Bezár

Érdekességek a természettudományok világából

Környezetünk kémiai ártalmainak, vázrendszerünkre gyakorolt hatásainak bemutatása csontkísérleteken keresztül

Környezetünk kémiai ártalmainak, vázrendszerünkre gyakorolt hatásainak bemutatása csontkísérleteken keresztül

2011. november 14.
1 perc

A csont két tulajdonságának, rugalmasság, szilárdság bemutatására a következő kísérleteket végezzük el!

A csont szerves alkotóinak eltávolítása a csont égetésével valósítható meg. Ebben az esetben a csont elveszíti rugalmasságát. A kiégetett csont kemény, porózus lesz a visszamaradt szervetlen sóknak köszönhetően. Könnyen morzsolódóvá, törékennyé válik.

A másik esetben, a csont dekalcinálását végezzük el, melynek következtében a csontot alkotó szervetlen sók kioldódnak és csak a szerves alkotók maradnak hátra. Így a csont rugalmas, hajlítható lesz.

A csont kalciumtartalmának demonstrálására a megtisztított, fertőtlenített csontra 10%-os salétromsavat csöppentünk. Az intenzív pezsgés a kalcium jelenlétének bizonyítéka.

A környezetei kémiai ártalmak csontokra gyakorolt hatásainak bemutatása során a kémiai ártalomnak (táplálékkel bevitt klórbenzol kezeléseknek) kitett élőlényekből (patkányok) nyert csontmetszetek és kezeletlen csontból nyert metszetek mikroszkópi összehasonlítása történik, valamint az egészséges csont és a kezelt állatból származó csont szilárdságának és rugalmasságának összehasonlítása.

Előadás megtekintése:

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek