választották. Alapinformációként közölték: „Karikó Katalin (Szeged, Magyarország, 1955) Biokémia”.
A listán szerepelő kutatók fele spanyolországi illetőségű. Így például az 1959-es születésű Mari Luz Esteban Galarza orvos Burgosból, vagy a barcelonai Emma Roca Rodríguez biokémikus (1973-2021). A rangos kutatók külföldi csoportjában szerepel – többek között – a Fields Medált elnyert iráni matematikus, Maryam Mirzakhani (1977-2017), vagy a NASA fizikus űrhajósa, Sally Ride (1952-2012) is.
„Mindegyik helyszín egy tudós nőt tisztel meg poszterekkel, amelyeken illusztrációk és információk találhatók az alakjáról. Ily módon a vállalkozások a női tudósok életének és munkásságának terjesztőivé válnak, és elősegítik a tudományhoz való hozzájárulásuk láthatóságát” – tudósított a bilbaoekintza.eus.
A „beszédes kirakatok” akcióját kezdeményező Bizilabe Bilbao szervezet a 10 és 17 év közötti fiatalok tudományos érdeklődését a mobiltelefonra telepíthető játékkal is fel kívánja kelteni. Aki a kiválasztott 12 tudós valamelyikének a képére kattint, információt kaphat a kutatóról, letöltheti a kirakatokat díszítő plakátokat.
A spanyol minta
„Az ilyesmihez nem pénz kell, hanem ötlet. A poszterek készítői és nézői tanulnak és inspirálódnak is” – értkelte a bilbaói játékos ismeretterjesztés hasznosságát a világhírű biokémikus, az SZTE professzora.
Karikó Katalin rendkívül népszerű Spanyolországban. A „tudomány királynőjeként” ünnepelték az Asztúria hercegnője-díjas magyar kutatónőt, aki Oviedóban 2021. október 22-én találkozott VI. Fülöp spanyol királlyal is.
Bilbaóban 2022. június 16-án kapta meg a BBVA Alapítványtól „A Tudás Határai Díjat”. Karikó Katalint a tudós nő ikonikus alakjaként ünnepelték Spanyolországban, ahol tudománynépszerűsítő előadásokat tartott, interjúkat is adott.
A műalkotásként is gyönyörű spanyol „Premios Princesa de Asturias” díjat, a Joan Miró katalán művész tervezte szobrocskát is megcsodálhatják a Karikó Katalin elismeréseit bemutató vándorkiállítás látogatói, köszönhetően az SZTE Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság projekjének.
Az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székházában 2023. február 10-én, pénteken 16 órakor nyílik a közel hatvan sajtó- és műtárgyfotót fölvonultató kiállítás. A Karikó Katalin tudományos elismeréseiről készült szépséges fényképek is ráirányítják a figyelmet a február 11-i „International Day of Women and Girls in Science” üzenetére. Az ENSZ szerint a „nemek közötti egyenlőség, valamint a nők és lányok szerepének erősítése nemcsak a világ gazdasági fejlődéséhez, hanem a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó Fenntartható Fejlődési Menetrend valamennyi céljának és célkitűzésének eléréséhez is döntő mértékben hozzájárul majd”.
Újszászi Ilona
Fotó: Sahin-Tóth István
További információ:
Díjesőben Prof. Dr. Karikó Katalin: az SZTE szenzációs kiállításon mutatja be kutatóprofesszora elismeréseit
(A tudósítás kiegészült a tárlatnyitón elhangzott köszöntők szövegével.)
Február 8-ig látogatható a Karikó Katalin-tárlat az SZTE TIK-ben
Karikó Katalinnal, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszorával kapcsolatos további információk elérhetőek az SZTE weboldalán, hírportálján, illetve az SZTE Klebelsberg Könyvtár honlapján.