SZTEhírek

Nyito_Csupor_Dezso

Újsághír ihlette Nature szakcikk? Veszélyeket rejt a kenderszármazék az e-cigiben

2021. május 14.

Egyes kender alapú termékek jogi szabályozását is megváltoztathatja egy nemrég megjelent tudományos cikk. Csupor Dezső egyetemi docens (SZTE Gyógyszerésztudományi Kar) kutatói ötlete nyomán elsőként kerestek választ a kérdésre: Mi történik az e-cigarettában elpöfékelt kenderszármazékkal, a CBD-olajjal?

– Franciaországban letartóztattak két cseh vállalkozót, mert CBD tartalmú e-cigihez való töltetet exportáltak. A bíróság elé került az ügy, mivel e terméket Franciaországban tilos terjeszteni és árulni. Végül az Európai Bíróság felmentette a vállalkozókat – idézett fel egy 2020. november 19-i újsághírt Csupor Dezső. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar egyetemi docensét elgondolkodtatta: „Mi az oka az európai uniósnál szigorúbb francia szabálynak?”

pexels-dede-avez-

Közben egy jogi szakcikkből az is kiderült: az ügy általánosabb következménnyel is járt. Az Európai Unió ugyanis meghatározta a manapság népszerű vegyület, a kannabidiol, vagyis a CBD-olaj forgalmazásának általános és megengedő szabályait.

Fókuszban a kannabiszolaj

A kenderszármazékokat nem először tették vizsgálatuk tárgyává a Szegedi Tudományegyetem kutatói. Mint arról 2020. október 20-án beszámoltunk: SZTE-kutatók Nature-lap szakcikkben igazolták: a kenderolaj növelheti a szívritmuszavar kockázatát. Az SZTE Általános Orvostudományi Kar és az SZTE GYTK 14 fős kutatócsoportjának nagy hatású közleményét a Nature lapcsaládhoz tartozó Scientific Reports szakfolyóirat tette közzé. 2021. április 26-án ugyanez a Nature folyóirat közölte, hogy A CBD a THC előfutára az e-cigarettákban. Ugyanis Csupor Dezső a kollégáival együtt ismét megvizsgálta a kender virágzatából készülő kannabisz olaj – más néven CBD-olaj –, illetve hatóanyagának, a kannabiodiolnak hatását. Ismét „nagyító alá tették” a kender pszichoaktív vegyületét, a THC-t is.

Csupor_dezso

Szisztematikus vizsgálattal kiderítettük: a legális, és például egyes epilepsziás betegek kezelésére is alkalmas, ezért hasznos hatású kannabiodiol, hő hatására kábítószerré alakul – összegezte kutatásaik eredményét az SZTE GYTK docense.

Terjed az elektronikus cigaretta. Ehhez nem csupán a dohány alapú, hanem kannabisz olajat, más néven CBD-olajat tartalmazó tölteteket is árulnak. Azok, akik vásárolják, azért teszik, mert ezzel vélik oldani a szorongásaikat.

Legálisból illegális

– Vizsgálatunk kiindulópontjaként feltételeztük, hogy előfordulhat: az e-cigarettázó legális töltetet tesz az e-cigarettás szerkezetbe, ám mire beszippantja annak füstjét, addigra kábítószernek minősülő anyag jut a szervezetébe. Ugyanis, ha a CBD-olajat az e-cigaretta fölmelegíti, akkor átalakul THC-vé, ami viszont már pszichotróp anyag, azaz a központi idegrendszerre ható kábítószer – magyarázta a kutató.

Dr. Csupor Dezső

Ezzel a lehetőséggel egy öt évtizeddel ezelőtti szakcikkben vázlatosan foglalkoztak ugyan a kutatók. Ám nem mérték meg, hogy az átalakulás miként megy végbe, milyen mértékben okoz problémát. Így aztán nem csoda, hogy ez a cikk feledésbe merült.

– Az e-cigarettás szerkezeteken belüli körülményeket imitálva, tervszerűen vizsgáltuk, mi történik a CBD-olajjal. Kiderült: a CBD 25-50 százalékban átalakul pszichotróp THC-vé a 250-500 Celsius fokon működő e-cigarettában – mutatta a számokat Csupor Dezső. Ötlete nyomán és kezdeményezésére a szegedi gyógyszerészek, valamint budapesti vegyészek és biológusok alkotta csapat több mint húsz különböző vegyületet azonosított. Mindez a pirolízis eredménye.

A fogyasztók eddig is észlelték az e-cigarettához használt CBD olaj feszültségoldó hatását, anélkül, hogy értették volna a háttérben zajló kémiai folyamatokat.

Az ok: hőbomlás

Mi okozza ezt a jelenséget? – kérdezett vissza Csupor Dezső. – A hőbomlás. A CBD és a THC, e két vegyület molekuláinak hasonlóságából az következik, hogy a CBD-olaj átalakul káros THC-vé. Ez a hő hatására keletkező pirolízis termék azonban olyan hatást vált ki az így e-cigarettázó ember szervezetében, mintha kábítószert fogyasztott volna.

Tiltott a füves cigaretta, a marihuána fogyasztása Európa államainak többségében. Viszont az e-cigarettában kiváltódó hatással senki sem foglalkozott eddig. Így aztán nem csoda, hogy nagy az érdeklődés a téma iránt. Az SZTE kutatóinak a 2021. április 26-i szakcikke lett az egyik leggyakrabban idézett szöveg a közösségi médiában.

Csupor_Dezso_2

– Továbbra is foglalkozunk a kender vegyületeivel, mert markáns hatású anyagok. Ezek között akadnak pozitívumok is. Hiszen ismerünk olyan kender alapú gyógyszert, amelyet epilepszia kezelésre használnak, eredménnyel. Tehát sok lehetőséget rejtenek ezek az anyagok. Ugyanakkor tudni kell: egy szer erős hatásával jár az is, hogy kellemetlen mellékhatásokat okozhat.

A CBD jelenleg szabadon hozzáférhető. Milyen következményekre számít az SZTE GYTK kutatója? Csupor Dezső szerint előfordulhat, hogy az eddig az e-cigarettában legálisan fölhasználható termék minősítését átalakítják kábítószer prekurzorrá, amely olyan vegyület, amelyből egy egyszerű módszerrel kábítószer nyerhető.

SZTEinfo – Újszászi Ilona

Illusztráció: internet; Fotó: Bobkó Anna